Yayın İlkelerimiz

İstanbulluluk kavramı bizim için önemlidir. İstanbulluluk kavramını öne çıkaracak her habere öncelik veririz. Haberlerimizde sade anlaşılır samimi bir dil kullanırız. Haber hazırlarken Türkçe dil bilgisi kurallarına dikkat ederiz. Her türlü imla, hurufat hatalarımızın düzeltilmesinden gocunmayız. Tüm Toplum taraflarına eşit mesafedeyiz. Haberlerimiz doğru, dürüst, abartısızdır. Tarafsız yayın çizgimizle toplumun tüm kesimlerine eşit mesafedeyiz. Haberlerle ilgili hediye, bağış veya başka türlü maddi çıkar kabul etmeyiz.

Hayvanlara eziyet, şiddet görüntülerine yer vermeyiz. Hayvan severiz dolayısı ile onların haklarının korunması için sivil toplumun yanındayız. Avcılık, hayvan dövüşü gibi hayvanlara zarar veren haberlere yer vermeyiz. Hayvanlara eziyet içeren her türlü haber, fotoğraf, video, ses kaydına yayınımızda yer vermeyiz. Kadın erkek eşitliğine şeklen değil yürekten inanırız. Kadınlara ve çocuklara karşı şiddet içeren görüntülere yer vermeyiz. Bu görüntülerden nemalanmayı uygun bulmayız. Kadın ve çocuk haklarını savunan sivil toplum bildirilerine, haberlerine öncelik tanırız.

İnsanı insan olduğu için sever sayarız. İnsanları, dini, dili, cinsiyeti, görüşü, görüntüsü ve mensubiyeti nedeniyle yargılamayız. Küfür, argo ve aşağılama, önyargı içeren yazılara yer vermeyiz. Kişilerin özel hayatına müdahale sayılabilecek durumlarda haber yapmayız.Tıklanma her şey değildir iyi biliriz. Gizli çekilmiş fotoğraf, kamera ve ses kayıtlarını yayımlamayız. Milli çıkarlarımızla ters düşecek haberler yapmayız. Sivil toplumu severiz. Haber içeriğiyle örtüşmeyecek başlıklar atmayız. Sırf tık almak için haber şeklinde video galeri yapmayız.


Para kazanacağız diye kabalık, kin ve nefret söylemini köpürtmeyiz. Kin, nefret içeren ve her türlü zorbalığa özendiren haberleri yayımlamayız. İlan ve reklam içeren haberleri işaretle ayırırız. Çalışanlar olarak unvanlarımız çıkar sağlamak için kullanmayız. Habere her türlü cevap hakkını mümkünse kullandırmaya çalışırız. Haberde hata yapmış isek hatalı haberlerimiz için özür dileriz bundan gocunmayız. Emeğe saygı açısından kullandığımız haberler için kaynak gösteririz.

 

Reklam servisimizle haber servisimizi birbirinden ayırırız. Mesleki eğitime katkı amacıyla stajyer öğrencileri çalıştırırız. Basın-yayın, medya-iletişim cemiyetlerini, derneklerini, üst kurumlarını ve onların önerilerini dikkate alırız. Davet üzerine haber hazırlarız fakat bunun davet olduğu açıkça beyan ederiz. Yerel basın candır, severiz sayarız. Kadromuzda yerel muhabirlik yapmış meslek insanlarına öncelik veririz. Yerel haberler önceliğimizdir. İstanbul ile ilgili her türlü yerel habere özel önem veririz. 

img