12 Mayıs 2014 Pazartesi 21:12

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu Sempozyumu

Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu Sempozyumu

DHA » Enver ALAS

"Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu' konulu sempozyuma katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm ile ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu

"Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu' konulu sempozyuma katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm ile ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Güllüce, "Kentsel dönüşüme mühendis ve mimar gözüyle bakılmaması gerekir" derken, Topbaş ise "Kentsel dönüşümü ranta çevirmeden, üzerinde hassasiyetle durulmalı" ifadesini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu' konulu sempozyuma konuşmacı olarak katıldı. İTO Meclis Salonu'nda, İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ve MMG Başkanı Murat Kalsın'ın evsahipliğinde düzenlenen sempozyumda bazı ilçe belediye başkanları ve başkan yardımcıları, akademisyenler ile çok sayıda mimar ve mühendis hazır bulundu.

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Bakan Güllüce, Türkiye'nin yüzde 90'a yakınının deprem bölgesi olması ve büyükşehirlerde hızlı ve çarpık yapılaşma nedeniyle kentsel dönüşümün mecburiyetten ortaya çıktığını söyledi. Güllüce, 81 ilde tespit edilen riskli yapılardan 106 bin 679'unun kentsel dönüşümüne başlandığını belirtti.

Kentsel dönüşümün sosyal ve insanî tarafına pek dikkat edilmediğini kaydeden Güllüce, sadece mühendis ve mimar gözüyle kentsel dönüşümlere bakılmaması gerektiğini ifade etti. Güllüce, "Ben de mühendisim ama, bu konu sadece mühendis ve mimar gözüyle bakılmayacak kadar önemli. Bu işin insanî yanı, sosyolojisi, psikolojisi, birçok parametresi var. Sadece rakamlarla bakıldığı zaman, bina sayısıyla baktığımız zaman, bu bizi aldatır. Bunun bir de insanî ve sosyal yanı var. Bunu çok ciddi şekilde konuşmak ve görüşmek lazım. Çünkü o ölçülemiyor. Bina sayısını sayıyorsunuz, yüksekliği ölçüyorsunuz, kilometreyi buluyorsunuz, yolun genişliğini ölçüyorsunuz, ama sosyal etkileri çok kolay ölçemiyorsunuz, tartamıyorsunuz, belirleyemiyorsunuz. Bunu ölçemediğiniz için de, kentsel dönüşümün etkilerini baştan iyi tartıp, biçip, konuşmak lazım. Sadece mühendis ve mimarlara bu işi bırakmamak lazım" dedi.


İdris Güllüce, kentsel dönüşümün şehirleri yıkarak güzel binalar yapmak olmadığını, insanî açıdan komşuluk ilişkilerinin eskisi gibi devam ettirilmesine çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, kentsel dönüşümün ranta çevrilmeden üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini söyledi. Konuşmasında, sempozyumu önemsediklerinin altını çizen Topbaş, "Bir gerçek var: Dünya nüfusu artmakta. 7 milyar dünya nüfusundan yakın bir gelecekte 9 milyara gidecek olan bir dünyadan bahsediyoruz. Kentler hızla gelişerek dengeler bozulmaya başladı. Kent yönetiminde karar organları olarak bu dengeleri doğru kurmak ve korumak... Kentler hangi fonksiyonları, işlevleri üstlenecekler, bunların kararını vermediğimiz için, bugün maalesef yöneticilerin kendi siyasi perspektifleri doğrultusunda şehirler gelişti. Her yöneticiye göre yeni, farklı adımlar atıldığını görmekteyiz. Bu da gelecek adına kaygı verici. Kurumsal planlar yapılmalı" dedi.

İstanbul’un bugün yaşadığı sorunların geçmişe göre daha farklı olduğuna dikkat çeken Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti:


"Bugün bizim ihtiyaçlarımız farklı. Buna göre, kullanım kararlarımızı bugün ortaya koymak zorundayız. Geçmişi tabii ki korumalıyız ama, bugün şartlar bize farklı şeyler sunuyor. Bugün 15 milyonluk, Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bir İstanbul var. Köprüdeki sıkıntıyı çözmek adına yeni alternatifler bulmak zorundasınız. Bugün köprünün de yetmediği durumu yaşamaktayız. Bize düşen, bu kentlerde önemli değerleri geleceğe aktarmak konusunda hassasiyet göstermek. Yeni yaşam alanlarını, yaşam ilişkilerini doğurur hale getirmeliyiz. Sosyal yapıya dikkat etmeliyiz. Bizi biz yapan hassasiyetlerimiz var."

"DÜNYADA RANT İŞTAHI VAR"

Kadir Topbaş, gelecekte şehirlerin en ciddi probleminin 'güvenlik' olacağını da vurguladı. İstanbul’da deprem riskinin söz konusu olduğunu ifade eden Topbaş, "Kentsel dönüşümü İstanbul için bir şans olarak görmeliyiz. Bir ranta çevirmeden, üzerinde hassasiyetle durmalıyız. Bazı sıkıntılar yaşanmakta. Maalesef dünyada bir rant iştahı var. Bununla mücadele etmek kolay değil" diye konuştu

Konuşmaların ardından, İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, günün anısına Bakan İdris Güllüce ve Kadir Topbaş'a birer tablo hediye etti.

EA (CO)İlginizi Çekebilir

Binlerce Marmarisli Cumhuriyet Bayramı'nı 'Kuzeyin Oğlu' İle Kutladı

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde Cumhuriyet Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında konser veren Volkan Konak, hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.


Bm: Işid Örgütten Kaçan 50 Kişi Ve Yüzlerce Sivili Öldürdü

Birleşmiş Milletler, IŞİD'in Musul ve çevresinde hakim olduğu yerlerde yüzlerce kişiyi öldürdüğünü, bunların içinde örgütten firar eden onlarca kişi ve 180 de Irak kamu görevlisinin olduğunu açıkladı.


Tuncay Şanlı'dan Sakaryaspor'a İmza

Futbola başladığı Sakaryaspor'da 4 yıllık sözleşmeye imza atan Fenerbahçe ve milli takımın eski oyuncusu Tuncay Şanlı, "Tecrübesiz olabiliriz ama yüreğimiz var" dedi.


Türkiye İnovasyon Haftası Adana'da Başladı

Ekonomi Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) organize ettiği Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri Adana'da başladı.


'Sakız Çiğneyen' Kız Öğrenciye Dayak İddiası

Erzurum'da bir kız öğrenci, sakız çiğnediği için diğer bir kız öğrenci tarafından dövüldüğünü ileri sürerek şikayetçi oldu.


Etiketler: ito, idris güllüce, mmg, kadir topbaş, ibb, ibrahim çağlar, çevre ve şehircilik bakanıYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Kentsel Dönüşüm Haberler
img