6 Haziran 2017 Salı 12:58

AİLE

Dans eden iskelet şaşırttı

Dans eden iskelet şaşırttı

Sibirya'da bulunan iskelet gizemli pozuyla şaşırttı. 1.300 yıllık iskelete 'Karanlık Çağ dansçı' adı verildi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sibirya'nın Primorsky bölgesinde arkeoloji kazıları yapılan Ust - Ivanovka mezar sitesinde 30 yaşlarında bir insan iskeleti ile karşıldı. İskeletin konumu bugüne dek karşılaşılan hiç bir pozisyonda değildi. İskelet adeta dans ediyor gibi tuhaf pozisyonda gömülmüştü. Dikdörtgen şekilli mezarında beyaz kumla kaplı olarak yatıyordu.

Sibirya Times sitesinin haberine göre; tuhaf ortaçağ iskeleti  'Karanlık Çağ Dansçısı' olarak adlandırıldı ve ona Mikail ismi verildi.

Mikail adı verilen İskeletin 7. ve 9. yüzyıllarda 30'lu yaşlarda ölmüş olduğu belirlendi. Mikail'in Tunguz etnik gruplarından Mohe kavimine ait olduğu düşünülüyor ama bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu da belirtiliyor.  Tunguzlar, Altay dil ailesine mensup, Türkler ve Moğollar`la ortak geçmişe sahip bir etnik grup. ...

Arkeolog Denis Volkov;  "Öldüğünde onu toprağa verenler, sıradışı bir mezar pozisyonu kullandılar. Bacakları ve elleri adeta onu dans ederken gömülmüş gibi gösteriyordu. Kolları yana açılmış ve elleri cinsel organlarının bulunduğu bölgede birleştirilmişti. Ayakları birleştirilmiş ve dizleri sonuna kadar açılmıştı. Ayakları bağlı değildi ama elleri bağlanmıştı. Antropologlarla konuştum. Bugüne ek bilinen gömü törenleri içinde hiçbir şekilde bu pozisyonda gömülmüş vücut yoktu. Şimdi o pozisyonlara bir yenisi eklendi" dedi.

Rusya'nın Uzak Doğusundaki Ust - Ivanovka mezarlığı "yaşlılar mezarlığı" olarak nitelendiriliyor. Burada bulunan diğer iskeletlerin yaşı 30 yaşındaki Karanlık Çağ Dansçısı Mikail'in aksine 50 ile 70 yaş civarında. 

Dans eden iskeletin okla vurulduğu düşünülüyor. Kalçasındaki izlerin ok yarası olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu sadece tahminden ibaret, çünkü mezarda oka dair başka iz yok. Ölüm nedenine dair bir başka tahmin ise tüberküloz veya frengi bağlı deformasyonlar.

www.arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Alfemo Satış Ve Mağazalaşma Rekoru Kırıyor

ALFEMO Satış ve Mağazalaşma Rekorları Kırıyor


Barbara Schöneberger İmzalı Sıra Dışı Bir Koleksiyon “Barbara Home Collection”

HannaHome Hakkında


Eski Meclis Üyesi Bıçaklı Saldırıda Yaralandı

Antalya'nın Kaş İlçesi'nde, kapanan Ova Belediyesi'nin MHP'li meclis üyesi 44 yaşındaki Mustafa Albezirgan, bıçaklı saldırıda yaralandı.


İlhami Koç Doğal Afetlere Karşı Kendinizi Güvenceye Alın

Şiddeti her geçen gün artan hidro meteorolojik olaylar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük maddi hasarlara sebep oluyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında meydana gelen sel ve dolu olaylarıyla ilgili uyarılarda bulunan Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, “Önümüzdeki dönemde hidro meteorolojik olayları hayatımızın bir parçası olarak kabul etmemiz gerekiyor. Maddi hasarları en aza indirmek için artık gerek araç, gerekse konut ve işyerleri için bu riskleri de kapsayan sigortaları satın almak çok daha büyük önem taşıyor” dedi.


Yeni Görseller Chumac Buruşuk Çanta

‘BURUŞUK’ ÇANTA: CHUMAC


Etiketler: iskelet, kazı, sibirya, dans, dans eden iskelet,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img