22 Haziran 2017 Perşembe 15:50

BİLİM

Mısır'daki en eski hiyeroglif bulundu

Mısır'daki en eski hiyeroglif bulundu

En eski Mısır hiyeroglif yazısı keşfedildi

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Mısır'da Hiyeroglif yazısının en erken örneği olduğu tahmin edilen bir kaya resmi bulundu. Kaya resmindeki imaj Hiyeroglif alfabede güneş döngüsü ve parlaklık kavramlarına denk düşüyor.

Arkeologlar muhtemelen en eski Mısır Hiyeroglif yazısının keşfedildiğine inanıyor.

Mısır'da daha önce bilinmeyen bazı kaya yazıtlarını ortaya çıkarıldı. Eski Mısır şehir Elkab'daki El-Khawy mevkiinde bulunan kaya yazıtlarında yaklaşık 5.200 yıl öncesine tarihlenen şekiller, en erken anıtsal hiyeroglifler olarak değerlendirildi.

Yeni keşfedilen kaya resminde bir boğa kafası, sırtları birbirine dönük iki leylek (saddlebill leylekleri (Saddle-billed stork): beyaz vücudunda siyah lekeler bulunan; gagası kırmızı, sarı ve siyah çizgili bir leylek türü) ve onların arasında boyunları hizasında bir kel ibis kuşu bulunuyor. Hiyeroglif uzmanlarına göre; bu simgeler düzenlemesi Mısır'da daha sonra örnekleri görülen Güneş döngüsü ve parlaklık kavramı ile paralel özelikler taşıyor.

Antik Mısır Uzmanı, Elkab Çölü Araştırma Projesi (Elkab Desert Survey Project) Eşbaşkanı, Yale Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. John Coleman Darnell; "Daha önce fark edilmemiş, kayıtlara geçmemiş bu yazıtlar Antik Mısır yazı sistemleri tarihi açısından büyük önem taşıyor" dedi.

El-Khawy'de yeni keşfedilen kaya resimlerinde yer alan resimler ve işaretler Mısır'daki bilinen en eski - ve en büyük - sistematize edilmiş işaretler. Bu Hiyeroglif alfabesinin oluşum dönemine ait bir keşif ve Hiyeroglif yazı sisteminin nasıl başladığını göstermesi açısından da eşşiz bir kanıt dedi.

Haberle ilgili gelişmeleri arkeolojikhaber.com sitesinden takip edebilirsiniz...

http://www.arkeolojikhaber.com/

İlginizi Çekebilir

Van Persie Hastanelik Oldu

Manisa-Dha FENERBAHÇE'NİN Akhisar Belediyespor ile oynadığı maçta gözünde problem yaşayan Robin van Persie, hastaneye kaldırıldı.


Rusya'da Küçük Ticari Yapıların Gelişimi İçin Pilot Bölge Belirlendi

Tver Oblastı'nın küçük ve standart olmayan ticari yapıların geliştirileceği pilot bölge seçildiği bildirildi.


Hatay'da Pkk Operasyonu: 13 Gözaltı

Hatay'da PKK terör örgütünün gençlik yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda YDG/H üyesi oldukları belirlenen 13 kişi gözaltına alındı.


Askeri Malzeme Yüklü Tır Konvoyu Silopi'ye Ulaştı

Ankara'dan Irak sınır kesimine askeri malzeme götürmek üzere yola çıkan ve yaklaşık 30 TIR'dan oluşan askeri konvoy, Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne ulaştı.


Trabzonspor 21 Gün Sonra Yeni Stadında

Trabzonspor’Un yapımı devam eden yeni stadı Akyazı’da çalışmaların 10 Kasım’da tamamlanıp ardından test aşamasına geçileceği açıklandı. Stadın 21 Kasım’da oynanacak Antalyaspor maçına yetiştirilmesinin planlandığı bildirildi.


Etiketler: arkeolojikhaber.com, arkeolojikhaber, Antik Mısır, arkeolog, arkeoloji, earliest monumental Egyptian hieroglyphs, El-Khawy, Elkab, Elkab Çölü Araştırma Projesi, Elkab Desert Survey Project, en eski Hiyeroglif, güneş döngüsü, Hiyeroglif, Kaya Resimleri, kaya resmi, Mısır, Mısır hiyeroglifleri, parlaklık, Prof. John Coleman Darnell,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img