17 Nisan 2019 Çarşamba 13:49

GÜNDEM

Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik

Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik
Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik
Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik
Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik
Biznet Bilişim "Ya Hacklenirseniz" Etkinlik

34volt » 34Volt

Biznet Bilişim, “Ya Hacklenirseniz?”etkinliği için, siber güvenliğin dünya çapında isimlerinden Keren Elazari’yi Türkiye’ye getirdi!

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Günümüzde şirketler, devletler her an siber tehdit altında. Ne kadar dayanıklıyız? Karanlık tarafı ne kadar biliyoruz? Tecrübelerimizi ne kadar paylaşıyoruz? Tüm bu soruların yanıtları, Biznet Bilişim tarafından gerçekleştirilen “Ya Hacklenirseniz?” etkinliğinde masaya yatırıldı. Dünyaca ünlü siber güvenlik araştırmacısı ve strateji analisti, TED & TEDx konuşmacısı Keren Elazari’nin onur konuğu olduğu etkinliğe, farklı sektörlerin siber güvenlik liderlerinin yanı sıra; Türk ekonomisine yön veren şirketlerin 200’e yakın üst düzey yöneticisi katıldı.

Türkiye’nin lider siber güvenlik entegratörü Biznet Bilişim, siber güvenliğe ilişkin son yılların en önemli etkinliğine imza attı. Dünyanın en önemli siber güvenlik araştırmacısı ve strateji analistlerinden Keren Elazari’nin onur konuğu olduğu ve birçok önemli üst düzey bilişimcinin konuşmacı olarak katıldığı “Ya Hacklenirseniz?” etkinliği, Faruk Eczacıbaşı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türk ekonomisine yön veren şirketlerin üst düzey yöneticilerinin izlediği etkinliğin açılış konuşmasını yapan Biznet Bilişim Genel Müdürü Serdar Yokuş, Keren Elazari gibi siber güvenlik alanı için önemli bir ismi ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtip, dünyada ve Türkiye’deki siber güvenlik hakkında önemli güncel bilgiler verdi.

Şirketlerimiz siber güvenlik farkındalığına yatırım yapmıyorlar

Siber güvenlik konusunda şirketlerdeki en zayıf halkanın insan olduğunu vurgulayan Yokuş, sözlerine şöyle devam etti: “Gelişen teknoloij ile risklerimiz her geçen gün daha da artıyor. Bugün yaklaşık 1.9 milyar web sitesi mevcut. İndekslenemeyen ve bilinen arama motorlarıyla erişilemeyen Dark Web’in ise surface webe göre yüzlerce kat daha büyük. İnternet’te bugün yaklaşık 4 milyar kullanıcı mevcut. Varlıklarımızın yüzde 85’i dijital formda artık… Dünyadaki yıllık içerik artışı 50 Zettabyte’a ulaştı. Ek olarak nesnelerin internetinin gelişimi ile de bugün 17 milyara yakın IoT cihazı mevcut ve bu sayının, 2025 yılında 100 milyar olması bekleniyor. Ve bu IoT cihazları, beraberinde inanılmaz sayıda güvenlik açıklarını da getiriyor. Her geçen gün siber saldırıların etkisi de daha fazla artmaya başladı. Siber güvenlikte başarı, olgunluk seviyemizi doğru şekilde ölçümleyip, sürekli iyileştirme yaptığımızda; saldırıları tespiti ile buna cevap verme süresini her seferinde daha azalttığımızda ve dayanıklılığı-bağışıklığımızı her geçen gün arttırdığımızda mümkün olur. Siber güvenlik teknolojilerine, yılda ortalama 3-4 milyon dolar yatırım yapan şirketlerdeki ortak özellik; çalışanlarının siber güvenlik ve farkındalık eğitimleri için sadece 3 bin dolar yatırım yapmaları.Yani yüzde 0.1’i oranında. Oysaki siber güvenlik; sadece siber güvenlik uzmanlarının görevi değil, şirketteki tüm çalışanların görevi olmalı.“

Daha Yeni Başlıyor-Karanlık Taraf

Açılış konuşmasının ardından etkinlik, Faruk Eczacıbaşı’nın, “Daha Yeni Başlıyor” kitabının Karanlık Taraf bölümüyle ilgili, Borusan Holding eski CEO’su Agah Uğur ile gerçekleştirdiği sohbet ile devam etti.

Farkındalık ve değişim için, “vizyoner yönetim" veya “mecbur kalmak” gibi iki farklı yol var.

Sohbette, Faruk Eczacıbaşı’nın kişisel deneyimlerinden ve ülkemizin dev holdinglerinden birisinin bilişim serüveninden yola çıkarak yazdığı Daha Yeni Başlıyor kitabının siber güvenlik konusunu ele alan Karanlık Taraf bölümü detaylıca irdelendi. Sohbette şu değerlendirmeler özellikle dikkat çekti:

Değişmek ya da geride kalmak arasında tercih yapmak zorundayız

Sohbetin ardından ise, Faruk Eczacıbaşı’nın özel davetiyle etkinliğin onur konuğu olarak Türkiye’ye gelen, dünyaca ünlü güvenlik araştırmacısı ve TED & TEDx konuşmacısı Keren Elazari, “Dost bir Hacker’ın Gözünden Siber Güvenliğin Geleceği” konulu konuşmasını yaptı. Hacker’ların internetin adeta bağışıklık sistemi olduklarını, sistemin zayıf yönlerini ortaya çıkararak teknolojiyi daha güçlü ve sağlıklı olmaya zorladıklarını vurgulayan değerlendirmesiyle dikkat çeken ve dünya genelinde yüzlerce etkinlikte ilgiyle izlenen Elazari konuşmasında özetle şunları söyledi: “Günümüzde artık ‘hacker hero (kahraman hacker)” diye bir kavram var. Güvenlik konusunda onlardan öğreneceğimiz şeyler çok. Hacker’ların internetin bağışıklık sistemi olduğunu söylemek asla abartı değil. Aslında siber güvenlikten alınacak 3 ders var: İlki, siber güvenlik sadece şirketlerin ya da insanların sırlarını ele geçirmekten ibaret olmadığı ilgili değil. İkincisi, dijital evren her geçen gün büyüyor. Geçen sene dünya nüfusu 7,5 milyarken dünya genelinde 11,2 milyar birbiriyle bağlantılı cihaz vardı ve bu rakam giderek artıyor. Sonuncusu ise, değişmek ya da geride kalmak arasında bir tercih yapmanın kaçınılmaz bir zorunluluk olması.”

Çocuklarınızı hacker olarak yetiştirmekten korkmayın

İnsanların çocuklarını hacker olarak yetiştirmekten korkmaması gerektiğini özellikle vurgulayan Elazari, “Hacker’lık kötü bir fikir ya da iş değildir. Önemli olan Hacker’ların bu yeteneklerini nasıl kullandığıdır. Günümüzde siber güvenlik profesyoneli olarak kurumların yararına çalışan pek çok hacker var. Siber güvenlik sanat ve bilimin bileşimidir. Bilim işini zaten bilgisayarlar yapıyor. Sanat kısmı insanlar tarafından gerçekleştirilmeli.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Perakende ve Siber Güvenlik

Keren Elazari’nın ardından, Migros Bilgi Güvenliği Baş Sorumlusu Lütfi Karagöz, “Perakende’de Siber Güvenlik” başlıklı konuşmasında, perakende gibi önemli bir alandaki siber güvenlik deneyimlerini paylaştı.

“Siber Güvenliğin Farklı İş Alanlarına Etkisi”

Dünyanın geleceğinin belki de en önemli sorunlarından birisine, uluslararası bazda dikkat çeken “Ya Hacklenirseniz?” etkinliği, moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin’in yaptığı ve Enerjisa İnsan Kaynakları ve Bilişim Başkanı (CHRIO) Gül Erol; QNB Finansbank Bilgi Güvenliği Grup Müdürü Ahmet Taşkeser, THY Bilgi Teknolojileri Strateji ve Yönetişim Başkanı Kadir Yıldız, Zorlu Holding Bilişim Kurulu Başkanı (CIO) Murat Zeren ve Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez’in katıldığı, “Siber Güvenliğin Farklı İş Alanlarına Etkisi” konulu panelle sona erdi.

Keren Elazari Hakkında:

Dünya çapında tanınan bir siber güvenlik araştırmacısı, yazar ve stratejik analisttir. Bağımsız araştırma çalışmaları ve gelişen siber güvenlik sorunlarıyla ilgili yazıları TED, Scientific American, WIRED, Financial Times ve daha pek çok yayında yer almıştır. Elazari, siber güvenlik çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahip olduğu Tel Aviv Üniversitesi’nin bilgisayar korsanları, endüstri ve hükümetler arasındaki karmaşık ilişkilere odaklanan Balvatnik Disiplinlerarası Siber Araştırma Merkezi'nde kıdemli araştırmacı olarak çalışmanın yanı sıra;Kaliforniya'daki Singularity Üniversitesi'nde de misafir öğretim üyeliği görevinde bulunmaktadır. 2014’te yıllık TED konferansında yer alarak, bu konferansta konuşan ilk İsrailli kadın olan Elazari’nin hackerlar’ın rolü hakkında yaptığı konuşma, milyonlarca kez izlenerek, 30 dile çevrilmiş ve TED’in “En Güçlü Fikirler” listesine seçilmiştir. Keren Elazari ayrıca, BSidesTLV isimli İsrail’in en büyük hacker topluluğu etkinliğinin de kurucusu ve 2016’da basılan ve Amazon’un en çok satanlar listesinde yer alan “Women in Tech – Teknolojideki Kadınlar” kitabının da yazarlarından biridir.

Biznet Hakkında:

2000 yılında kurulan Biznet Bilişim, siber güvenlik alanında projelendirme, danışmanlık ve denetim hizmetleri sunan lider siber güvenlik entegratörüdür. BT, OT ve IoT güvenliğinde bütünsel bir yaklaşıma sahip olan şirketin tüm hisseleri Mayıs 2018’de Faruk Eczacıbaşı tarafından satın alındı. Gartner’ın OT güvenliği üzerine yayımladığı raporda yer alan ilk Türk hizmet şirketi olan Biznet Bilişim, ayrıca Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI SSC) tarafından verilen akreditasyonlarla Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı denetimleri yapmaya yetkili ilk Türk firmasıdır. Dört kez Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye listesine girmeye hak kazanan şirket, İstanbul ve Ankara ofislerinde 80’in üzerindeki çalışanıyla 250’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Biznet Bilişim, 2018’de Hollanda’da açtığı ofisiyle Avrupa’daki müşterilerine de hizmet vermeye başladı.

Ekrem Acar

T: 0216 470 93 43 - Dâhili 116İlginizi Çekebilir

Ameliyattan Sonra Burnunuz İstediğiniz Gibi Olmazsa…

Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı?


Yaşam Onlarla Var

TEMA Vakfı gönüllüleri, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü'nü Türkiye'nin çeşitli noktalarında gerçekleştirdikleri etkinliklerle kutluyor.


İdo “İlkbahar Tarifesi” Biletleri Satışta

İDO bahar yolculuklarına hazır


Büyük Dalaran Soygunu Başlıyor!

09.05.2019 – Hearthstone görev tasarımcısı Giovanni Scarpati, bugün itibariyle oyunun merakla beklenen solo macera modu Rise of Shadows: The Dalaran Heist (Dalaran Soygunu) hakkındaki ilk bilgileri paylaştı.


Tiktok, Kampanyasını Başlattı

TikTok, Güvenli İnternet Günü'nü kutlamak ve pozitifliği yaymak için #DahaİyiBirİnternet kampanyasını başlattı


Etiketler: güvenlik, siber, Elazari, Siber, BilişimYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img