28 Eylül 2015 Pazartesi 12:05

BİLİM TEKNOLOJİ

Batuhan Bağcı Yozgat'ta Güneş Paneli Ve Rüzgar Türbini İle Kendi Elektriğini Üretti


DHA

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde 30 yaşındaki Batuhan Yağcı, güneş panelleri ve rüzgar türbininden yararlanarak kurduğu sistemle 8 dönümlük ceviz bahçesinin elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sorgun'a bağlı Bağlarbaşı Köyü yakınlarında 8 dönümlük tarla üzerine ceviz fidanları diken Batuhan Yağcı, burasının elektrik ihtiyacını karşılamak üzere ÇEDAŞ yetkilileriyle görüştüğünü, maliyetinin 60 bin TL olarak hesaplandığını söyledi. Bunun üzerine alternatif elektrik arayışına giren Yağcı, güneş panelleri ve rüzgar türbininden faydalanarak kurduğu sistemle 8 dönümlük ceviz bahçesini sulamada kullanacağı elektrik ihtiyacını karşıladı. Yağcı'ya bu sistemi 25 bin liraya mal ettiğini belirtti.


GÜNLÜK 60 KİLOVAT ELEKTRİK ÜRETİYOR

Sorgun'da elektrik ve elektronik işleriyle uğraştığını belirten Batuhan Yağcı, şöyle konuştu:


"Buraya ceviz kurmaya karar verdiğimizde elektrik ve su yoktu. En yakındaki Bağlarbaşı Köyü'nden elektrik almak istedik. Yetkililer bizden 60 bin lira istedi. Bu maliyet bize çok yüksek geldi, alternatif enerjiye yöneldik. Güneş panelleri ve rüzgar türbininden faydalanarak elektriğimizi ürettik. Eşme kuyumuzu, otomatik sulama sistemimizi yaptırdık. Hepsini rüzgar ve güneşten sağlıyoruz. Günlük ortalama 50-60 kilovat- saat elektrik üretiyoruz. Sistemimiz, saatte 5 kilovat. Güneşten 5 saat faydalanabiliyoruz. 25 bin liraya mal ettik. Tamamen bedava elektrik kullanıyoruz. Şu anda her ihtiyacımızı karşılıyor, hatta artıyor. Lambalarımızı 24 saat açık bırakıyoruz. İnvertör sayesinde ürettiği elektriği ve harcamalarını ekranda görebildiklerini de belirten genç girişimci Batuhan Yağcı, "Frekansımızı görüyoruz. Çıkış gücümüzü 220 watt. Bataryalarımız herhangi bir aksiliğe karşı dolu bir şekilde bekliyor. Şurada rüzgar türbininden ürettiğimiz elektriği görüyoruz. Bu, direk akülere giriyor. Akülerde depolanıyor. İçinde güneş enerjisinin şarz cihazı var. Akülere geçiyor. Rüzgar türbininin freni bulunuyor. Durdurmak istediğimizde ve bakım yapacağımız zaman frenliyoruz. Türbini tamamen durduruyor ve tekrar açıyoruz" diye konuştu.


Rüzgar tribüsünin ilgisini çektiğini belirten 27 yaşındaki Mustafa Yılmaz ise "Batuhan kardeşimizden bilgi almak için geldim. Kendisini tebrik ederim, güzel bir sistem" dedi.
İlginizi Çekebilir

İslahiye Emniyet Müdürlüğü'nden Betonlu Önlem

Gaziantep’İn İslahiye İlçesi’nde, Emniyet Müdürlüğü hizmet birimleri ile lojmanların bulunduğu binanın çevresinde olası terör saldırılarına karşı beton bloklarla önlem alındı.


Boyner Çılgın Kelebek’Te Kozmetik Ürünlerinde İnanılmaz İndirimler

MİLYONLARCA ÜRÜNDE NET %50 BOYNER ÇILGIN KELEBEK İNDİRİMİ BAŞLADI


Bb“Pena Yayınları” 10. Kocaeli Kitap Fuarı’Nda Kitap Severleri Bekliyor

Bu yıl 5-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde 10. kez gerçekleşecek Kocaeli Kitap Fuarı’nın katılımcı yayınevleri arasında dünyanın en iyi yazar ve çizerlerini kitap severlerle buluşturan Pena Yayınları da yer alıyor.


Sosyal Medya Pazarı “Likefest” Başlıyor

21-22-23 Nisan 2018 tarihlerinde Kadıköy Haydarpaşa Garı’nda “Likefest” alışveriş şölenine davetlisiniz.


Avon’Un Dünya Çapındaki Meme Kanseri Mücadelesinde Bir Türk

Kadınların meme kanseri konusunda farkındalığını artırarak hastalığın önüne geçme amacıyla dünya çapında 26 yıldır mücadele eden AVON’un Meme Kanseri ile Mücadele çalışmaları için oluşturduğu danışma kuruluna Türkiye’den Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman katıldı.


Etiketler: Güneş, Paneli, Rüzgar, Türbini, İle, Kendi, Elektriğini, ÜrettiYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img