14 Haziran 2019 Cuma 13:04

GÜNDEM

Adidas Bebek Sahilinde Denizlerin Geleceği İçin Koştular

Adidas Bebek Sahilinde Denizlerin Geleceği İçin Koştular
Adidas Bebek Sahilinde Denizlerin Geleceği İçin Koştular
Adidas Bebek Sahilinde Denizlerin Geleceği İçin Koştular

34volt » 34Volt

2050 yılına kadar okyanuslardaki plastik atık miktarı balıkların sayısını aşacak

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

adidas ve Parley’in denizlerdeki plastik atıkların azaltılması için gerçekleştirdiği farkındalık projesi “Run For The Oceans” kapsamında bu yıl yüzlerce kişi okyanusların geleceği için Bebek sahilinde koştu. Global bir sosyal sorumluluk hareketi olan Run For The Oceans için tüm dünyada 8-16 Haziran tarihlerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İstanbul’da yaklaşık 300 koşucu Aşiyan’dan başlayıp Bebek sahilde devam eden bir parkurda denizlerin ve dolayısıyla okyanusların temizliği, plastik atıklardan kurtulması için koştu. 8 Haziran’da New York’ta start alan ve 16 Haziran’da Şangay’da son bulacak olan Run For The Oceans etkinliklerinin İstanbul ayağı da 13 Haziran’da gerçekleştirildi.

Koşucuların kat ettiği her bir kilometre, Runtastic uygulaması üzerinden bir dolarlık bağış olarak kabul ediliyor. Dünya çapında toplanan 1,5 milyon dolar adidas tarafından plastik atık kirliliğinin denizlere ulaşmaması konusunda yeni nesillerin eğitilmesi için Parley Ocean School’a bağışlanacak.

Parley ile okyanuslardaki plastik atıkları toplayıp plastiğini ayakkabıya dönüştürerek deniz ve kıyı topluluklarından gelen büyük miktarlarda plastik atığın önüne geçen adidas, Bebek BÜMED’deki etkinlik alanında atölye, söyleşi, sergi alanlarıyla bu projeyi ve önemini anlattı.

Sergisi ve söyleşisiyle oldukça dikkat çeken Şinasi Yelkenci, deniz ve çevre tutkunu bir isim olarak denizden çıkardığı her türlü atığı değerlendiriyor ve onları birer sanat eserine dönüştürüyor. Sıfır atık, çöpsüz yaşam, tek kullanımlık plastiklerin azaltılması konusunda çalışmalar yapan Hale Acun Aydın ise plastik kullanımının sıfıra indirilmesi ve minimal bir yaşam hakkında katılımcılarla söyleşiler gerçekleştirdi. Ayrıca İdil Güral’la boyama atölyesi, “Gelecek İçin İz Bırak” hatıra köşesi, dönüşüm oyunu gibi workshop alanları ve Parley Okyanus Okulu ile Parley sergileri de katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Katılımcıların Bebek sahilinde dikkat çeken koşusunun ardından BÜMED’de akşama DJ performansıyla devam edildi.

11 plastik şişeden 1 çift ayakkabı

adidas 2016 yılında, geri dönüşümlü okyanus plastiklerinden elde edilmiş ilk performans ürünlerini yarattı ve 2018 yılına kadar 6 milyon çift adidas x Parley ayakkabısı üretti. adidas ve Parley bir çift ayakkabıyı denizlerden çıkarılan 11 plastik şişeden elde ediyor. 2019 yılı için ise hedef 11 milyon adet üretim yaparak büyük miktarda plastiğin okyanuslara girmesini engellemek. Run For The Oceans 2019 kapsamında adidas, 2024 yılına kadar tüm ürünlerinden saf polyester kullanımını tamamen kaldırarak sadece %100 geri dönüştürülmüş polyester kullanmayı planlıyor.

Sporun birleştirici gücüyle hareket eden adidas, hep birlikte geleceğimizi iyi yönde değiştirebileceğimiz inancıyla plastik atık kirliliğine karşı imza attığı proje kapsamında her yıl daha fazla kişiye ulaşarak farkındalık yaratmayı amaçlıyor. adidas bu kampanya kapsamında plastik atık ile ilgili geleceğe dair çarpıcı veriler de sunuyor:İlginizi Çekebilir

Gelecek Teknolojide! I Tech Kapılarını Açtı

Başkentin ilk teknoloji fuarı I-TECH, Ankara Üniversitesi'nde kapılarını açtı.


Ramazan’Da Reflü Şikayetlerini Azaltmak İçin 10 Kural

Toplumun yaklaşık %20’sinde görülen mide ve gırtlak reflüsü, yaşamı olumsuz etkiliyor. Belirtileri sık sık ülser ile karıştırılan reflü hastalığında zaman geçirmeden bir uzmana başvurulması büyük önem taşıyor. Çünkü reflü tedavi edilmediğinde yemek borusu hasarına ve o bölgede kanserleşmeye yol açabiliyor. İki öğün beslenmenin ağırlıkta olduğu Ramazan ayı boyunca reflü şikayetlerini kontrol altına alabilmek için beslenme düzeni önem kazanıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, mide ve gırtlak reflüsü nedeniyle oluşan şikayetleri azaltmak için önerilerde bulundu.


Kitap Ütopyayı Hayata Geçirmek Yeni Şehir Hareketinin Düşünsel Tarihi

ÜTOPYAYI HAYATA GEÇİRMEK:


Social Media Awards Turkey’De Atasun Optik’E Ödül

Atasun Optik, Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya ödüllerinden olan “Social Media Awards Turkey”de, Veri Analitiği Ödülleri kapsamında Aksesuar Kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.


Koç Topluluğu İhracatın Da Zirvesinde!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği “İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”ne Koç Topluluğu Şirketleri damga vurdu. İlk 10’da 4 Koç Topluluğu Şirketi yer alırken, Ford Otosan ihracat şampiyonu, Tofaş 3’üncü, Tüpraş 6’ncı ve Arçelik 8’inci oldu. Ödülleri Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.


Etiketler: plastik, adidas, Parley, için, OceansYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img