28 Eylül 2015 Pazartesi 16:41

BİLİM TEKNOLOJİ

Doç. Dr. Alper Çelik Türkiye Artık Bilimde Takip Eden Değil, Takip Edilen Ülke Konumunda


DHA

Uluslararası büyük önem taşıyan ?3. Dünya Tıp 2 Diyet Tedavisinde Girişimsel Yöntemler Kongresi İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyaca ünlü cerrahların katılımıyla gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan şeker hastalığında en etkili tedavilerin paylaşıldığı kongrede, şeker hastalığının tedavisi için yapılan ameliyat yöntemleri mercek altına alındı. Türkiye'yi konuşmacı olarak dünyaca ünlü cerrah Doç. Dr. Alper Çelik temsil ediyor.


Uluslararası büyük öneme sahip kongrenin resmi paydaşlarından birisi olan Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik kongre ile ilgili düşüncelerini DHA muhabiri aracılığıyla aktardı.


Metabolik Cerrahi uygulamalarına ait en son gelişmelerin irdelendiği kongrede konuşan Çelik, Obezite cerrahisi yöntemlerinin son dönemlerde değerinin daha iyi anlaşılmaya başladığını ifade ederek, Toplantının konusu Şeker Hastalığının Ameliyatla Tedavisi diyebiliriz. Erişkinlerde görülen Tıp 2 diyabetin cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmesini konu alan bir etkinlik. Bu dünya üzerinde yapılmış en geniş katılımlı organizasyon. Bizim de bir sunumumuz olacak. Yaklaşık 2010 yılından itibaren hem ülkemizde hem de ülkemize yakın komşu ülkelerde diyabetin cerrahi tedavisi, erişkinlerdeki şeker hastalığının ameliyatla tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalarımız mevcuttu. Bunları buraya da taşıdık dedi.


AMELİYATLARIN ÖNEMİ ANLAŞILMAYA BAŞLADI

Kongrede, Türkiye'de 2008 yılından bu yana başarı ile tedavi etmekte olduğu hastalarına ait sonuçları da anlatan Çelik, emilim bozucu olmayan ameliyatların önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başladığını belirterek, emilim bozuklukları WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da tanımlanan bir hastalık ve günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan birisi de emilim bozucu ameliyatlara ait düzeltme işlemleridir dedi.


Kongrenin en önemli yanının düzelmesi mümkün olmayan bir tablo olarak kabul edilen nöropati, yani sinir hasarının, uygulanan ameliyatlar sonrasında düzeldiğinin ortaya koyan araştırmaları burada paylaşmak olduğunu ifade eden Çelik, çalışmanın Türkiye açısından da gurur verici bir değere sahip olduğunu, dünya üzerinde ilk defa böylesine değerli bir araştırmaya ait sonuçların konunun ileri gelenleri ile paylaşıldığını ifade etti.


UZUN DÖNEM SONUÇLARI ÇOK ETKİLİ

Ülkemizin özellikle Metabolik Cerrahi konusunda artık bilimi takip eden değil, ürettikleri ile takip edilen ülke konumunda, merkezi bir role sahip olduğunu da söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;


Uzun dönem sonuçlarının son derece etkili olduğunu ve diğer tedavi yöntemlerinden çok daha üstün olduğunu bugün sonuçlarıyla beraber görme fırsatını bulduk. Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi fikri bizim tarafımızdan 2010-2011 hatta daha önce 2007 yılında başlayıp 2010'lu yıllarda lanse edilmişti. Bu aykırı bir fikirdi. İnsanları şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığın ameliyatla düzelebileceği fikri. Her şeyden öce hekimlerin bilmediği bir konuydu. Ama aradan geçen sürede yaptığımız bilimsel çalışmalar, bilgilendirme çalışmaları meyvelerini verdi. İnsanlar artık tanıyor ve biliyorlar. Tedavinin varlığından ve bunun etkinliğinden haberdarlar. Bu son derece sancılı bir süreç oldu. Sürecin sancılı geçmesinin de bir takım nedenleri vardı, herkesin malumu. Bizim hedefimiz kronik ve definitif bir tedavisinin olmadığı düşünülen bir hastalıkta durumun aslında böyle olmadığı, son derece etkili , uzun vadede efektif bir tedavi yöntemi olduğunu insanlar bilmekte. Bunu başardık.
İlginizi Çekebilir

Bee’O Anadolu Propolisi’Ne 3 Uluslararası Ödül Birden!

Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisin ülkemizde ilk kez ‘Sözleşmeli Arıcılık’ modeliyle yerli üretimini başlatan BEE’O Propolis, finalistlerin bağımsız bir kurul tarafından belirlendikten sonra birincilerin halk oylaması ile seçildiği yarışmada 3 uluslararası ödüle birden layık görüldü.


Ticarette Küresel Korumacılık Önlemleri Yakından İzlenmeli!

9 MAYIS 2018, İSTANBUL – Dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in hazırladığı ve tüm dünyada yeniden gündeme gelen korumacılık yaklaşımını inceleyen “Ticaret oyunları, ticaret davası ya da ticaret savaşı mı?” raporu yayımladı. Allianz Makroekonomik Araştırmalar Küresel Başkanı ve Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran ve araştırma ekibi tarafından düzenlenen rapor, risk altında olabilecek sektörlerin yanı sıra küresel ticaret açısından olası sonuçları ve senaryoları da değerlendiriyor.


Kpmg 2018 Ceo Araştırması’Nın Sonuçlarını Açıkladı

KPMG 2018 CEO Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı


Yalvaç'ta Fetö Operasyonu

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde Ak Parti eski İlçe Başkanı H.K.'nın da aralarında bulunduğu 4 kişi, FETÖ operasyonunda gözaltına alındı. Açığa alınan 1 öğretmen ise tutuklandı.


Mılagro By Canan Göztepe İle Mucizenin Kendisi Olun

MILAGRO BY CANAN GÖZTEPE İLE MUCİZENİN KENDİSİ OLUN


Etiketler: Doç, Alper, Çelik, Türkiye, Artık, Bilimde, Takip, Eden, Değil, Takip, Edilen, Ülke, KonumundaYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img