12 Temmuz 2019 Cuma 09:25

GÜNDEM

Eklemlerdeki Ağrı Ve Şişliğin Nedeni Reaktif Artrit Olabilir!

Eklemlerdeki Ağrı Ve Şişliğin Nedeni Reaktif Artrit Olabilir!

34volt » 34Volt

“İltihaplı eklem romatizmalarından olan reaktif artrit; vücudunuzun herhangi bir yerinde bir enfeksiyona tepki olarak gelişen bir artrit türüdür. Belirtiler çoğunlukla; eklem ağrısı ve şişliği şeklindedir” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu, açıkladı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Reaktif artrit tedavi edildiği takdirde genellikle 3 veya 4 ayda iyileşir. Hastaların yarısının birkaç yıl boyunca alevlenmeler sonrası hastalık belirtileri olur. Belirtiler geçmezse veya düzenli olarak ortaya çıkarsa eklemler ve omurga deforme olabilir.

Reaktif Artritin Nedeni Nedir?

İki tip enfeksiyon çoğu reaktif artrite neden olur:

Ancak bu enfeksiyonlara sahip her insanda reaktif artrit ortaya çıkmaz. Ailelerde saptanan özgül bir gen, bazılarının reaktif artrit tanısı almasına neden olurken diğerlerinde neden değildir. Yani hastalığı oluşum sürecinde genetik ve çevresel faktörlerin birlikteliği önemlidir.

Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen semptomlar; genellikle bacaklarınızda bir veya daha fazla eklemde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı, eklem çevresindeki bağ ve tendonlarda ağrı ve şişlik, hastalık şiddetli ise de bel ağrısı şeklindedir. Eklem ağrısı ile birlikte, hafif ateş, yorgunluk, bitkinlik, iştahsızlık ve kilo kaybı belirtileri de ortaya çıkabilir. Kırmızı, tahriş olmuş gözler ve bazen görme sorunu, ağızda yara, cildinizde özellikle avuçlarınızda ve tabanlarınızda ve tırnaklarınızın çevresinde sert, nasırlaşmış döküntüler gibi eklemlerinizi içermeyen hastalık bulgularınız da olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Romatoloji uzmanı hekimler hastalık belirtilerinizi içeren tıbbi öyküye dayanarak; ayrıntılı, dikkatli bir fizik muayene yaparak reaktif artritiniz olup olmadığını söyleyebilirler. Romatologlar tedavide, eklem ağrısını ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için bazı ilaçlar reçete edebilir. Hekimler, eğer daha önce ortaya çıkan ve hala belirtileri devam eden reaktif artrit etkeni enfeksiyonu tedavi eder. Reaktif artrit ile ilgili göz ve deri problemleri genellikle lokal tedavilerle iyileşir ve sistemik tedavi gerektirmez.

İrtibatİlginizi Çekebilir

Ukrayna’Daki Eğitim Olanakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ukrayna, gerek eğitim kurumlarının kalitesi gerekse AB ile olan ilişkileri sebebiyle, yurtdışı eğitimi için tercih edilen bir yer hâline geldi. Son yıllarda yapılan araştırmalar, yurtdışı eğitimi tercihlerinin AB, ABD üniversitelerinden başta Ukrayna olmak üzere Avrasya ülkelerine kaymaya başladığını gösteriyor. UE Eğitim, yaptığı araştırmalarla Ukrayna’daki eğitimin Türk öğrenciler için birçok açıdan avantajlı olduğunu ortaya koydu. UE Eğitim genel koordinatörü Emrah Yüksek, yaptığı açıklamalarla Ukrayna’daki eğitim olanakları hakkında sıklıkla sorulan soruları yanıtlayarak, öğrenci ve ailelerin kafasındaki soru işaretlerini giderdi.


8. Uludağ Ekonomi Zirvesi Sona Erdi

Zirve bu yıl, “3D: Değişim, Dijital ve Değerler” teması çerçevesinde birbirinden ilgi çekici konulara ve konuşmacılara ev sahipliği yaptı.


Yerli Kömür Cari Açığı Kapatacak

KÖMÜR SEKTÖRÜNDE DEV BULUŞMA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI


Sanofi, Hem Global Hem De Türkiye’De 2019 Yılının “En İyi İşveren”İ Seçildi!

Sanofi, Top Employers Institute tarafından her yıl düzenlenen uluslararası araştırma kapsamında hem globalde hem Türkiye’de “En İyi İşveren” sertifikasını kazandı. Hayata olduğu kadar çalışanlarına da güç katmayı hedefleyen Sanofi, bu başarısını tüm çalışanları ile birlikte kutladı.


Merlin Entertainments’Dan Dünya Kadınlar Günü’Ne Özel İndirimler Kadının Gücü İndirimli Eğlencenin Kapılarını Aralıyor

Merlin Entertainments, Dünya Kadınlar Günü kapsamında, İstanbul’da bulunan eğlence merkezleri Madame Tussauds İstanbul, LEGOLAND® Discovery Centre İstanbul ve SEA LIFE İstanbul’a giriş biletlerinde çok özel indirimler sunuyor. 7-10 Mart tarihleri arasında, sadece online’da www.biletix.com üzerinden satın alınan tüm yetişkin biletlerinde geçerli olacak kampanyanın tek koşulu ise ziyaretçiler arasından en az bir kişinin kadın olması…


Etiketler: artrit, reaktif, hastalık, ortaya, ReaktifYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img