17 Nisan 2019 Çarşamba 12:23

GÜNDEM

Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’Ndan Ekonomiye Katkı Sunacak Süs Bitkisi Projesi

Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’Ndan Ekonomiye Katkı Sunacak Süs Bitkisi Projesi
Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’Ndan Ekonomiye Katkı Sunacak Süs Bitkisi Projesi

34volt » 34Volt

Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG Vakfı) ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Avrupa kıtasındaki tüm bitki türleri ile neredeyse eşit sayıda bitki türüne tek başına sahip olan Türkiye’de; doğal olarak yetişen bitkilerin; peyzaj çalışmalarında süs bitkisi olarak kullanılması için Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde yeni bir projeye başlıyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) ve Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde (BATEM) ortaklaşa devam proje kapsamında, doğal olarak yetişen bazı Pelemir, Adaçayı ve Karanfil bitkilerinin süs bitkisi olarak geliştirilmesi ve bu sayede Türkiye’nin süs bitkisi konusunda ithalata bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Sahip olduğu yaklaşık 11 bin çeşit bitki türünün üçte biri endemik (ülke topraklarına özgü) olan ve çeşitlilik anlamında neredeyse Avrupa kıtasındaki bitki türlerinin toplamıyla yarışan Türkiye, özellikle süs bitkisi konusunda hala ithalat yapıyor. Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG Vakfı) ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), hem bu alandaki ithalatın azaltılarak ülke ekonomisine katkı sunmak hem de, ülke topraklarında doğal olarak yetişen Pelemir, Adaçayı ve Karanfil bitkilerinin süs bitkisi olarak geliştirilmesi için yeni bir projeye başlıyor. Proje, İstanbul Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) ve Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde (BATEM) tarafından ortaklaşa yürütülecek. Sahip olduğu yüzde 35.6’lık endemizm oranı ile Avrupa’nın en zengin ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin, bu projenin başarıyla tamamlanması sonrasında, süs bitkisi ithal eden ülkelerden biri olması bekleniyor.

Doğal gen kaynakları da korunacak

Proje özelinde, Türkiye’de, katma değeri çok düşük kalan doğal kaynakların, dış mekân süs bitkileri sektörüne ve devamında işlenerek ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik Ar-Ge çalışması yürütülürken; doğal bitki türlerinin ve gen kaynaklarının korunmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak.İlginizi Çekebilir

Adıdas’Tan Şehirde Koşanlar İçin Yeni Bir Boost Teknolojisi Pulseboost Hd

ADIDAS’TAN ŞEHİRDE KOŞANLAR İÇİN YENİ BİR BOOST TEKNOLOJİSİ:


Istanbul Jewelry Show – Mart 2019 Ziyaretçi Rekoru Kırdı, 123 Ülkeden 30.741 Kişiyi Ağırladı!

Dünyanın en büyük beş mücevher fuarı arasında yer alan Istanbul Jewelry Show, 24 Mart 2019 Pazar günü sona erdi. UBM Rotaforte Uluslararası Fuarcılık A.Ş. tarafından 48’inci kez TEB sponsorluğunda düzenlenen fuar, 24 ülkeden 1250’nin üzerinde firma ve markanın en son ürün ve hizmetlerini 123 ülkeden 30.741 sektör profesyoneli ile bir araya getirdi. Yabancı ziyaretçi oranını %39’a çıkaran Istanbul Jewelry Show, 2018 yılında %38 artış sağlayan Türkiye Mücevher İhracatının, 2019 yılında da büyük artış sağlayacağının ilk işaretini verdi.


İçinizdeki Kâşifi Ortaya Çıkarın!

Kamuflaj her zaman trend bir desen olmuştur, bu kural yeni sezonda da değişmedi. Eastpak’in geniş kamuflaj desenli tasarımları ilhamını yemyeşil ormanların soyut siluetlerinden ve sonu olmayan çöllerden alıyor. Geleneksel kamuflaj deseninin ötesine geçen Eastpak, SS19 koleksiyonunda şehirli aksesuarları yenilikçi ikonlara çeviriyor.


Honor, Türk Tüketicisinin Büyük Ekran Beklentilerini Karşılıyor

Teknolojiyi, modaya ve gençlerin ihtiyaçlarına adapte eden vizyoner ürünlerin yaratıcısı HONOR, dünya trendlerini takip eden Türk tüketicisinin beklentilerini karşılıyor ve büyük ekranlı telefonlarını Türkiye pazarına sunmaya devam ediyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre büyük ekranlı telefonların trend olmasıyla beraber Türk tüketicisi de ekran tercihini bu yönde kullanmaya başladı. Fiyat performans oranı yüksek modellerini Türkiye’ye getiren Honor, tüketici yönelimleri ile tercih edilen büyük ekranlı telefonlarını çoğaltmayı hedefliyor.


Hotels.Com, Futbol İçin Nelerden Vazgeçtiğimizi Araştırdı

Düğünden kaçıyor, tutkudan vazgeçiyor…


Etiketler: bitkisi, doğal, olarak, Türkiye, ülkeYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img