27 Ağustos 2014 Çarşamba 20:54

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İstanbul Gökdelenleri Depreme Hazır Değil

İstanbul Gökdelenleri Depreme Hazır Değil

34VOLT

Beklenen İstanbul depreminde gökdelenler ne kadar güvenli? İTÜ eski rektörü inşaat mühendisi Prof. Dr. Karadoğan, gökdelenlerin risklerine karşı uyardı; İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökçe de yüksek yapılar için deprem yönetmeliği olmadığını söyledi

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Beklenen İstanbul depremi İstanbullular üzerinde büyük bir tedirginlik yaratıyor

Fakat buna rağmen kişisel kazanç her zaman ön planda, kentsel dönüşüm projeleri müteahhitler ve  ev sahipleri açısından çıkar kavgaları ile sarsılıyor.

Milliyet Gazetesinden Burcu Ünal'ın haberine göre:  İstanbul’da düzenlenen II. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’nda bir sunum yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) eski rektörü inşaat mühendisi Prof. Dr. Faruk Karadoğan, olası bir İstanbul depreminde gökdelenlerin büyük bir riskle karşı karşıya olduğunu söyledi. Karadoğan, “Çok kat yapıldıkça beton dayanıklılığının çok artması gerektiğini biliyoruz ama beton dayanıklılığı çok arttıkça da sistemin esnek olma özelliği azalıyor. Bunun ne kadar risk oluşturduğu da belli değil” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe de, yüksek yapıların inşasına ilişkin bir yönetmelik bulunmadığını belirtti.

Deprem Türk Milli Komitesi üyesi ve Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği ulusal delegesi olan Prof. Dr. Faruk Karadoğan’la, II. Avrupa Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’ndaki sunumunun ardından konuştuk. Milliyet’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Karadoğan, gökdelenler ile 1975-1997 yılları arasında yapılan binalara ilişkin risklere dikkat çekti.

 

İstanbul’da yaşa göre tehdidin daha yüksek olduğu binalar hangileri?

1975 ile 1997 yılları arasında inşa edilmiş yapılar. Bu yapılar 1975 deprem yönetmeliğinin kötü uygulandığı, hızlı kentleşmenin yaşandığı dönemde yapıldı. Bir de bunların bir kısmına kat ilave edildi, kolonu, kirişi kesildi; yapısında değişikliğe maruz kaldı. Bunlar risklidir. Bu yapıların maliyetlerinin 1/3’ü ya da 1/2’ye yakın bir maliyetle güçlendirilmesi mümkünse güçlendirilmesi yoksa yeniden yapılması yoluna gidilmesi gerekiyor. Ayrıca yine bu dönemde yapılmış çok katlı yapıların beton değerlerinin de çok düşük olduğunu hatta kabul edilebilir sınırların en altına yakın olduğunu biliyoruz.
İlginizi Çekebilir

Mehdi Eker Darbe Türkiye'yi Çökertmek İçin Tasarlandı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin diğer darbelerden farklı olduğunu, şimdiye kadar düzenlenen bu en kanlı darbe girişiminin Türkiye'yi çökertmek için tasarlandığını söyledi.


Çöp Torbasının Üstündeki Minik Kızın Keyifli Yolculuğu

Suriye'de iç savaş başladıktan sonra Diyarbakır'a da binlerce Suriyeli aile akın etti. Kente gelen Suriyeliler'in bir bölümü dilenirken, bazı aileler çalışarak geçimini sağlıyor.


Cumhuriyet Gazetesi'ne Destek Nöbeti

Cumhuriyet  Gazetesi önündeki destek eylemleri devam ediyor. Bazı yazarları ve yöneticileri tutuklanan gazetenin önüne gelen CHP Maltepe ve Sultangazi ilçe örgütleri destek nöbetini sürdürdü.


Kışanak, 4 Gün Sonra Avukatlarıyla Görüşebildi

Diyarbakır'da haklarında yürütülen soruşturma kapsamında Eş Başkan Fırat Anlı ile birlikte gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, 4 gün sonra avukatlarıyla görüşebildi.


Chp Gaziantep İl Başkanı Sucu'dan 'Cumhuriyet Gazetesi' Tepkisi

Chp Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına yönelik yapılan operasyona tepki gösterdi.


Etiketler: faruk karadoğan, cemal gökçe, istanbul, inşaatYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Kentsel Dönüşüm Haberler
img