23 Ağustos 2017 Çarşamba 23:40

AİLE

Beyin Kayıtlarını Değiştirme Yoluyla Bağımlılık Tedavisi Türkiye'de

Beyin Kayıtlarını Değiştirme Yoluyla Bağımlılık Tedavisi Türkiye'de

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Günümüzde her türlü uyuşturucu maddeye kolay ulaşılabilmesi sebebiyle, hemen her gün sokaklarda uyuşturucu maddenin etkisinde gençler görür hale geldik. Özellikle ailesi ve çevresiyle sağlıklı iletişim kuramayan, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan gençlerin uyuşturucu kullanımına yöneldiğini söyleyen uzmanlar, yaygınlaşan uyuşturucu madde kullanımının beyin bağlantılarına zarar vererek, hafızayı zayıflattığını, öğrenme ve davranış becerilerine kalıcı hasarlar verdiğini belirtiyor. Madde bağımlılığı nedeni ile beyinde hasar gören noktaların tespit edilip değiştirilmesi ile gerçekleşen Neurofeedback Bilimsel klinik araştırmalar sonucu 3 önemli psikiyatrik tedavi yöntemi arasında sayılmaktadır. Harvard üniversitesinde çalışmalarını sürdüren Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, ülkemizde de gündemden düşmeyen bağımlılık tedavisiyle ilgili son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Maddeye Bağımlı Hale Gelen Kişi Değil Beyin

Bilinçaltına farkında olmadan alınan kayıtların, sorun olarak yaşadığımız her şeyin temelini oluşturabildiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, “Maddeye bağımlı hale gelen kişi değil, aslında beynimiz. Beyin kayıtları kişiye otomatik olarak maddeyi hatırlatıyor ve yönlenmesini sağlıyor. Beyindeki bu noktaların tespit edilip bağlantıların onarılmaması ve kayıtların değiştirilmemesi halinde tedaviler (ayakta, yatarak, psikoterapi ve ilaç tedavisi gibi) kesin sonuca götürmeyebiliyor. Madde bağımlılığı beyindeki bağlantı noktalarının düzeltip, kişiyi bağımlı kılan ve zarar veren kayıtların değiştirilmesini sağlayan ilaçsız Neurofeedback tedavi yöntemi ile genelde kalıcı olarak tedavi edilebiliyor” açıklamasında bulundu.

Başarı Oranı Yüzde 78

Uyuşturucu madde kullanımının beynin yapısını değiştirdiğini belirten Dr. Tanju Sürmeli, “Madde bağımlılığı olan insanlarda yapılan çalışmalar sonucu, beyni rahatlatan alfa beyin dalgalarının eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının çok fazla olduğu tespit edildi. Beyin kendisine zevk veren maddeyi denedikten sonra alfa beyin dalgalarında geçici artış oluyor. Bu durumu kayıt eden beyin, otomatik bir davranış sistemi geliştirerek, iradesi dışında kişiyi kendisine mutluluk veren bu maddeye yöneltir. Kullanılan diğer yöntemler ve ilaç tedavisi sonrası hastaların yüzde 80’i uyuşturucu kullanımına tekrar başlıyor. İlaçsız tedavi olan Neurofeedback ile alfa dalgası artırılıp beta dalgası azaltılınca, kişiyi maddeye yönelten kayıtlar değişiyor, genelde kalıcı olarak beyin maddeyi istemiyor veya unutuyor. Uyuşturucu ve Alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak Neurofeedback uygulandığında başarı oranı yüzde 78’dir”dedi.

İlginizi Çekebilir

Turan: 5 Milyon Konutun Kentsel Dönüşüme Girmesi Gerek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye'de 5 milyon konutun kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini söyledi.


Domuzlar Dalında Kalan Organik Elmalarla Besleniyor

Balıkesir'in Burhaniye ilçesi Kırtık mahallesinde yetiştirilen ve satılamayan elmalar dalında kalınca domuzlara yiyecek oldu.


Trabzonspor’Dan Amatöre Destek

Trabzonspor Kulübü, Başkan Muharrem Usta'nın verdiği söz üzerine Trabzon'daki amatör spor kulüplerine destek vermeye başladı.


Renault Trucks Long Haul Days, İstanbul’Da Düzenlenecek

Renault Trucks, 23 - 28 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da uluslararası bir etkinliğe imza atarak Long Haul Days organizasyonunu düzenleyecek. Bu etkinlik, Afrika, Orta Doğu, Cezayir, Türkiye ve Şili'de uzun yol segmentinde faaliyet gösteren 500 müşteriyi bir araya getirecek. Katılımcılar, etkinlik boyunca çeşitli atölye çalışmalarında bulunma ve Formula 1 yarış pistinde Renault Trucks T, C ve K serilerini test etme şansını yakalayacaklar.


İmalat Sanayide Kapasite Kullanım Oranı Düştü

İmalat sanayide kapasite kullanım oranı (KKO) Ekim ayında bir önceki aya göre 0.2 puan azalarak, Eylül ayındaki yüzde 76.6'dan yüzde 76.4 düzeyine geriledi.


Etiketler: uyuşturucu, beyin, tedavi, olarak, BeyinYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img