27 Eylül 2017 Çarşamba 23:25

SANAT

Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu KKTC'de

Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu KKTC'de
Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu KKTC'de
Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu KKTC'de
Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu KKTC'de

34VOLT

İstanbul'un en iyi tiyatrolarından biri olarak gösterilen Bakırköy Belediye Tiyatrosu 15.Kıbrıs Tiyatro Festivali kapsamında KKTC'de. Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Alican Yücesoy"Gülünç Karanlık" adlı oyunda yer alıyor. Seyirciyi Afganistan'ın, gerçekte varolmayan, yağmur ormanlarında tekinsiz bir yolculuğa davet ediyor. Çağdaş Alman tiyatrosunun genç yazarlarından Wolfram Lotz 2014 yılında kaleme aldığı oyun adına "yeni dünya düzeni"e denen kavrama absürd bir bakış açısı getiriyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde. Lefkoşa Türk Belediyesi'nden verilen bilgiye göre Yakındoğu Üniversitesi AKKM’de sahnelenen oyun büyük ilgi var. Türkiye'nin ilk özel ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın ödüllü oyunu "Gülünç Karanlık" 15.Kıbrıs Tiyatro Festivali kapsamında 28 Eylül 20.30'da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde izleyicisiyle buluşuyor.


GÜLÜNÇ KARANLIK OYUNU TİYATRONUN EN ÖNEMLİ OYUNLARINDAN BİRİ OLARAK GÖRÜLÜYOR


Çağdaş Alman Tiyatrosu’nun önde gelen yazarlarından, Wolfram LOTZ’un “Gülünç Karanlık” adlı oyunu. “Gülünç Karanlık” 2014 yılında ilk defa Viyana’da “Akademie Theater”da sahnelenmiştir. Alican Yücesoy’un 2015 yılında Genel Sanat Yönetmeni olarak görevlendirildi. Oyun, 21. Afife Tiyatro Ödülleri'nde 9 dalda aday olarak gösterildi.

 

GÜLÜNÇ KARANLIK OYUNUNUN KONUSU NEDİR?

 

Oyunda bir gemiyi ele geçirmek isterken yakalanan Somalili korsanın duruşmasında yaptığı savunma ve gizli görev nedeniyle Afganistan’da bulunan iki Alman askerin yolculuğunun iç içe geçen öyküsü anlatılıyor. Alican Yücesoy, Doğacan Taşpınar, Erol Ozan Ayhan, Hatice Elif Ürse ve Yelda Baskın’ın rol aldığı oyunun metnini kaleme alan Çağdaş Alman Tiyatrosu yazarı Wolfram Lotz. Yönetmeni ise Nurkan Erpulat. Kara mizah türündeki ‘Gülünç Karanlık’, geçmişten günümüze Batı toplumlarının ‘medeniyet getirme’ iddiasıyla Doğu medeniyetini yok etmesini veya istedikleri doğrultuda dönüştürmesini eleştiriyor. Oyun mizahi bir dille “Batı toplumları medeniyet getirmez, dahası sömürür, asimile eder, eğer kendine bezetemezse de aşağı çeker” diyor.

 

Oyunun Adı: “GÜLÜNÇ KARANLIK”

Yazan: Wolfram LOTZ
Yöneten: Nurkan ERPULAT
Dekor – Işık Tasarımı: Cem YILMAZER
Kostüm Tasarımı: Hande Tomris KUZU
Ses-Müzik Tasarımı: Başak GÜNAK
Dramaturg: Ceren ERCAN 
Korrepetitör: Senem Zeynep ERCAN
Yönetmen Yardımcısı: Emre KOÇ
Reji Asistanı: Ercan KOÇAK, Özbir ERCİYAS, Sevda KARABULUTOYUNCULAR:

Erol Ozan AYHAN
Yelda BASKIN
Doğacan TAŞPINAR
Elif ÜRSE 
Alican YÜCESOY

TEKNİK PERSONEL:

Oyun Sahne Amiri: Seval ÖZDEMİR
Sahne Tekniği: Mümin SİVRİ, İsmail Hakkı ALEV, Ali KAYA, Faruk SAYIN
Aksesuar: Orhan YILDIZ, Muhammet Ali ALIŞKAN
Işık Kumanda: Kazım YÜKSEL, Güner ŞEN, Bahadır VEZNEDAR
Ses Kumanda: Hakan BARUT
Gece Terzisi: Hasan ALTAY, Selva GÜNDÜZ
Kostüm Sorumlusu: Tamer KILIÇYAŞ SINIRI : + 16
OYUN SÜRESİ: 120 DK. TEK PERDEİlginizi Çekebilir

Rusya Ve Türkiye Genelkurmay Başkanları, Halep'teki Durumu Görüştü

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeri Gerasimov ve Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Moskova'da gerçekleşen toplantı sırasında Suriye'deki krizin çözümünde işbirliği konusunu görüştüklerini bildirdi.


Belek, Deniz, Güneş, Kum İle 4 Ay Turist Ağırlayan Merkez Değil

Regnum Carya Golf & SPA Resort Onursal Başkanı Fikret Öztürk, Belek'in sadece deniz- güneş- kum ile 4 ay turist ağırlayan bir merkez olmadığını, 12 ay turizmin hareketli olduğu bir destinasyon haline geldiğini söyledi.


İstanbul'da Ekim Ayının Zam Şampiyonu "Sivri Biber"

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) verilerine göre, Ekim ayında İstanbul'da en yüksek fiyat artışı yüzde 39.55 ile sivri biberde gerçekleşirken, limon da yüzde 27.79 ile en çok ucuzlayan ürün oldu.


Lumberjack Junior İle 23 Nisan’Da Renklere Yolculuk

İlhamını doğanın tüm renklerinden alan Lumberjack Junior 2018 İlkbahar/Yaz Çocuk Koleksiyonu, 23 Nisan’da da çocuklar için rahatlığı ve modayı bir arada sunuyor. Çocukların günlük aktivitelerine uygun olarak oldukça hafif üretilen ayakkabılar modern görünümlerinin yanı sıra konforlu oluşlarıyla çocukların ayaklarını rahat ettirirken, annelerin de gönlünde taht kuruyor.


Dha Dış Haber - Rus Pilotun Eşi Çavuşoğlu İle Görüşmeye Hazır

Türkiye'nin 24 Kasım'da düşürdüğü Rus Su-24 uçağının pilotu Oleg Peşkov'un eşi Yelena Peşkova, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmeye hazır olduğunu bildirdi.


Etiketler: Tiyatrosu, Karanlık, Bakırköy, Gülünç, GÜLÜNÇYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img