14 Temmuz 2017 Cuma 02:20

TEKNOLOJİ

Siber Terorizm Nedir?

Siber Terorizm Nedir?

34VOLT

Türkiye’nin siber terörizmle mücadelesi sürüyor. Türkiye milli güvenlik paradigmaları yeniden kurguluyor. Siber güvenlik eko sisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam ediyor. Özellikle Ankara’da silah sanayi merkezli şirketlerin siber güvenlik konusunda Türkiye’ye ivme kazandırdığı görülürken Teknokentlerde de önemli siger güvenlik yazılımı ve teknoloji çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Siber Terörizm Nedir, Nasıl Tanımlanır?


Teknoloji gelişiyor, bu gelişmeler günlük hayatımızı kolaylaştırırken bazı güvenlik risklerini de artırıyor. Suç örgütleri gelişen teknolojik olanakları kullanarak suç işlemeye devam ediyor. Terörizm insanlık tarihi kadar eski bir kavram. Terörizm nedir? Kelimeye etimolojik olarak baktığımızda “terör” kelimesinin kökenin Latince olduğunu görüyoruz. Terör kelimesi Latince’de korkutmak, ürkütmek veya sindirmek anlamlarına gelen “terrere” kelimesinden dünya dillerine girmiştir. Bugün bir olgu olarak terörizm, uygarlık tarihi kadar eskidir. Yeni olan ise siber terörizm kavramıdır. Siber terörizm iletişim ve bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte ortaya önemli ve yeni bir terör kavramıdır. Yüksek risk içeren siber terörizm nedir? Siber terörizm: Dijital ortamları kullanarak, yetkisiz erişim sağlamak, bilgisayar sistemlerine esirip bilgiyi manüple etmek, bilgiyi değiştirmek, yok etmek, bilgiye erişimi engellemek, sistemleri bozmak, insanların, kurumların itibarını sarsacak kasıtlı hareketler siber terörizm, siber saldırı olarak ifade edilmektedir.

Terörizmin türleri nelerdir?


Terörizmin tanımlanmış 7 türü bulunmaktadır.

Ulusal terörizm
Uluslararası terörizm
Ulular ötesi terörizm
Devlet terörizmi
Devlet detekli terörizm
Etnik terörizm
Siber terörizm

Siber terörizmin motivasyonu nedir?


Bugünün çağdaş terörizmi, diyeceğimiz siber terörizm, geçmiş yıllarda devletlere, toplumlara uygulanan şiddetin bugünün şartlarına uyarlanmasıdır. Bugünün terörizmi siber terörizm olarak yoğunluk kazanmaya başlamıştır. Siber terörizm bazı politik ve sosyal amaçlar hedefleyerek bilgisayar sistemlerine yetkisiz erişim sağlayıp, kişilere, kurumlara veya devletlere karşı yıkıcı faaliyetlerde bulunma, kişileri, kurumları, devletleri baskı altına alma, kişilerin, kurumların, devletlerin itibarına suikast düzenleme, toplumları baskı altına alacak teknolojik veya dijital faaliyetlerde bulunmak olarak tanımlanabilir. Siber terörizm motivasyonunu çoğu zaman siyasi, ideolojik, dini veya milli hassasiyetlerden alabilir.

Siber terörizm ve dijitalleşme


Teknolojik gelişimler terörizmin de süreçleri kendi yararına kullandığı bir ortamın oluşmasını sağlamıştır. Sanal, ortamlar, dijital ortamlar siber terörizm faaliyetleri için kolay bir ortam oluşturmaktadır. İçinde yaşadığımız dijital jenerasyon nesli bilişim ve iletişim teknolojilerini yoğun olarak kullanıyor. Devletler, kurumlar, şirketler giderek dijitalleşiyor teknoloji burada nimetleri kadar külfetleri ile de bir risk olarak önümüzde duruyor. Siber terörizme karşı devletler arası kurumlarda işbirliği için kendini geliştiriyor, Avrupa Birliği siber güvenlik yönergeleri uygulamaya geçti. Siber terörizmin finansmanı önemli bir başlık olarak ortada duruyor. Bir başka tehlike ise konvansiyonel terörizmde olduğu gibi siber terörizmin ona buna göre değişmesi önemli bir sorun. Çoğu zaman medya kuruluşları kendi ülkelerindeki siber saldırganların hack faaliyetlerini övücü bir dil kullanıyor. Bu çok sorunlu bir alan olarak görülüyor.


Her dijital suç siber terörizm suçu mudur?


Hayır! Bir suça siber terörizm denilebilmesi için toplumun, devletin veya politik bir grubun ağır bir mağduriyet yaşaması gerekir. Siber terörizmde saldırı olarak sadece bilgisayarlar kullanılmaz, IoT cihazları da çoğu zaman bir saldırı aracı olarak kullanılabilir. Türkiye siber terörizmin tehdit potansiyelini en iyi anlayan ülkelerden biri olarak görülüyor. Türkiye’nin siber güvenlik ile ilgili faaliyetleri hızla artıyor, siber güvenlik şirketleri, siber güvenlik danışmanlığı, siber güvenlik eğitiminde gözle görülür iyileşmeler var. Siber terörizm, siber saldırılar özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde devletin sivil, askeri, finansal ve hizmet sektörlerindeki altyapılarını hedef alıyor.

Haberin Devamını Blog Yazısından Okuyabilirsinizİlginizi Çekebilir

Dolandırıcılıktan Aranırken 16 Sahte Kimlikle Yakalandı

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik başta olmak üzere çeşitli suçlardan aranan 56 yaşındaki Mehmet Yıldız, 16 sahte kimlikle yakalandı.


Tecavüzden Bağırarak Kurtulmuş

Aydın'ın Didim İlçesi'nde yalnız yaşayan F.G., evine demir korkuluklarını söktüğü pencereden giren bir kişinin, uyurken kendini elle taciz edip, tecavüz girişiminde bulunduğunu belirterek polise şikayette bulundu.


Işid'in 2 Canlı Bombası Adana'da Yakalandı (3)

Adana'da terör örgütü IŞİD'in canlı bombasının saklandığı iddia edilen eve operasyon düzenlendi. Aralarında 2 canlı bomba şüphelisinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.


Kazan Direnişi için Yanık Buydağlar Belgeseli

15Temmuz gecesi Kahramankazan'daki direniş 'Yanık Buğdaylar' adıyla belgesel oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün de desteklediği belgesel iki şehit çocuğu ve bir şehit kardeşinin gözünden 15 Temmuz gecesi Kahramankazan'da yaşananları anlatıyor. Belgeselin süresi 60 dakika.


Nazilli Belediyespor Lideri Ağırlıyor

Spor Toto 2'nci Ligi Beyaz Grup'ta son 3 maçında 2 yenilgi, 1 beraberlik alarak düşme hattının sınırına dayanan Nazilli Belediyespor, yarın lider Keçiörengücü'nü konuk edecek.


Etiketler: terörizm, siber, Siber, olarak, güvenlikYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img