Etik/Ahlaki İlke ve Kurallarımız


Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi, rehberimizdir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ni etik/ahlaki rehberimiz olarak kabul ederiz. Bilinçli ve kasıtlı olarak bireyleri, grupları rencide eden ve onların saygınlığına zarar veren yayınlar yapmayız. Siyasetin tarafı olmayız. Kadınları ve çocukları incitmeyiz. Kadınlara, çocuklara ve hayvanlara işkence içeren haber ve görüntülere yer vermeyiz, bu haberlerden yola çıkılarak reyting kaygısı gütmeyiz.


İstanbulluluk Kavramını destekleriz. Demokratik değerlere aykırı yayınlar yapmayız. Şehirlileşme ve İstanbulluluk kavramı özellikle destekleriz. Okurlarımızın şikâyet, dilek ve isteklerini düzenli aralıklarla değerlendiririz. Birey ve toplum sağlığına zarar verebilecek yayın, reklâm ve içeriklere yer vermeyiz. İşimizi sever, mesleğimizi önemseriz. Çalışanlar olarak iş disiplinine, iş hukukuna ve meslek etiğine uygun hareket ederiz.

İnovasyon önceliğimizdir. Yenilikçiyiz. İstanbul'da inovasyon ikliminin gelişmesine katkı sağlamaya çalışırız. 34Volt olarak bilgi güvenliğine dikkat ederiz. Tedarikçilerimizin de bilgi güvenliğine dikkat etmesini talep ederiz. Kurum olarak şeffaflık ilkesi önceliğimizdir, buna uygun davranırız. Sosyal, kültürel ve coğrafi miras konusunda hassasız. Çevreci uygulamalara özen gösteririz. Çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına mümkün mertebe düzenli katkı sağlarız.

 

Haberlerimizle ilgili her türlü cevap hakkını yasalara uygun olarak kullandırırız. İletişim kanallarımız okuyuculara ve haberde ismi geçen şahıslara, markalara, kurum ve kuruluşlara açıktır.

Haberlerimizle ilgili düzeltmeler mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilir.

Sosyal medya hesaplarımızla ilgili kendi yorumlarımız haricindeki her türlü olumlu ve olumsuz yorum yorum sahibine aittir kurumumuzu bağlamaz. Haberlere ve sosyal medya hesaplarımızdaki başlıklara yorum yapanların hukuki sorumluluğu yorum sahiplerine aittir.

Özel hayata saygılıyız. İnsanların aile mahremiyetini ifşa etmeyiz. Yanlış, hatalı haber ve yayın yaptı isek mutlaka özür dileyerek düzeltme veya tekzip yazısı yayınlarız. Kişisel hak ve hürriyetlere muhalif yayın yapmayız. İmkanlarımız ölçüsünde isteyen herkese cevap hakkı kullandırmaya çalışırız. Kurum olarak mesleki gelişimi destekleriz. Stajyer öğrencilerimizin eğitilmesi ve yetiştirilmesi için bilgi ve deneyim aktarımını sağlarız. Üniversitelerin gazetecilik, radyo-tv, görsel sanatlar, grafik-tasarım, halkla ilişkiler, bilgi belge yönetimi gibi bölüm öğrencilerini imkanlar ölçüsünde staj için davet ederiz. "Toplumdan aldığımız gibi topluma vermek" en önemli ilkemizdir.

img