2 Mayıs 2016 Pazartesi 18:28

OTOMOBİL

Balkan Turuna Çıkan Yerli Elektrikli Otomobil Yurda Döndü


DHA

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan talimatıyla Balkan turuna çıkan Trakya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin geliştirdiği, yerli elektrikli otomobil 'Pehlivan Elektrak' yurda döndü.


TUBİTAK tarafından en iyi tasarım ödüllü alan Pehlivan Elektrak elektrikli fiber karbondan üretilen otomobil 14 günlük Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosnahersek'i kapsayan Balkan gezisi başarıyla tamamlandı. Edirne’den Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından test edilip start verdikte sonra tanıtım turuna çıkan Pehlivan Elektrak ekibi bugün kentte döndü. Ekibi Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük karşıladı. Ekibi tebrik eden Rektör Yörük, tanıtımın verimli geçtiğini ve Pehlivan Elektrak’ın Balkan üniversitelerden iş birliği teklifiyle döndüğünü söyledi.


Trakya Üniversitesi bünyesinde üretilen Pehlivan Elektrak isimli yerli elektrikli otomobilin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Balkan turuna çıktığını açıklayan Rektör Yörük, yürütülen çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı'na bilgi vereceklerini söyledi. Pehlivan Elektrak Takımı Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Nilhan Taşkın ayrıca hem elektrik hem güneş enerjisiyle çalışan hibrit bir araç üzerinde çalışmaları olduğunu açıkladı. Trakya Üniversitesi Edirne Mühendislik Fakültesi'nde eğitim gören 16 öğrencinin çalışmaları sonucu geliştirilen elektrikli otomobil, 190 kilo ağırlığında ve saatte 110 kilometreye hıza çıkabiliyor. TÜBİTAK tarafından en iyi tasarım ödülüne sahip Pehlivan Elektrak, Lityum bataryalarla çalışıyor. Bataryalar 45 dakika da doluyor. Yaklaşık 75 kuruş maliyete dolan bataryalarla 100 kilometre gidebiliyor.
İlginizi Çekebilir

Arzu Sabancı For Koton 3. Sezon Koleksiyonu Mağazalarda!

Puantiye ve Çizgiler Başrolde


Marriott Şişli Dünya Starlarını Ağırlıyor

İstanbul Marriott Hotel Şişli, 20 Mayıs’tan 29 Ekim’e kadar devam edecek olan Turkcell Platinum Night Flight konserler serisinin yıldızlarını hem otelde hem de kuliste ağırlıyor. Events Across Turkey organizasyonuyla Türkiye’nin ilk müzesi olarak bilinen ülkemizin önemli tarihi değerlerinden Aya İrini’de gerçekleşecek konserler İstanbullu sanat severleri dünya starlarıyla buluşturuyor.


Slutski: ''Rusya Suriye'deki İnsani Aralara Devam Etmeli''

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutski, Rusya'nın Halep'te Rus askerlere ateş açılmasına rağmen Suriye'de insani aralara devam etmesi gerektiğini bildirdi.


Facebook Çalışma Biçimi Ve Facebook Reklam Hedeflemesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz birkaç haftada Facebook, platformun nasıl çalıştığı ve bilgilerin nasıl kullanıldığı ile ilgili pek çok soru aldı. Bu bilgilerin kimi zaman kişilere karmaşık ve teknik gelebileceğini göz önünde bulunduran Facebook, bunları basitleştirerek insanların Facebook'ta neleri kontrol edebileceklerini daha kolay anlamalarını sağlamak amacıyla ekteki gibi bir infografik oluşturdu. En temel seviyede Facebook'un nasıl çalıştığını detaylandıran bu infografik insanların gizlilik, içerik ve uygulamalarla ilgili bilgilerini nasıl kontrol edebileceklerine odaklanıyor.


Sephora Cream Lıp Staın Metalik Rujlar İle Dudaklar Sezona Hazır!

Yoğun Metalik Görünüm – Uzun Süre Kalıcılık- Yüksek Kapatıcılık


Etiketler: Trakya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği, 'Pehlivan Elektrak, TÜBİTAKYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img