5 Ekim 2015 Pazartesi 16:47

AİLE

İstanbul'un Arka Sokakları Evsiz Çocukları Yutuyor

İstanbul'un Arka Sokakları Evsiz Çocukları Yutuyor

Cumhuriyet Gazetesi'nden Figen Atalay önemli bir habere atmış. Evini bir şekilde terk eden çocukları araştıran ve haberleştiren Figen Atalay'ın tespitleri çarpıcı: Çocuklar baskıdan, aile içi şiddetten kaçmak için İstanbul’a geliyor. Ancak bu çocuklar kentin arka sokaklarında bedenlerini yemek için, barınmak için veya para için takas ediyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Ensestten, dayaktan, baskıdan kaçıp İstanbul’a geliyorlar. Çoğu 14-18 yaş arasında ama aralarında 10-11 yaşında olan da var. Bu küçük kız çocukları, kentin arka sokaklarında bedenlerini parayla, yemekle, barınacak bir yerle, uyuşturucuyla takas ediyorlar. Sayıları yüzlerle ifade ediliyor ama sürekli hareket halinde oldukları için tam sayı bilinmiyor.

İstanbul’da 18 yaş altında “ticari seks işçisi’’ olarak sömürülen yüksek risk altındaki kız çocukları hakkında ilk sosyolojik araştırmayı gerçekleştiren Güliz Erginsoy ile bu verilere dayanan bir de kitap yazan sosyolog Prof. Dr. Esin Küntay, “Bunun bir coğrafyası var’’ diyor. Bu kızlar, Anadolu yakasında başta Kadıköy olmak üzere Bostancı, Maltepe, Avrupa yakasında ise başta Beyoğlu’nun arka sokakları, Etiler, Laleli, Aksaray, Beylikdüzü’nde bulunuyorlar.

 

Haberin devamını Cumhuriyet Gazetesi'nden okumak için tıklayınız.İlginizi Çekebilir

Çanakkale Garnizon Komutanı Anıta Çelenk Koydu

Çanakkale'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü kutlamaları, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Çanakkale Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem de protokolde yer aldı ve anıta çelenk koydu.


İzmir'den Kışanak Açıklaması

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı'nın terör soruşturnasında tutuklanmasına, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında düzenlenen basın toplantısıyla tepki gösterildi.


Zıplayarak Kutladılar

Antalya'da bir otelin SPA işletmesi, Cumhuriyet Bayramı'na özel, 'kangoo jumps' etkinliği düzenledi.


Çocuk Senfoni Orkestrası'ndan Cumhuriyet Konseri

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 'İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası'nın Cumhuriyet Bayramı konseri beğeniyle izlendi.


(Yeniden) - 30 Kasım'a Kadar Dinazor Eğlence Parkına Giriş Çocuklara Ücretsiz

Bayrampaşa'daki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi'nde bulunan dinazor eğlence parkı Jurassic Land, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla çocuklara bugünden itibaren 30 Kasım'a dek ücretsiz olacak.


Etiketler: İstanbul, çocukları, arka, için, yakasındaYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img