15 Aralık 2016 Perşembe 14:31

KÜLTÜR SANAT

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları” Sergisi

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları”  Sergisi

34VOLT

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (ANAMED) 5. yüzyılda inşa edilen ve kente karakterini veren Kara Surlarının konu edildiği “ÇEPERDE, İstanbul Kara Suları” sergisi 8 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), “ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları” sergisi 8 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı. Sergi, 5. yüzyılda inşa edilmiş ve kente karakterini veren en önemli anıtlardan biri olarak kabul edilen İstanbul Kara Surları’nı konu ediyor. Küratörlüğünü Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın, tasarımını ise Yeşim Demir Pröhl’ün yaptığı sergide, 1600 yıllık tarihi boyunca kentin izlerini taşıyan çok katmanlı kültürel peyzaj gözler önüne seriliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve Theodosios Surları olarak da adlandırılan sergide, surlar ve çevrelerindeki gündelik kent yaşamının yazılı ve görsel belgelerdeki izleri aranarak surların farklı tarihi dönemlerine tanıklık ediliyor. Sergi, surların kentin su sistemi ve yeşil alanlarıyla ilişkisine, surlarla bütünleşmiş ruhani ve dinsel hafızaya, surlar çevresinde yaşamış insanların hikâyelerine ve surları ziyaret etmiş kentlilerle gezginlerin anılarına tanıklık ediyor.

“ÇEPERDE, İstanbul Kara Surları” sergisi, Kara Surları’nı ve surların gündelik hayattaki yansımalarını tartışmaya açmayı hedefliyor. Sergi için özel olarak hazırlanan 1/500 ölçekli, 13 m. uzunluğundaki maketle, ziyaretçilere İstanbul’u çevreleyen kara surlarının ölçeğini, konumunu ve çevresiyle olan ilişkisini gözlemleme fırsatı sunuluyor.

Sergi kapsamında, günümüzde surlar ve çevresinde hâlâ izi olan olay ve durumlardan konum bilgisi tespit edilenler maket ve harita üzerinde işaretlenmiş olarak anlatılıyor. Seyyahların anı defterlerinden, anıtlar üzerine hazırlanmış bilimsel raporlara, tarihi fotoğraflardan, edebi eserlerde yer alan surlarla ilgili metinlere pek çok kaynaktan surların anıtsal ve sosyal değeri aktarılıyor. Sergi, 1453’ten beri savaşlara sahne olmamış bir savunma yapısının kent yaşamı içindeki varoluşunu incelerken, verilerin doğrusunu aramaktan çok, anıların, bakış açılarının ve temsillerin çoğulluğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

En Büyük Hint Düğünü Antalya’Da Yapıldı

Bu yıl 3.cüsü düzenlenecek International MICE & Wedding Forum (IMWF) Türkiye’nin destinasyon düğünü ve MICE pazarındaki payının artmasını sağlıyor. Geçen sene gerçekleşen Forum’ un ardından Hintliler Antalya’da milyon dolarlık düğünler gerçekleştiriyor.


Hotpoint’Ten Son Teknoloji Yeni Chef Plus Mikrodalga Fırın

Hotpoint’in yeni Chef Plus mikrodalga fırını kendine has teknolojisi ile fırın yemeklerini mikrodalga hızında pişirerek mutfaklara hız ve lezzet getiriyor.


İzmir'den Kışanak Açıklaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı'nın terör soruşturnasında tutuklanmasına, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında düzenlenen basın toplantısıyla tepki gösterildi.


Motosikleti Çalma Anı Kameralara Yansıdı

Adapazarı'nda, pasajın kepenklerin kilidini kırarak içeriye giren hırsız, motosikleti çalarken, hırsızlık anı güvenlik kameralarına yansıdı.


Metabolizmada Bahar Dopingi

METABOLİZMADA BAHAR DOPİNGİ!


Etiketler: İstanbul, Kara, Surları, Sergi, olarakYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img