27 Ağustos 2014 Çarşamba 20:54

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İstanbul Gökdelenleri Depreme Hazır Değil

İstanbul Gökdelenleri Depreme Hazır Değil

34VOLT

Beklenen İstanbul depreminde gökdelenler ne kadar güvenli? İTÜ eski rektörü inşaat mühendisi Prof. Dr. Karadoğan, gökdelenlerin risklerine karşı uyardı; İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe de yüksek yapılar için deprem yönetmeliği olmadığını söyledi

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Beklenen İstanbul depremi İstanbullular üzerinde büyük bir tedirginlik yaratıyor

Fakat buna rağmen kişisel kazanç her zaman ön planda, kentsel dönüşüm projeleri müteahhitler ve  ev sahipleri açısından çıkar kavgaları ile sarsılıyor.

Milliyet Gazetesinden Burcu Ünal'ın haberine göre:  İstanbul’da düzenlenen II. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’nda bir sunum yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) eski rektörü inşaat mühendisi Prof. Dr. Faruk Karadoğan, olası bir İstanbul depreminde gökdelenlerin büyük bir riskle karşı karşıya olduğunu söyledi. Karadoğan, “Çok kat yapıldıkça beton dayanıklılığının çok artması gerektiğini biliyoruz ama beton dayanıklılığı çok arttıkça da sistemin esnek olma özelliği azalıyor. Bunun ne kadar risk oluşturduğu da belli değil” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe de, yüksek yapıların inşasına ilişkin bir yönetmelik bulunmadığını belirtti.

Deprem Türk Milli Komitesi üyesi ve Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği ulusal delegesi olan Prof. Dr. Faruk Karadoğan’la, II. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’ndaki sunumunun ardından konuştuk. Milliyet’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Karadoğan, gökdelenler ile 1975-1997 yılları arasında yapılan binalara ilişkin risklere dikkat çekti.

 

İstanbul’da yaşa göre tehdidin daha yüksek olduğu binalar hangileri?

1975 ile 1997 yılları arasında inşa edilmiş yapılar. Bu yapılar 1975 deprem yönetmeliğinin kötü uygulandığı, hızlı kentleşmenin yaşandığı dönemde yapıldı. Bir de bunların bir kısmına kat ilave edildi, kolonu, kirişi kesildi; yapısında değişikliğe maruz kaldı. Bunlar risklidir. Bu yapıların maliyetlerinin 1/3’ü ya da 1/2’ye yakın bir maliyetle güçlendirilmesi mümkünse güçlendirilmesi yoksa yeniden yapılması yoluna gidilmesi gerekiyor. Ayrıca yine bu dönemde yapılmış çok katlı yapıların beton değerlerinin de çok düşük olduğunu hatta kabul edilebilir sınırların en altına yakın olduğunu biliyoruz.
İlginizi Çekebilir

Otomobilinde Kalp Krizi Geçirip Öldü

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nde pazarlamacılık yapan 42 yaşındaki Tuncay Gencer, yol ortasında çalışır haldeki otomobilinde kalp krizinden yaşamını yitirmiş halde bulundu.


Çeşme'de Lastik Botta 33 Mülteci Yakalandı

İzmir'in Çeşme İlçesi'nden umut yolculuğuna çıkan Afganistan uyruklu 33 mülteci, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.


Evlendikten 1 Gün Sonra Kazada Yaralanan Asuman, Yaşama 1 Ay Tutunabildi

Antalya’Da 1 ay önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan 1 günlük evli Asuman Erol, dün gece yaşamını yitirdi.


ABD'den Terör Orgütü YPG'ye Tam Destek

Dünya ajanslarının geçtiği haberlere göre ABD PKK'nın Suriye kolu YPG'ye tam destek veriyor. Terör örgütü YPG Suriye'nin Rakka kentini terör örgütü DEAŞ'tan geri alma operasyonu başladı. İşte Rakka operasyonu ile ilgili son dakika haberleri...


Açık Havada Kitap Okudular

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Halk Kütüphanesi tarafından Atatürk Anıt Alanı'nda kitap okuma etkinliği düzenlendi.


Etiketler: faruk karadoğan, cemal gökçe, istanbul, inşaat

Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Kentsel Dönüşüm Haberler
img