12 Eylül 2017 Salı 15:53

AİLE

Okula Dönüş Kuralları!

Okula Dönüş Kuralları!

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Okul zamanı geldi! İlk kez sınıf yolu tutacak ya da uzun bir süreden sonra okula dönmekte zorluk yaşayacak minikler için eğitim hayatına alışmak yeni arkadaşlar edinmek kolay olmayabilir. Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan çocukları okula motive etmenin yollarını anlattı.

Her yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte çocuklar ve aileler için zorlu bir dönem başlayabiliyor. İlk kez okula başlayacak çocuklar ya da uzun bir tatilden sonra, her ne kadar arkadaşlarını özlemiş olsa da, okula dönüşte sorun yaşayacak minikler bazen beklenmedik tepkiler verebiliyor. ‘Geleceği okumak’ mottosuyla yola çıkan, İstanbul ve İzmir’de çocukların gelecekteki hayatlarını öngörerek tasarlanan iki eğitim üssüne sahip olan Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan, okula uyum sürecinde sıkıntı yaşayan çocukların ailelerine sabırlı olmalarını ve bu süreçte mutlaka destekleyici bir tavır sergilemeleri gerektiğini söylüyor.

Motive edin

Bazen okulun başlaması “çocukluğun” ya da “oyuncaklarla oynamanın” sonu gibi yansıtılabiliyor çocuklara. Bu, özellikle çocukların okuldan soğumasına neden olup onları korkutabiliyor. Bunun yerine motive edici bir konuşma, gireceği sosyal ortamla ilgili bilgiler vermek onun bu yola çok daha rahat girmesini sağlayacaklar listesinde ilk sırada yer alıyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte okula gidip sınıfa bakması, kırtasiye alışverişini birlikte yapması, çocuğun bir önceki yıl okula başlamış ve kolay uyum sağlamış bir çocukla görüştürülmesi gibi çözümlerin, çocukları okula motive etmekte etkili olacağını vurgulayan Uğraşan, okulun ilk günü çocukların okulda yalnız bırakılmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Ayrıca okula yeni başlayan çocukların ilk defa ödev ve sorumluluklarla karşılaşacaklarını da unutmamak gerekiyor. Evde çocuklara sorumluluklar vererek onları okula alıştırmak ve ilk haftalar ödevlerini yaparken küçük yardımlarda bulunmak da okula uyum sürecini hızlandıracak yöntemler arasında yer alıyor.

Korumacı aileler okul fobisi yaratabiliyor!

Günümüzde aileler çocuklarının her dediğini yapmaya çalıştıkları için çocuk ailede kurallar ve sınırlarla karşılaşmadan okul hayatına başlayabiliyor. Çocukların sağlıklı gelişimi için sınırlara ihtiyacı vardır. Sınır konulduğunda çocuk kendini güvende hisseder, saldırgan ve öfkeli davranmaz. Aileler bunun bilincinde olmalı ve çocuklarını sınırlarla küçük yaşta tanıştırmalı. Eğer böyle olursa, çocuk okula başladığında okul kurallarına uymakta zorlanmaz. Okul fobisi yaşayan çocuklar; karnının, başının ağrıdığını söyler ve yoğun bir kaygı duyar. Çocuğunuzun okul kelimesi geçtiği zaman yoğun bir kaygı yaşadığını yüzünden fark edebilirsiniz. Ebru Uğraşan böyle sorunlarla karşılaşan ebeveynlerin genellikle aşırı korumacı aileler olduğunu belirtiyor ve “Kaygı seviyesi yüksek ebeveynler, yönlendirmeleriyle çocukların özgüvenini zedelediği için, çocuklar aileleri olmadan kendi kendilerine yetemeyeceklerini düşünürler. Bu da yabancı insanların olduğu ortamlara girmek istememeleri anlamına gelir. Eğer bu ağrılar ve kaygılar çok uzun sürüyorsa okulla iş birliği yaparak mutlaka uzman bir pedagogdan destek almalısınız,” diyor.

Tatili devam ettirin!

Tatil sonrası okula uyum sağlamak biraz zaman alabilir. İlk haftalar çocuklarınıza okul sorumlulukları konusunda büyük baskılar yapmayın. Sürekli “Okul başladı artık dışarıda arkadaşlarınla oynamayı unut!” demek yerine okul sonrası kısa aktiviteler gerçekleştirerek süreci kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca aile üyelerinin sürekli okul hakkında konuşması çocuğu okuldan uzaklaştırabilir. Onun yerine “Bugün nasılsın?”, “Bugün birlikte ne yapalım?” gibi farklı konulardan konuşarak onu rahatlatabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Türkiye, Turizmde Eylül’Ü De Kaybetti

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki büyük düşüş Eylül ayında da sürdü. İlişkilerde normalleşme sürecine girilen Rusya'dan oluşan eylül kaybı ise yüzde 60,68 oldu.


Ah Canım Ahmet Yeni Klibi ''Sana Yazdım ''Parçasıyla Hayranlarıyla Buluşuyor...

Ahmet Akkaya seslendirdiği Türkçe sözlü dans parçası “Sana Yazdım”ın yapımcısı ve prodüktörü. “2015 yılında çıkardığı “Bla Bla Bla” isimli single’dan sonra suskunluğunu yeni single çalışması “Sana Yazdım” ile bozuyor. “Sana Yazdım” şarkısının söz, müzik ve düzenlemesi Ahmet Akkaya’ya ait. Kayıtlar Effective Stüdyoda gerçekleştirildi, şarkının mix’i yine Almanya kökenli önemli çalışmalarda imzası olan Tone Meister Tufan Dağtekin yaptı.


Denizciler, Düsseldorf'u Fethedecek

Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) tarafından 21-29 Ocak 2017 tarihlerinde Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenecek 'Düsseldorf Boot Show'a katılacak Türk firmalar için başvurular başladı.


MOİ Sahne'de bu hafta sonu

İstanbul’un en renkli sahnesi MOİ Sahne, 21-22 Ocak hafta sonunda birbirinden keyifli tiyatro oyunlarına ve konserlere ev sahipliği yapıyor. ‘Canım Kardeşim Müzikali 2’ her iki gün de MOİ Sahne’de sergilenirken, aynı zamanda Cumartesi günü ‘Anlatılan Senin Hikayendir’ yetişkin oyunu, Pazar günü ise ‘Kardeş Türküler’ grubu konseri MOİ Sahne’de olacak


Çavuşoğlu: Fefö Vebasından Tüm Dost Ve Kardeş Ülkeleri Kurtaracağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ/PDY'yi 'veba' olarak nitelendirdi. Çavuşoğlu, "Bu vebadan tüm dost ve kardeş ülkelerin kurtulması için her türlü çabayı sarf ediyoruz" dedi.


Etiketler: okula, okul, çocukların, için, UğraşanYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img