12 Ekim 2015 Pazartesi 16:10

BİLİM

Manisa Celal Bayar Üniversitesi CBÜ'de Kök Hücre Başarısı


DHA

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi'nde başlayan kök hücre nakli tedavisiyle üç lenfoma hastası tekrar sağlığına kavuştu. Nakilleri başarılı olan hastalar, mutluluklarını doktorlarıyla paylaştı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Geçen Haziran ayında CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'nde açılan Kök Hücre Nakil Ünitesi'nde yapılan çalışmalarda, üç kanser hastası sağlığına kavuştu. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt şu bilgileri verdi:


"Hastanın kendisinden kök hücre toplanıp tekrar hastaya veriliyor. Üç hastaya başarıyla uygulandı. 10 hastadan kök hücre topladık. 2 hastaya da hafta içinde uygulanacak. Hasta yakınından kök hücre toplama işlemlerimiz de başladı. 3 hastaya daha nakil yapacağız. Hem bölgemize, hem de dışarıdan gelen hastalara kök hücre nakli yapıp, uluslararası standartlara kavuşmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda akredite olmaya çalışacağız. Her türlü yeniliğe açığız."


Nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. İsmet Aydoğdu, ilk nakillerin başarıyla sonuçlandığını belirtip, kök hücre nakli için yatmayı bekleyen hastaları tek tek aldıklarını ve titiz bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.


YENİDEN DOĞMUŞ GİBİLER

İki yıl önce lenfoma hastalığına yakalandığını öğrenen ve tedaviye başlayan 21 yaşındaki Hasan Furkan Dede, bu zaman içinde zor günler geçirdiğini söyledi. Azerbaycan'da üniversite eğitimine devam ederken hastalığını öğrendiğini anlatan Dede, "Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. 1 yıl tedavi gördükten sonra bir yıl sonra yeniden nüksetti. En son kök hücre uygulaması yaptık" dedi.


22 yaşındaki Hafize Kabak da üniversite eğitimini hastalığı yüzünden yarım bıraktığını belirterek, iki yıl tedavi gördüğünü anlattı. Kabak, psikolojik olarak çok etkilendiğini ancak kök hücre naklinin başarılı olmasıyla birlikte tekrar hayata bağlandığını ve eğitimini sürdüreceğini dile getirdi.
İlginizi Çekebilir

Şırnak'ta Terör Saldırısında Hamile Kadın Ağır Yaralandı

Şırnak'ta, PKK'lı teröristlerin geçici köy korucularının kontrol noktasına düzenlediği saldırıda hamile bir kadın ağır yaralandı.


İhd Üyesi Erkabakçı: 905 Hasta Cezaevinde Yatıyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Erkabakçı, Türkiye'deki cezaevlerinde 323'ünün durumu ağır olmak üzere 905 hasta bulunduğunu söyledi.


Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçiren Sürücü Öldü

Sakarya'nın Geyve İlçesi'nde direksiyon başında kalp krizi geçiren 56 yaşındaki Recep Taşpınar'ın kontrolünü yitirdiği servis otobüsü, otobüsünü direğe çarptı. Hastaneye kaldırılan Taşpınar kurtarılamadı.


Kayıp Bahar'ın Bulunması İçin Van'dan Arama Köpekleri Getirildi

Siirt'in Pervari İlçesi'nde 6 gün önce, dedesine ait evin bahçesinde oynadığı sırada kaybolan ve tüm aramalara rağmen bulunamayan 2.5 yaşındaki Bahar Aysaral için Van'dan arama köpekleri getirildi.


Işid, 8 Bin Aileyi Canlı Kalkan Yaptı

Bm, IŞİD'in yaklaşık 8 bin aileyi kaçırarak Musul kentinde operasyonlara karşı canlı kalkan olarak kullandığını duyurdu.


Etiketler: Cbüde, Kök, Hücre, BaşarısıYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img