15 Aralık 2016 Perşembe 14:31

KÜLTÜR SANAT

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları” Sergisi

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları”  Sergisi

34VOLT

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (ANAMED) 5. yüzyılda inşa edilen ve kente karakterini veren Kara Surlarının konu edildiği “ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları” sergisi 8 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), “ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları” sergisi 8 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı. Sergi, 5. yüzyılda inşa edilmiş ve kente karakterini veren en önemli anıtlardan biri olarak kabul edilen İstanbul Kara Surları’nı konu ediyor. Küratörlüğünü Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın, tasarımını ise Yeşim Demir Pröhl’ün yaptığı sergide, 1600 yıllık tarihi boyunca kentin izlerini taşıyan çok katmanlı kültürel peyzaj gözler önüne seriliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Theodosios Surları olarak da adlandırılan sergide, surlar ve çevrelerindeki gündelik kent yaşamının yazılı ve görsel belgelerdeki izleri aranarak surların farklı tarihi dönemlerine tanıklık ediliyor. Sergi, surların kentin su sistemi ve yeşil alanlarıyla ilişkisine, surlarla bütünleşmiş ruhani ve dinsel hafızaya, surlar çevresinde yaşamış insanların hikâyelerine ve surları ziyaret etmiş kentlilerle gezginlerin anılarına tanıklık ediyor.

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları” sergisi, Kara Surları’nı ve surların gündelik hayattaki yansımalarını tartışmaya açmayı hedefliyor. Sergi için özel olarak hazırlanan 1/500 ölçekli, 13 m. uzunluğundaki maketle, ziyaretçilere İstanbul’u çevreleyen kara surlarının ölçeğini, konumunu ve çevresiyle olan ilişkisini gözlemleme fırsatı sunuluyor.

Sergi kapsamında, günümüzde surlar ve çevresinde hâlâ izi olan olay ve durumlardan konum bilgisi tespit edilenler maket ve harita üzerinde işaretlenmiş olarak anlatılıyor. Seyyahların anı defterlerinden, anıtlar üzerine hazırlanmış bilimsel raporlara, tarihi fotoğraflardan, edebi eserlerde yer alan surlarla ilgili metinlere pek çok kaynaktan surların anıtsal ve sosyal değeri aktarılıyor. Sergi, 1453’ten beri savaşlara sahne olmamış bir savunma yapısının kent yaşamı içindeki varoluşunu incelerken, verilerin doğrusunu aramaktan çok, anıların, bakış açılarının ve temsillerin çoğulluğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Yolcu Taşıma Rekoru Atatürk Havalimanı’Nın Oldu

BASIN BİLDİRİSİ


Kitaba Doymuş Bir Evrende Okur Kimdir

Arjantinli yazar ve eleştirmen Ricardo Piglia’nın Son Okur adlı kitabı, Delidolu Yayınları kurmaca dışı koleksiyonunun “#OKUMAK” temalı ilk kitabı olarak raflardaki yerini aldı.


Siverek'te Kaza: 1 Ölü, 3 Yaralı

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde kontrolden çıkarak takla atan hafif ticari araçta bulunan 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.


‘Twingo’ Tutkunları Bursa'da Buluştu

Türkiye’Nin çeşitli kentlerinden gelen değişik renk ve yaştaki Renault Twingo araç sahipleri Bursa’da buluştu.


Müezzin Cep Telefonu Yüzünden Ezanı Bir Saat Erken Okudu

Bursa'nın Orhangazi İlçesi'ndeki Muradiye Camii müezzini Fuat Tatbak, cep telefonunun otomatik olarak saati geri almasından dolayı öğle ezanını 1 saat erken okudu. Tabak, diğer müezzin arkadaşlarının uyarısıyla ezanı yarıda kesti.


Etiketler: İstanbul, Kara, Surları, Sergi, olarakYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img