24 Haziran 2017 Cumartesi 20:05

AİLE

Bayramda Fiziksel Aktiviteye Zaman Ayırın

Bayramda Fiziksel Aktiviteye Zaman Ayırın

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Uzmanlar, uzun saatler tutulan orucun ardından gelen Ramazan Bayramı’nda, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiği kadar, fiziksel aktivitenin de artırılmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmanın normale dönebilmesi, vücut ağırlığının dengede tutulabilmesi için bayramdan sonra yeterli ve dengeli beslenme, öğün atlamama, bol su içme gibi sağlıklı beslenme ilkelerine uymanın yanı sıra düzenli fiziksel aktivite yapmaya da özen gösterilmesi gerekiyor. Uzmanlar, Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmezi olan şekerli yiyecek tüketiminin uygun bir fiziksel aktivite programlarıyla desteklenmesi gerektiğini belirtiyor.
Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, “Ramazan ayı boyunca beslenme düzeni ile birlikte bireylerin fiziksel aktivite düzenleri de değişiyor. Oruç tutan bireyler, fazla enerji harcamamak ve iftar vaktinden önce acıkmamak için daha önce uyguladıkları egzersiz programlarını bırakıyorlar. Bu durum ise gereğinden fazla beslenen ancak hareketsiz kalan bireylerde kilo artışına neden olabiliyor” dedi.

FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ATLAMAYIN

Fiziksel aktivite programlarının bayram sonrasında yavaş yavaş artırılmasının önemine değinen Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman şu ifadeleri kullandı: “Fiziksel aktiviteye bir anda başlamak yerine, egzersizleri yavaş yavaş artırmak gerekiyor. Egzersiz yapmak için imkân olmadığı düşünüldüğünde, gün içindeki mecburi hareketler egzersize dönüştürülebilir. Özel araç yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmek ve varacağınız duraktan 1-2 durak önce inmek, masa başı otururken her iki saatte bir kol ve bacak hareketleri yapmak, daha çok merdiven kullanmak etkili yöntemler olabilir. Hızlı ve tempolu yürüme de fiziksel aktivite için iyi bir seçenek.”

BAYRAMDA AŞIRI GIDA TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ

Ramazan Ayı’nda uzun süreli açlık nedeniyle metabolizmanın yavaşladığını ifade eden Salman, Ramazan Bayramı’nda aşırı tüketilen gıdaların vücudu yorduğunu söyledi. Hamurlu, yağlı yemekler ve şerbetli tatlılar yerine, hafif yemekler ve sütlü tatlıların tercih edilebileceğini kaydeden Salman, “Vücudu yormadan, metabolizmanın normal tüketime alışması beklenmeli. Bu süreci bol su tüketimi, dengeli beslenme ve olmazsa olmaz fiziksel aktiviteyle kısaltabilirsiniz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

2017 Yılında Görmeniz Gereken Şehirler

Bir e-ticaret sitesi "2017'de görmeniz gereken 5 şehir"i açıkladı. Bu şehirler arasında Ohri, Budapeşte, Toronto, Amasya ve Havana var.


İtalya’Da Bir Köpek, Depremden 35 Saat Sonra Enkazdan Sağ Çıkarıldı

İtalya’Da Pazar sabahı meydana gelen depremde enkaz altında kalan bir köpek, 35 saat sonra sağ olarak buradan çıkarıldı.


Gaziantep'te İşitme Engellilere Özel Film Gösterimi Yapıldı

Gaziantep’Te, Anadolu Engelliler Eğitim ve Kültür Derneği tarafından işitme engellilere yönelik film gösterimi yapıldı.


Gül Gölge Saygı: “Bu Yaz Puantiye Moda”

Gül Gölge Saygı:


Kagider Başkanı Oktar: 4.1 Milyon Kadın Kayıt Dışı Çalışıyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, Türkiye'de 4.1 milyon kadının kayıt dışı olarak istihdam edildiğini söyledi.


Etiketler: Ramazan, fiziksel, aktivite, için, beslenmeYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img