31 Temmuz 2017 Pazartesi 16:32

AİLE

Çocuk Dili Sözlüğü için sözcükler aranıyor?

Çocuk Dili Sözlüğü için sözcükler aranıyor?

Çocukların Dili Sözlüğü projesi 3 ayrı AVM'nin sosyal medya kanallarından derleniyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin çocukça konuşturacak ilk eseri, Çocukların Dili Sözlüğü hazırlanıyor.
Çocuk Dili Sözlüğü sayesinde, çocukların keşfettiği birbirinden ilginç kelimeler ölümsüzleştirilecek. “Bu sözlükte bu sözcük de olmalı” diyenler de sözlüğe katkı sağlayabilecek.

Daha önce hiç yapılmamış, Nuit Reklam Ajansı imzalı “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM ve Carrefour İçerenköy AVM’nin sosyal medya kanallarından gerçeklestirilecek.

Bebeklikten çocukluk çağına kadar telaffuz edilen ve her çocuk için özel anlamı olan kelimeler, derleniyor. Kaynağı sadece çocuklara ait kelimelerin yer alacağı eğlenceli sözlük, hem çocukların keşfettiği kelimeleri ölümsüzleştirecek, hem de ebeveynler için kalıcı bir hatıra olacak.

Bazı çocuklar adeta kelime mucididir. Tıpkı Oğuz Aral’ın en meşhur karakterlerinden Avanak Avni’nin “dıgıl mıgıl” ve “muful”u gibi insanları gülümseten, daha önce başkalarından duyulmamış özel kelimler üretebilirler.

Öte yandan her çocuğun kendine has telaffuz biçimi vardır ve bilinen kelimeleri kendine has söyleyişle ilginç hale getirirler. Domatese totames, lütfene nüften, suya fu, portakala porkatal, sandaleyeye yandande, ıspanağa sıpılbak, telefon’a tipon, kitaba kipat, keçi’ye çeçi, muhallebi’ye gubabebi diyenler gibi siz de mutlaka kendine has sözcükler üreten birçok çocuk tanımışsınızdır.

İşte bu kelimelerden oluşan dilin adı, Çocuk Dili’dir. Çocuk Dili, sempatikliği ve masumluğu içinde barındıran, her çocuğun kendine özgü söylemlerinin bulunduğu eğlenceli bir dildir.

Şimdi bu dili ölümsüzleştirmek için bir proje gündemde. “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi ile Çocuk Dili’nin biribirinden ilginç, kimi zaman düşündüren, kimi zaman güldüren sözcükleri derlenecek.

Türkiye’nin en saygın Alış Veriş Merkezlerinden üçünün sosyal medya kanallarından es¸ zamanlı gerçekles¸tirecek, “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi ile “bu sözcük de mutlaka burada olmalı” diyenlerin desteği ile Çocukların Dili Sözlüğü derlenecek.

Bu anlamlı projede yer almak için takipçiler proje paylaşım fotoğrafının altına, çocuğunun, kendinin, yakınının, kuzeninin ve yeğeninin sözcüklerini yazacak.

Proje bitiminde tüm katılımcıların yazdığı sözcüklerin yer aldığı anı dolu eğlenceli sözlük, takipçilere hediye edilerek unutulmaz bir hatıra kitap ortaya çıkartacak.

Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM ve Carrefour İçerenköy AVM öncülüğünde gerçekleştirilecek “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi birçok kis¸iye çocukluğununu hatırlatırken, herkesi çocukla çocuk yapabilecek samimi bir ortamı da beraberinde getirecek.İlginizi Çekebilir

Fenerbahçe-Manchester United Maçına Doğru

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat ve sarı-lacivertli futbolcu Josef de Souza UEFA Avrupa Ligi A Grubu'nda yarın karşılaşacakları İngiliz temsilcisi Manchester United maçı öncesi Ülker Stadı'nda basın toplantısı düzenlediler.


Fenalaşınca Arkadaşları Tarafından Hastaneye Getirilen Genç Öldü

Bursa’Nın İnegöl İlçesi’nde, dün gece fenalaşınca arkadaşları tarafından İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 18 yaşındaki Kadir Çetinkaya yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.


Bursa’Da İzinsiz Gösteri Yapmak İsteyen 10 Hdp’Li Gözaltında

Bursa’Nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, Diyarbakır Belediye Eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto etmek için gösteri yapmak isteyen 4'ü kadın 10 HDP’li gözaltına alındı.


Hödlmayr Lojistik Türkiye, Araç Filosunu Yüzde 20 Artıracak

Hödlmayr Lojistik Türkiye, sektördeki zorlu koşullara rağmen 2017 hedeflerine ulaştı. Hödlmayr Lojistik Türkiye’nin kendi araç filosuna yapmayı planladığı bir milyon avronun üzerindeki yatırım, otomotiv uzmanları tarafından büyüme planlarının güçlü bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.


Baluken, Bingöl'e Getirildi

Ankara genel merkez binasında dün akşam gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ifadesi alınmak üzere karayoluyla Bingöl'e getirildi.


Etiketler: Çocukların Dili Sözlüğü, Çocukların Dili, Sözlük, Nuit Reklam Ajansı, Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM, Carrefour İçerenköy AVM, sosyal medya,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img