28 Mart 2016 Pazartesi 10:50

BİLİM TEKNOLOJİ

Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi

Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi
Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi
Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, geçtiğimiz günlerde kritik bir bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı. Müşterek Taarruz Uçağı F-35’te kullanılmak üzere Türkiye’de

geliştirilen Seyir Füzesi SOM-J, müttefik ülkelerin askeri temsilcilerine tanıtıldı. Yabancı askeri temsilcilere yönelik yurtdışında yapılan bilgilendirme toplantıları dışında SSM’de ilk kez gerçekleştirilen brifinge askeri ataşeler yoğun ilgi gösterdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayi Hizmetlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, brifing öncesi yabancı temsilcilere yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayi alanında son yıllarda yaptığı atılımlara dikkat çekerek, “Savunma sanayimiz sadece Türk güvenlik güçlerinin değil, aynı zamanda müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir” dedi.SOM-J dikkat çekici yeteneklere sahipMüsteşar Yardımcısı Tüfekçi, Yüksek Hassasiyetli Seyir Füzesi Tasarım-Geliştirme ve Prototip Üretim Projesi olan SOM-J’nin Türk Hava Kuvvetleri’nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 için ihtiyaç duyacağı seyir füzesi gereksinimleri karşılayacağını söyledi. SOM-J Projesi ile, mevcut SOM füzelerinin, F-35’in uçağının gövdesi içinde kalacak şekilde uyarlanacağını belirten Tüfekçi, “SOM-J konusundaki geliştirme faaliyetlerine 2014’ün başında SSM ve ROKETSAN arasında imzalanan ve TÜBİTAK SAGE’nin altyüklenici olduğu bir kontrat ile başlandı. SOM-J’nin uçuş testlerinin 2017’nin ikinci çeyreğinde yapılması planlanıyor. ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE, Lockheed Martin firması ile birlikte bu füze projesinin arkasında önemli bir rol oynuyor. SOM-J, dikkat çekici yetenekleriyle F-35 Block 4 uçaklarını donatacak. Bu vesileyle başta SOM-J programı olmak üzere savunma sanayi alanındaki işbirliği dileklerimizin altını çizmek isterim” diye konuştu.SOM-J Seyir Füzesi hakkında:Havadan atılarak yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılacak olan SOM-J füzeleri aynı zamanda operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma da sahip olacak. SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık sayesinde hassas hedefleme sağlayarak aynı zamanda atışın ardından hedef değişikliği de yapabilecek. Aynı şekilde uçuş sırasında hedefe vuruş açısı ve yaklaşma irtifası gibi değişiklikler de yapılabilecek. Elektronik karıştırma tedbirlerine dayanıklı olarak geliştirilen SOM-J füzelerinin, Türkiye’nin de proje ortağı olduğu, bir çok müttefik ülke tarafından da kullanılacak olan F-35 savaş uçaklarında eksik olan ASUW kabiliyetini kazandıracak önemli bir mühimmat olması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Şırnak'ta 9 Pkk'lı Etkisiz Hale Getirildi

Şırnak'ta Bestler Dereler ve Cudi Dağı bölgesinde devam eden operasyonlarda 9 PKK'lı etkisiz hale getirilirken, çok sayıda mühimmat ve 1 ton 535 kilo amonyum nitrat ele geçirildi.


Annenizi Mutlu Edecek Hediye Önerileri Paşabahçe Mağazaları’Nda

Her zevke ve bütçeye hitap edecek binlerce ürün ile Türkiye’nin lider markalarından Paşabahçe Mağazaları, Anneler Günü’nde anneniz için çok özel bir hediye sunuyor. “Anne” temalı cam ve porselen kupalar Paşabahçe Mağazaları’nda annesine küçük hediyelerle büyük mutluluklar yaşatmak isteyenleri bekliyor.


14’Üncü Beautyeurasia Fuarı Bu Sene 10.090 Ziyaretçi Ağırladı

Avrasya Bölgesi’nin en büyük kozmetik fuarı olan 14. Uluslararası Kozmetik, Güzellik ve Kuaför Fuarı – BeautyEurasia, 12 – 14 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Dünyanın önde gelen birçok seçkin kozmetik ve güzellik markasının yer aldığı BeautyEurasia geçen seneye göre yabancı ziyaretçi sayısını %28 arttırarak toplamda 10.090 ziyaretçiyi ağırladı.


Demirdöküm, Sektöre Eğitim Alanında Da Öncülük Ediyor

10 şehirde düzenlenen DemirDöküm Akademi eğitimlerinden 354 kişi faydalandı


Domestos’Tan Okul Tuvaletleri İçin Yeni Bir Proje “Hijyenik Tuvalet, Sağlıklı Gelecek”

Domestos’tan Hijyenik Okul Tuvaletleri İçin Yeni Bir Proje Daha:


Etiketler: Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Seyir Füzesi SOM-J, Celal Sami Tüfekçi, RoketsanYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img