25 Nisan 2019 Perşembe 11:01

GÜNDEM

5. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu 27 28 Nisan’Da İstanbul’Da Yapılacak

5. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu 27 28 Nisan’Da İstanbul’Da Yapılacak

34volt » 34Volt

Sosyal bilimler alanında araştırma odaklı eğitim anlayışıyla ön plana çıkan İbn Haldun Üniversitesi’nde (İHÜ) düzenlenecek uluslararası sempozyumda; iktidar, iktisadi kalkınma ve ahlak arasındaki ilişki masaya yatırılacak.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu, 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde üniversitenin Başakşehir Yerleşkesinde gerçekleşecek. Sempozyuma Türkiye’den ve dünyadan önemli bilim insanları konuşmacı olarak katılacak. Sempozyumda iktidar, iktisadi kalkınma ve ahlak arasındaki ilişki güncel boyutlarıyla tartışılacak.

Ekonomik ilerlemenin toplumsal etkileri ile ahlak arasındaki aktüel ilişkileri anlamak için büyük düşünür İbn Haldun’un teorik yaklaşımları ve kavramsal çerçeveleri analitik araçlar olarak ele alınacak. İbn Haldun perspektifinden günümüz koşul ve durumlarını incelemek sempozyumun temel amaçları arasında yer alıyor.

Sempozyumda; “Ahlak, sürdürülebilirlik ve hakkaniyeti koruyan bir ekonomik kalkınma modeli geliştirmek mümkün müdür? Toplumlar, bir yanda ekonomik kalkınma diğer yanda sosyal adalet ve ahlaki değerler arasında bir seçim yapmak zorunda mıdır? İbn Haldun’un bakış açısıyla, küresel pazarların eşi benzeri görülmemiş büyümesi nasıl açıklanabilir? Diğer taraftan, hâkim ilerleme ve büyüme göstergeleri dışında kalan bir ekonomik model, yüksek ahlakı garanti eder mi?” gibi sorulara cevap aranacak.

Sempozyumda Prof. Dr. Recep Şentürk (İbn Haldun Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Wael B. Hallaq (Columbia Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi), Prof. Dr. Prasenjit Duara (Duke Üniversitesi), Prof. Dr. Bruce Lawrence (İbn Haldun Üniversitesi), Prof. Dr. Mohamad Hammour (İbn Haldun Üniversitesi), Prof. Dr. Sabri Orman (TCMB), Prof. Dr. Rodney Wilson (Durham Üniversitesi), Prof. Dr. Muqtedar Khan (University of Delaware), Prof. Dr. Habib Ahmed (Durham University), Prof. Dr. Abdülaziz Sachedina (George Mason University), Prof. Dr. Abdullah Al-Bayyari (Arab Center for Research and Policy Studies), Assoc. Prof. Adeel Malik (Oxford University), Prof. Dr. Tahsin Görgün (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Heba Raouf Ezzat (İbn Haldun Üniversitesi), Prof. Dr. Magnus Marsden (University of Sussex), Prof. Dr. Waseem El-Rayes (Michigan State University) ve Prof. Dr. Ali Nizamuddin (University of Illinois) birer konuşma yaparak tebliğlerini sunacaklar.

Sempozyumda çok sayıda konu başlığı tartışılacak

“İktidar, İktisadi Kalkınma ve Ahlak” başlıklı sempozyum; “Geçmişte ve günümüzde ekonomilerin yükseliş ve gerilemesi bize ne anlatıyor? Yoksulluk, gelir eşitsizliği, ekonomik krizler, çevre kirliliği, biyo-çeşitlilik, doğal kaynakların tükenmesi, savaş ve barış zamanlarında kapitalizm, hegemonya ve küresel finans piyasaları arasındaki karmaşık ilişki, kültür ve sanatın metalaşması vb. pek çok konu başlığına İbn Haldun’un bakış açısıyla yeni yorumlar getirmeyi hedefliyor.

Sempozyumun gerçekleştirileceği kampüs alanına ulaşmak için Yenikapı ve Yenibosna’dan servisler kaldırılacaktır. Tebliğ başlıkları, sempozyum programı ve daha fazla bilgi için http://ibnhaldunsempozyumu.org/en sayfası ziyaret edilebilir.

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkilerİlginizi Çekebilir

İdrar Kaçırma Hayat Kalitesini Düşürüyor!

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Meftun Çulpan, ülkemizde ve de dünya genelinde yaygın olarak görülen idrar kaçırma hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.


Bülten Network’Ten Netfrıday!

NetWork, 26 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında sizi, yılın en avantajlı alışverişini yapmaya davet ediyor! NETFRIDAY boyunca NetWork Sonbahar/Kış 2019-20 Koleksiyonu’ndan seçili ürünler, %50 indirimli!


Kpmg Türkiye'den Büyüme Hamlesi

KPMG Türkiye’ye beş yeni ortak


Ünlü Oyuncu Özge Özberk Bıoderma Photoderm Spot Lansmanına Katıldı...

Bioderma Photoderm Spot, ünlü oyunca Özge Özberk’in katılımıyla tanıtıldı!


İdo ‘Nun ‘’Sonbahar Tarifesi’’ 16 Eylül’De Başlıyor

İDO ‘nun ‘’Sonbahar Tarifesi’’ 16 Eylül’de başlıyor


Etiketler: Prof, Haldun, Üniversitesi, University, SempozyumdaYorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img