26 Eylül 2016 Pazartesi 11:26

BİLİM

Koç Ailesinden Büyük Hizmet Müzebüs'le müze görmeyen çocuk kalmayacak

Koç Ailesinden Büyük Hizmet Müzebüs'le müze görmeyen çocuk kalmayacak

34VOLT

Rahmi M. Koç Müzesi, 13 senedir yürüttüğü “Müzebüs” projesiyle müze koleksiyonundan seçilen 70 objeyle Türkiye’nin her bir köşesindeki öğrencilere ulaşıyor. Şu ana kadar 1853 okulun 388 bin 330 öğrencisine ulaşan “Gezici Müze” bu yıl turlarına 19 Eylül’de Kırıkkale’den başladı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze birçok farklı döneme ve ülkeye ait objeye ev sahipliği yaparak aydınlanmanın tarihine ışık tutuyor. Bu süreçte müzelerden birer eğitim kurumu olarak yararlanılabilmesi ilkesiyle hareket etmeye çalışan müze, her geçen gün genişleyen zengin koleksiyonuyla öğrencilere gerçek hayatta göremeyecekleri objeleri müzede orijinal boyutlarında görme ve zamanda yolculuğa çıkma şansı sunuyor.

Gelişimin, eğitimin ve öğrenimin çok yönlü sosyal ve kültürel çevreler içinde etkileşimde bulunarak oluştuğunun bilinci ile hareket eden Rahmi M. Koç Müzesi, “Müzede Eğitim Projesi” kapsamında 2002 yılından beri eğitim programları geliştiriyor ve yönetiyor. Bu bilinçle 2003 yılında başlattığı “Müzebüs” programıyla maddi, coğrafi veya zamansal sıkıntılar yaşayan çocuklara müze ortamını tattırmak, müze ziyaretlerini bir alışkanlık haline getirmek, farklı ve yaratıcı araç ve yöntemlerle eğitim alma şansı sunmak için Türkiye’yi il il dolaşıyor.

Çocuklar “kendi bahçesini” yetiştirecek
Voltaire’in Candide’indeki gibi “kendi bahçesini” yetiştirecek ve kendi olmayı başaracak” çocuklarımızı uygulamalı, anlatımlı ve görsel olarak eğiterek aydınlanma yolundan kopmamalarını hedefleyen Rahmi M. Koç Müzesi, bu sene de Müzebüs ile en az 30 il ve 130 okul ziyaret etmeyi planlıyor.

Müzebüs iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 objeyi çocuklarla buluşturuyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyet Bayramı'nda Kareografi Rekoru Kırıldı

Bursa’Da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, Hollanda ve İsviçre’den getirilen 14 kişilik ekip, 300 bin domino taşıyla Türkiye'nin en büyük domino kareografisini gerçekleştirdi.


Kapatılan Derneğin 10 Yöneticisi Gözaltına Alındı

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında kapatılan Sakarya Köyleri Kalkınma ve Dayanışma Derneği'nin 10 yöneticisi gözaltına alındı.


Kuzey Irak Asuş Dağı Bölgesinde 2 Pkk'lı Silahlı İha Atışı Sonucu Etkisiz Hale Getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde Asuş dağı bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lının Silahlı İHA atışı sonucu etkisiz hale getirildiğini açıkladı.


Üniversiteliler Müzik Eşliğinde Kan Verdi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu Makina Programı öğrencileri düzenledikleri 'Bir Dakika İçin Harekete Geçin' kampanyası çerçevesinde müzik eşliğinde kan verdi.


300 Kilo Ağırlığındaki Kadın Hastane Yatağı İstiyor

Kahramanmaraş'ta yaşayan 300 kilo ağırlığındaki Emine Karabulut, aşırı kiloları nedeniyle yattığı kanepelerin kendisini taşıyamadığını belirterek, yardımseverlerden çelik hastane yatağı istedi.


Etiketler: Müzebüs, müze, eğitim, Rahmi, MüzesiYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img