1 Ağustos 2017 Salı 02:13

YURTTAN

Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik

Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik
Amasya 23. Kabaoğuz Yayla Şenliklerine Siyasi İlgisizlik

34VOLT

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Gümüşhacıköy Kabaoğuz Yayla Şenliklerinde sona erdi. Bölge halkının büyük önem verdiği şenliklere Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Gümüşhacıköy İlçe Kaymakamı Adem Balkanlıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu, Dernek Başkanı İsmail Çintaş, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Amasya'nın Gümüşhacıköy İlçesi Kabaoğuz Köyleri Kabaoğuz Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen 23. Yayla Şenlikleri sona erdi. Geleneksel hale getirilerek, bu yıl 23'üncüsü düzenlenen festivalde bölge halkı bir araya gelerek geleneklerini yaşatma fırsatı buldu. Onlarca köyden oluşan Kabaoğuzlular bölgedeki köylerin dışında yoğun olarak Amasya'nın Suluova, Gümüşhacıköy  ve Merzifon ilçelerinde yaşıyorlar.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol Kabaoğuz Şenliklerinde Konuştu:

“Yaklaşık 1000 yıl önce ecdadımız Orta Asya’da belirli bir güzergâhı izleyerek, Anadolu’ya yürümeye başladı. Sonrasında adım adım bu toprakları kendimize yurt eyledik. Yavaş yavaş bu toprakları şenlendirdik. İnancımızla, kültürümüzle ve töremizle bu toprakları yeniden ayağa kaldırdık. İşte o zamandan beri bu geldiğimiz yollarda bizim ecdadımız yürüdü. Bu yaylalarda ecdadımızın kadınları, çocukları değişik etkinliklerde bulundu. Çocuklarımız buraları şenlendirdi. 1000 yıllık süre içerisinde çok zor günler geçirdiğimizde, yine milletimiz hep bir arada durarak omuz omuza verdi. Bütün bu zorlukları aşmayı bildik. Bunu yaparken de çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Tarih içerisinde Anadolu’yu kendimize yurt edinmemize katkıda bulunan, canıyla, kanıyla destek vermiş tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şuan hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum. Sahip olduğumuz birçok şey onlar sayesindedir.

Tabi daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı köylerimizdeki nüfusumuz azaldı. Yaylalarımızda çocuklarımızın cıvıltılarını duyamaz olduk. İşte bu tip etkinliklerle ilgili söyleyeceğim şeyler burada devreye giriyor. Bir avuç gönüllü insanımız töresini, inancını ve yaşam tarzını tekrar hatırlatmak için belirli tarihlerden itibaren bu tip etkinlikler düzenlenmeye başladı. İşte bu sayede binlerce vatandaşımız birkaç gündür burada konaklıyor. Çocuklarımız çayırlar üzerinde koşuşturarak oynuyorlar. İnsanlarımız bu güzel yaylada ağaçların ve ormanların içerisinde çadırlarını kurarak kaynaşıyorlar. Belki uzun yıllar birbirini görmemiş yakınlar, akrabalar, komşular bir araya geliyorlar. Tekrardan hasret gideriyorlar. Çocuklarımız atalarının nerede yaşadıklarını gelip burada öğreniyorlar. Kültürlerinden, inançlarından, törelerinden ayrı kalmamaları gerektiğini görüyorlar. Doğanın güzelliğini tekrar yaşıyorlar. Bu organizasyonun 23.’sü düzenleniyor. Bugüne kadar bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçmiş herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yılki etkinliğin gerçekleşmesinde büyük payı olan dernek yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. Bugün bu güzel günde binlerce vatandaşımızla birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirterek sözlerimi sonlandırıyorum. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

 

Amasya'daki Güreş Ligi Karşılaşmasında Çorumlu Sporcuların Büyük Başarısı

Geleneksel karakucak güreşleri lig müsabakaları, yöresel oyunlar, halk müziği konserleri ve yarışmalarla eğlenen bölge halkı Aphaz Çayırı'nda buluşma ve kaynaşma fırsatı elde etti. Amasya protokolünün katıldığı festivale Amasya Milletvekillerinin katılmadığı görüldü. Bu nedenle bölge halkının siyasetçilere kırgın olduğu ifade ediliyor.

 

Türkiye Güreş Federasyonu Gençler Türkiye Karakucak Şampiyonasının da yapıldığı şenlikler renkli görüntülere sahne oldu.Festival kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Gençler Karakucak Şampiyonası'nda Çorum Belediyespor takım halinde birincilik elde ederek büyük başarı gösterdi. 23 yıldır yerel olarak düzenlenen şenliklere bölge halkı büyük önem veriyor. Oğuz köylerinde yaşayan insanların kaynaşması, Türk ata sporu olan güreşin yaşatılmasını gibi önemli misyonları yerine getiren festival tüm zorluklara rağmen devam ediyor.
İlginizi Çekebilir

Kuveyt Türk’Ten Şehit Yakınları Ve Gaziler İçin Mehmetçik Vakfı’Na 1 Milyon Tl Bağış

Kuveyt Türk, vatan hizmeti esnasında şehit olan Mehmetçiklerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere destek olan TSK Mehmetçik Vakfı’na 1 milyon TL bağışta bulundu. Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle katkılarından dolayı Kuveyt Türk’e altın plaket ve berat takdim edildi.


*** Bilgilendirme *** Seyahat Fotoğrafları Ve İnstagram Hesabı Hk.

Sarp ÖZKAR


Kuveyt Türk, 250 Milyon Tl Değerinde Kira Sertifikasını Halka Arz Ediyor

Türkiye’yi kira sertifikasıyla tanıştıran öncü katılım bankası Kuveyt Türk, Mayıs ayında halka arz yoluyla ihraç edeceği 250 Milyon TL değerindeki kira sertifikası için 7 - 8 ve 9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplayacak.


Türk Telekom Süper Lig’E Damga Vurmaya Geliyor

29 Nisan 2018


Üzerine Benzin Döküp Kendini Yakan İtfaiyeci Öldü

Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'nde, nöbet tuttuğu sırada üzerine benzin dökerek kendini yakan itfaiyeci 35 yaşındaki Mustafa Özkan tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


Etiketler: Amasya, Kabaoğuz, bölge, halkı, topraklarıYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img