20 Haziran 2017 Salı 17:09

BİLİM TEKNOLOJİ

Arkeolojik çanak çömlek parçaları için özel yazılım geliştiriliyor

 Arkeolojik çanak çömlek parçaları için özel yazılım geliştiriliyor

Güney Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar; tarih öncesi seramik kalıntıları ve çanak çömlek parçalarını, tasarım detaylarıyla otomatik olarak eşleştirebilecek bir yazılım programı geliştirmek için çalışıyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Özellikle çanak, çömlek ve seramiklerle uğraşan arkeolog, sanat tarihçisi ve antropologları çok heyecanlandıracak bir yazılım üzerinde çalışmalar sürüyor.

Arkeologlar ve bilgisayar yazılımcıları ele ele vererek, arkeoloji kazılarında ya da yüzey araştırmalarında bulunan seramik ve çanak çömlek parçaları benzer özelliklerine göre eşleştirecek veya gruplayabilecek bir yazılım geliştirmek için kolları sıvadılar.

Bilgisayar mühendisleri ve görsel alanda geliştirilen yazlılım teknolojilerinin sağladığı imkanlar; arkeoloji ve antropolojinin yararlandığı temel bulgularından çanak çömleklerin incelenmesinde çığır açabilir.

Arkeolojikhaber.com sitesinin haberine göre; Amerika kıtasında 1.500 yıl önce üretilen Swift creek kültürü çanak çömlekleri üzerinde daha rahat çalışılabilmesi amacıyla özel bir proje oluşturuldu.

Güney Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar; tarih öncesi seramik kalıntıları ve çanak çömlek parçalarını, tasarım detaylarıyla otomatik olarak eşleştirebilecek bir yazılım programı geliştirmek için çalışıyor.

Proje için üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Dijital Beşeri Bilimler Merkezi (College of Arts and Sciences' Center for Digital Humanities), S.C. Arkeoloji ve Antropoloji Enstitüsü, (S.C. Institute of Archaeology and Anthropology) Mühendislik Fakültesi ( the College of Engineering) ile Bilgisayar Araştırmaları ve Bilgi işlem Merkezi (Computing and Research Computing Center) ele elevermiş durumda.

Projenin finansını; Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) ve Milli Park Servisi (National Park Service) hibe olarak sağlıyor.

Amerikalılar yerlileri; M.S. 100 ila 900 tarihleri arasında ahşap atölye aletleri kullanarak seramik eserler üretmişlerdi. Bunlar Swift Creek çanak çömlekleri olarak bilinir. O dönemden kalan arkeolojik kalıntılarda ele geçmiş ya da arazide bulunmuş çanak çömlek parçaları hayli fazla.

Başta Georgia eyaleti, Kuzey Florida, Güney Carolina ve Doğu Alabama'nın bir bölümünde Swift Creek kültürüne ait çanak çömlek ya da seramik parçaları bulmak mümkün.

Arkeoloji ve Antropoloji Bölümü Uygulamalı Araştırmalar Müdürü Arkeolog Karen Smith, "Çanak çömlekçilerdeki nakışlar, işlemeler ve ince hatlat, bir nevi sanatçıların parmak izi gibidir. Aynı elden ya da aynı atölyeden çıkmış seramik parçalarındaki nakışlar ve dalgalanmalar birbirine benzer. Bu sayede çanak çömlekleri mukayese ederek nerede ve ne zaman yapıldığı saptanabilir.  Ancak Swift Creek çanak çömleklerinden birbirine benzeyenleri bulmak samanlıkta iğne aramaktan farksız " diyor.

Swift Creek sherds and recreating whole designs." id="result_box" lang="tr">1940'lı yıllardan sonra bilinçli şekilde derlenmeye başlayan ve Amerikan Yerlilerinin hayatları ve yaşam kültürleri, göçleri ve etkileşimleri hakkında önemli ipuçları sağladığı için çok önemsenen Swift Creek çanak çömlek parçaları üzerinde en çok emek sarf eden iki isim Swift Creek sherds and recreating whole designs." lang="tr">Bettye Broyles ve doğabilimci Frankie Snow'du. Bunlar sayesinde bulunan seramiklerin menşei hakkında bilgi edinmek mümkündü. Ancak Swift Creek sherds and recreating whole designs." lang="tr">Broyles vefat etti ve Swift Creek sherds and recreating whole designs." lang="tr">Snow ise emekli oldu. Bu proje fikri de onların yokluklarının hissedilmesinden doğan ihtiyaçtan zuhur etti.

Projenin beyin takımı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dijital Beşeri Bilimler Merkezi'nden
Swift Creek sherds and recreating whole designs." lang="tr">Colin Wilder, Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi, bilgisayar uzmanı Profesör Song Wang ve Bilgisayar Araştırmaları ve Bilgi işlem Merkezi'nde Jun Zhou'dan oluşuyor.

Ekip; dijital görüntüleme ve analiz teknolojilerini kullanarak grup, çanak çömlek ve desenler arasındaki kalıpları eşleyecek algoritma ve yazılım geliştiriyor.

Ekibin yapğması gereken yığınla iş var: Çanak çömlek parçalarının 3 boyutlu bir tarayıcı ile taranması, boyutlandırılması, yeni veri işleme algoritmaları geliştirmeleri, eşleşme yapmak için gerekli kriterleri ince detaylarına kadar listelemeleri, ayrı parçalardan desenleri seçerek tanmlamaları, yeni algoritmalar geliştirmeleri en başta gelenleri... 

Swift Creek sherds and recreating whole designs." lang="tr">Wilder'e göre nihai hedef, arkeologların ve diğer ilgili kişilerin çanak çömlek fotoğraflarını rahatlıkla yükleyebilecekleri ve kalıp eşleştirme teknolojisine erişebilecekleri bu sayede de benzer parçaları hemen tanımlayacakları bir web sitesi oluşturmak.

Smith ise proje çanak çömleklerin bileşimi ve kimyasal yapısı hakkında daha fazla araştırma  verisi ekleyebilmeyi sağlama yönünde çaba sarf ediyor.

arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

İzmir'de 9 Kişi Gözaltına Alındı

İzmir'in Alsancak semtinde, HDP'li milletvekilleri ve Cumhuriyet gazetesi yazarları ile yöneticilerinin tukuklanmasını, Diyarbakır'daki bombalı saldırıyı protesto etmek istedikleri belirtilen 9 genç polis tarafından gözaltına alındı.


Türkiye’Nin Lider Lastiği Lassa, ‘Sevdamız Toprak, Yarınlarımız Ortak’ Projesinin 5. Yılında, Çiftçilere Destek Olmak İçin Yeniden Harekete Geçti. Lassa’Nın Deneyimli Ekipleri 5 Mayıs 2018 Tarihine Kadar 14 İlde Tarım Alanlarını Gezecek, Çiftçilere İyi Tarım Uygulamaları Alanında Danışmanlık Sunacak Ve Tarım Araçlarının Yol Güvenliği İçin Çalışacak.

Lassa, ‘Sevdamız Toprak, Yarınlarımız Ortak’ projesine 5 yıldır devam ediyor.


Japon Kadınlarının Güzellik Sırrı Miniso İle Türkiye’De

Japon Kadınlarının Güzellik Sırrı Miniso İle Türkiye’de


Hayata Yeniden Merhaba Diyenler Donörleri İle Buluştu

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, “Her İnsan Bir Fidan” sloganıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Etkinlikte organ bağışında bulunarak hayat kurtaran 25 kişi, organlarını bağışladıkları hastalarla bir araya geldi. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi doktorlarının da katıldığı etkinlikte, organ bağışında bulunanlara adlarına TEMA’ya bağışlanan fidan sertifikaları takdim edildi. Etkinlikte organ nakli olan hastalarla donörler arasında duygusal dakikalar yaşandı.


Türob/Bayındır: Turizm Yatırımlarındaki Dengesizlik Sektör İçin Tehdit

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, turizm yatırımlarındaki dengesizliğin "sektör için tehdit haline geldiği" uyarısında bulundu.


Etiketler: Antropolog, antropoloji, arkeolog, Arkeolog Karen Smith, arkeoloji, bilgisayar, çanak çömlek, Güney Carolina Üniversitesi, sanat tarihçisi, sermamik, Swift Creek, Swift Creek çanak çömlekleri, Swift Creek kültürü, yazılım,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img