25 Mart 2019 Pazartesi 11:29

GÜNDEM

Bee’O Propolis’Ten Kadın İstihdamı Projesi Bal Dışındaki Diğer Arı Ürünleri Üretimi İle Tarımsal Üretime Destek

Bee’O Propolis’Ten Kadın İstihdamı Projesi  Bal Dışındaki Diğer Arı Ürünleri Üretimi İle Tarımsal Üretime Destek

34volt » 34Volt

Ülkemizde arıcılık, her bölgede yapılan geleneksel bir tarım faaliyeti olup, bugün ülkemizin bütün illerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin ilk ve tek inovasyon ödüllü Anadolu propolisi BEE’O Propolis; Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana İl Arı Yetiştiricileri Birliği, Adana Belediyesi ve Adana İl Tarım Müdürlüğü’nün desteği ile Türkiye’de ilk defa yepyeni bir arıcılık projesini hayata geçiriyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’de başta propolis, arı sütü olmak üzere polen ve arı zehri üretiminin arttırılması adına gerçekleştirilecek bu proje ile Adana’da farklı bölgelerde arı sütü üretim çiftlikleri kurulacak. Propolis toplama düzenekleri projeye dahil olan arıcılara dağıtılacak. Kar amacı gütmeyen bu projede, hem kadın istihdamı yaratılması hem de sektöre yeni arıcıların kazandırılması hedefleniyor. Kırsal kesimlerde yaşayan kadınlarımız, ülkemiz arıcılığına dahil edilerek katma değerli bir arı ürünü olan arı sütü üretilmesi sağlanacak. Böylece ekonomik özgürlüğü olmayan ev kadınları için istihdam imkanı da sağlanmış olacak.

Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa BEE’O Propolis tarafından hayata geçirilen Sözleşmeli Arıcılık Modeli ile doğrudan arıcılarla üretim sözleşmesi yapılacak ve kovandan itibaren doğru arıcılık uygulamaları ile üretim yapmaları sağlanacak.

Sözleşmeli Arıcılık Modeli Hakkında

BEE’O Propolis, Sözleşmeli Arıcılık modeli kapsamında, arıcılarla birebir sözleşme imzalıyor. Ürünü hangi rakamdan satın alacağının taahhüdünü vererek alım garantisi sağlıyor. Aradaki tüm distribütör ve aracıların kaldırıldığı sistem ile arıcılarımız doğrudan kazanıyor, emeklerinin karşılığını doğrudan aldıkları bu sistem ile Adil Ticaret mümkün oluyor. BEE’O’nun şu anda 500’den fazla sözleşmeli arıcısı ve 150.000 sözleşmeli kovanı var. Sözleşmeli arıcılarına, iyi arıcılık uygulamaları kapsamında ücretsiz eğitimler, ekipman ve malzeme desteği veriyor. BEE’O, ülkemizde bal dışında diğer arı ürünlerinin de üretimine arıcıları teşvik ederek hem onlar için ayrı bir gelir kaynağı hem de ülkemiz için bir katma değer yaratıyor.

Bu proje kapsamında uygulanacak Sözleşmeli Arıcılık Modeli ile, ülkemizde arıcılığın gelişimi, sürdürülebilirliğine ve ülkemiz ekonomisine de katkı sağlaması hedefleniyor.

Arı Sütü Hakkında

Arı sütü, arıların kendi vücutlarından salgıladığı, kovanda yavru arılar ve kraliçe arıyı beslemek için kullandıkları doğal bir arı ürünüdür. Yavru arılar yeterli olgunluğa gelene kadar arı sütü ile beslenir, kraliçe arının ise ömrü boyunca tek besin kaynağı arı sütü olur. Kraliçe arı bu sayede bir işçi arının iki katı büyüklüğüne ulaşır ve her gün binlerce yumurtalık bir verim ile yaşar. İşçi arı ortalama 45 gün gibi bir ömre sahip olurken, kraliçe arı ortalama 5-7 yıl yaşayabilir. Arı sütü üretimi oldukça zordur, yoğun emek gerektirir. Çok kıymetli bir ürün olan arı sütünün üretimi çok az miktarlarda yapılabilmektedir. Üretimi, ana arı yüksüklerinden tek tek toplanarak gerçekleştirilmektedir. Kadınlarımız el işçiliğine yatkın olmaları sebebiyle bu işlemi daha kolay gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca bal ile kıyaslandığında, arı sütü üretiminin arıcılara getirisi 250 kat daha fazladır. Böylece, arıcılarımızın gelirinin arttırılması ve kadınlara iş imkânı sağlanarak sektöre kazandırılmaları hedeflenmektedir.

Propolis Hakkında

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları antioksidan maddelerden fenolik ve flavonoidlerden meydana gelen doğal bir arı ürünüdür. Arı petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana arı petek gözüne yumurtasını bırakır. Bu sayede yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanır. Ayrıca arılar, propolisle sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri de kovanda bozulmadan saklanır. Propolisin üretimi arı sütüyle karşılaştırıldığında daha kolaydır. Bu proje kapsamında, üretim yapmak isteyen arıcılara propolis toplama düzenekleri dağıtılacaktır. Kovan üzerine yerleştirilen bu düzenekleri arılar propolis ile doldurur ve ardından düzenekler arıcılar tarafından kovan üzerinden çıkartılır. Propolis; dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardandır. Şimdiye kadar, çoğunlukla kovandan alınıp atılan bu değerli arı ürününün, bu proje kapsamında arıcılarımıza ürettirilmesi amaçlanmaktadır. Bal ile kıyaslandığında arıcılara 20 kat daha fazla getiri sağlayan propolis ile ülkemiz arıcılığına da destek olunmuş olacaktır.

BEE’O Propolis Hakkında

BEE’O Propolis; Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, Ziraat Mühendisi Arıcılık Uzmanı Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu tarafından 2013 yılında KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te kuruldu. Türkiye’de BEE’O ve BEE’O UP markaları, ABD ve Avrupa’da ise BEE&YOU markası ile doğal besin içeriği ve biyolojik aktiviteleri korunmuş propolis, arı sütü, polen gibi doğal arı ürünlerinden oluşan katma değerli inovatif ürünler üretmektedir. BEE’O Propolis, geliştirdiği inovasyon ödüllü özütleme yöntemiyle ve yaptığı projeler ile ulusal ve uluslararası arenada 26 farklı ödüle layık görülmüştür. 3000 metrekarelik tesisi ve 95 kişilik uzman kadrosu ile Türkiye’nin en büyük propolis üreticisidir.İlginizi Çekebilir

Efe'nin Dünyası Renklendi

Batıgöz Sağlık Grubu


Infografık Bulten Marvel Future Fight 4’Üncü Yaşını 100 Milyon Oyuncu İle Kutluyor

Netmarble’ın sevilen oyunu MARVEL Future Fight, 30 Nisan’da 4’üncü yaşını kutluyor. Dünya çapında 100 milyon oyuncusu bulunan oyun, yıldönümüne özel etkinlikler ve hediyelerle hayranlarını sevindirecek. Ayrıca MARVEL Future Fight’ın yıldönümüne özel hazırlanan bilgi grafiğiyle oyunun 4 yıllık öyküsünden ilginç notlar da paylaşılıyor.


Beyin Dostu Beslenme İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Beyin sağlığı ile beslenme arasındaki doğrudan ilişkiye dikkat çeken uzmanlar, beynin sağlıklı yaşlanması için Omega3 başta olmak üzere E vitamini, C vitamini, B12 vitaminlerinin önemini vurguluyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen Omega 3 ve Omega 6 çoklu doymamış yağların mutlaka besinlerden alınması gerekiyor. Ceviz, keten tohumu ve özellikle somon, uskumru, hamsi ve sardalya gibi soğuk su balıkları önemli Omega3 kaynağı olarak dikkat çekiyor.


Kaspersky Raporu Codesys’İn Geliştirdiği Sistemdeki Açıkların Kapatılmasını Sağladı

Kaspersky ICS CERT araştırmacıları; programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC) ve insan makine arayüzü (HMI) gibi endüstriyel cihazlar geliştirmek için kullanılan popüler bir sistemde çok sayıda açık keşfetti. Bu cihazlar, kritik altyapıdan üretim süreçlerine kadar tüm otomatik endüstriyel tesislerin kalbinde yer alıyor. Keşfedilen bu açıklar, saldırganlara bu sistem ile geliştirilen PLC’lerin kullanıldığı kurumlara uzaktan ve içeriden gizli saldırılar düzenleme fırsatı veriyordu. CODESYS® tarafından geliştirilen sistemdeki açıklar, Kaspersky’nin hazırladığı rapor sonrasında kapatıldı.


Üretimde Dijital Dönüşümün İlk Adımı

Haziran 2019


Etiketler: Propolis, sütü, propolis, kapsamında, SözleşmeliYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img