2 Ocak 2014 Perşembe 15:46

OYUN

Oyuncakların Faydaları

Oyuncakların Faydaları

Ebeveynlerin oyuncak seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli şey çocuğun yaşına uygun oyuncağı seçmektir.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Oyuncakların Önemi

Her yaş ve dönemdeki çocuk oyun oynamak ister. Oyuncaklar ve oyunlar çocuk büyüdükçe ve dünya değiştikçe farklılaşır belki ama çocuğun içindeki oyun oynama isteği değişmez. Oyun ve oyuncak, çocuğun hem zekasını geliştirir hem de de sosyalleşmesini sağlar.

Oyuncakların Faydaları

Ebeveynlerin oyuncak seçiminde dikkat etmeleri gereken en önemli şey çocuğun yaşına uygun oyuncağı seçmektir. Ayrıca çocuğun, yaşına uygun oyunlar oynayıp oynamadığına da dikkat etmektir. Bebeklik döneminde yani 0-3 ay arasında çocuklar özellikle müzikli, parlak ve basit biçimli oyuncakları sever ve yalnızca onlara tepki verirler. 

Oyuncak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bu dönemde henüz oyuncağın ne olduğunu bilmemekte yalnızca dikkatini çeken şeyleri eğlenceli bulmaktadır. Bu tür oyuncaklar bebeğin dikkatini toplamasına, şekilleri ve renkleri tanımasına yardım eder. Bizim çok basit gibi gördüğümüz oyuncakların bebek gelişimine olodukça büyük katkıları vardır. Örneğin plastik halka bebeğin el denetimini ve eşgüdümlü hareket etme yetisini geliştirir. Çıngırak, el denetiminin yanı sıra el ve göz uyumunun gelişmesine de yardımcı olur ve bebeğe, bedenin bittiği oyuncağın başladığı yeri öğretir. 4-6 aylık bebekler için bez bebek, ayıcık vb. yumuşak oyuncaklar faydalıdır. 

Oyuncakta Renk ve Şekiller Önemli

Bu oyuncaklar kendilerine zarar vermeden onların düşsel oyunlar oynamasını sağlar. Bu dönemde ayrıca el ve göz uyumunu geliştirecek yumuşak top, benlik kavramını besleyecek ve çocuğun kendini tanımasını sağlayacak ayna, renk ve şekilleri tanımasını sağlayacak parlak ve farklı şekillerde yumuşak bloklar, etki-tepkiyi öğretecek oyun minderi, dokunma deneyimi kazandıracak ve kitap sevgisinin oluşmasını sağlayacak yumuşak ciltli kitaplar alınabilir. 

Yaşa Göre Oyuncak

Çocuğun yaşı ilerledikçe daha komplike oyuncaklara geçilir. 1 yaşındaki çocuk üst üste yığılan oyuncaklardan, kendi zekasını ve becerisini kullanarak oynayacağı oyunlardan hoşlanır. Çevreyi, dünyayı keşfetme, bilinçli bir şekilde bu dönemde başlar. Örneğin banyo veya kumsal oyuncakları 1 yaişındaki çocuğun çok hoşuna gidecektir. Çocuk kepçe, kova ve tırmıkla şekil verecek, ölçecek, orantılayacak ve özgürce şekiller yapacaktır. 2-3 yaşlarındaki çocuklar artık daha çok hayal gücüne dayalı oyunlar oynarlar. Bu nedenle onun hayal gücünü, yaratıcılığını destekleyecek oyuncaklar seçmek en doğrusu olacaktır. Oyun hamuru, kum, su, gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, basit tahmin oyunları (hayvanları tanıma gibi) ve boyama kitapları bu yaştaki çocukların oldukça ilgisini çekecektir. 

Kaynak:kitapyildizi.comİlginizi Çekebilir

Site Yöneticisini Öldüren Şüpheli Adliyeye Sevk Edildi

Adapazarı'nda site yöneticisini bıçaklayarak öldüren Ahmet Muhtar K., Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.


Aytemiz Alanyaspor'da Gaziantep Mesaisi Başladı

Spor Toto Süper Lig'in 10'uncu haftasında Gaziantepspor ile sahasında karşılaşacak olan Aytemiz Alanyaspor, hazırlıklarına başladı.


Antalya'da İzinsiz Gösteriye Polis Müdahalesi

Antalya'da, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin tutuklanmasını protesto etmek isteyen gruba, TOMA'larla müdahale edildi.


Şişli'de Hdp'lilerin Tutuklanmasını Protesto Edenlere Müdahale

Hdp Eş Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto eden gruplar, Şişli Camii önünde biraraya geldi.


7 Yılda 779 Milyon 888 Bin Tl'lik Sahte Fatura Kesmişler

Diyarbakır'da düzenlenen operasyonunda, gözaltına alınan 3 kişinin 2009-2016 tarihleri arasında 779 milyon 888 bin 369 lira tutarında sahte fatura düzenlediği açıklandı.


Etiketler: oyuncaklar, oyuncak, çocuklar, çocukYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 1 adet

Çocuk kendi oyuncağını seçebilir,Ebeveyn seçerse kendinin çocukken oynayamadığı oyuncağı seçer.....çocuk için anlamı olmaz
Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img