27 Kasım 2016 Pazar 12:32

BİLİM

Misinadan Yapay Kas Ödüle Layık Görüldü

Misinadan Yapay Kas Ödüle Layık Görüldü

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çorlu Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Özer Göktepe ve Prof.Dr. Fatma Göktepe tarafından, Texas (Dallas) Üniversitesi NanoTech Enstitüsü’nde (ABD) davetli profesör olarak yürüttükleri çalışmalarda gerçekleştirilen “Misinadan Yapay Kas” buluşu dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science dergisinde yayınlandı ve ABD’de The 2015 R&D100 Awards, Market Disruptor Product kategorisinde altın madalya ödülüne layık görüldü.

Teknolojik yenilikler her geçen gün gelişme gösteriyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Özer GÖKTEPE ve Prof. Dr. Fatma GÖKTEPE tarafından bulunan polimer lif esaslı yapay kaslar, %20 civarında kısalabilen doğal kaslara kıyasla yaklaşık %50 oranında uzayıp-kısalabiliyor ve bu kasılma hareketini ağır mekanik yük altında milyonlarca kez tekrar edebiliyor. Tıpkı doğal kaslarda olduğu gibi yüzlerce kas bir arada kullanılarak çok ağır yükleri kaldıracak şekilde ölçeklendirilebiliyor.

Yapay kaslar 30-40 yıldır ileri araştırma merkezlerinde, şekil hafızalı alaşımlar (SMAs), karbon nanotüpler (CNTs) vb malzemelerden üretilmeye çalışılıyor. Ama bu malzemelerin gerek pahalı olması, gerek düşük ve tersinir olmayan aktüasyonları gibi sebeplerle başarı kazanıp ticari bir ürüne dönüşemiyor. Sunulan çalışmada, bu malzemelerin yerine çok daha ucuz ve tekstilde yaygın kullanılan misina benzeri polimerik malzemelerin kullanılmasıyla elde edilen daha yüksek performansa sahip ve kolayca uygulanabilecek yapay kaslar tanıtılıyor.

İNSANSI ROBOTLAR AKILLI TEKSTİL ÜRÜNLERİ…

Öte yandan misinadan elde edilen yapay kaslar; elektrik, elektromanyetik, ısı, ışık ya da kimyasal uyarıcılarla harekete geçirilebiliyor. Bu yapay kasların uygulama alanları ve sunduğu fırsatlar ise çok geniş. Geliştirilen bu süper malzeme, hayal gücüne bağlı olarak, enerji hasatından akıllı tekstillere, insansı robotlardan robot böceklere varıncaya kadar çok geniş bir alanda kullanılabilecek. Günümüzün en ileri insansı robotları, prostetik kol ya da bacaklar veya giyilebilir dış iskeletlerin hem ağırlık ve büyüklük, hem de kuvvet ve güç üretimi bakımından motor ve hidrolik sistemlerle kısıtlandığı düşünülürse geliştirilen bu yeni ürün, robotlar ya da dış iskeletler gibi süper insan dayanımının arandığı alanlarda da kullanılabilecek.

Bu önemli buluşu görmek ve mucitleri ile tanışmak isteyenler 29 Kasım Salı günü İstanbul Kongre Merkezinde başlayacak olan 1. Ar-ge ve İnovasyon Zirvesi’nde Trakya Kalkınma Ajansı standını ziyaret edecekler.

İlginizi Çekebilir

Hafif Ticari Araç Alev Alev Yandı

Manisa'nın Kırkağaç İlçesi'nde, seyir halindeyken alev alan hafif ticari araç yanarak kullanılmaz hale geldi, sürücü son anda inerek canını kurtardı.


İstanbul'da Yarın Bazı Yollar Kapalı

İstanbul'da Cumhuriyet  Bayramı'nın 93. Yıldönümü dolayısıyla  gerçekleştirilecek kutlamalara ilişkin alınan emniyet ve trafik tedbirleri kapsamında yarın  saat 07.30’dan tören bitimine kadar bazı yollar araç trafiğine kapatılacak.


Kastamonu'da Otomobil Traktöre Çarptı: 1 Ölü, 2 Yaralı

Kastamonu'nun Taşköprü İlçesi'nde önde giden traktörün römorkuna çarpan otomobilde 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.


Adilcevaz'da Kaçak Sigara Operasyonu

Bitlis’İn Adilcevaz ilçesinde polis ekipleri tarafından yapılan operasyonda 2 araçta 19 bin 270 paket kaçak sigara ele geçirildi.


Hafriyat Kamyonu Yan Yattı: 1 Yaralı

Kocaeli'nin Darıca İlçesi'nde bir inşaat alanında hafriyat yükleyen kamyon kontrolden çıkarak yan yattı. Kamyon sürücüsü yaralandı.


Etiketler: Dr. Özer Göktepe ve Prof.Dr. Fatma GöktepeYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img