3 Temmuz 2017 Pazartesi 23:50

TEKNOLOJİ

TINA Security Petya Virüsüne Karşı Alınacak Önlemleri Açıkladı

TINA Security Petya Virüsüne Karşı Alınacak Önlemleri Açıkladı

34VOLT

Bir anda hızla tüm dünyaya yayılarak kamu ve özel sektöründelki internet ağını çökerterek büyük zarara uğratan WannaCry virüsünün ardından şimdi de Petya virüsü çıktı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Cryptolocker türevi olan Petya virüsü bildiğimiz fidye virüslerinden biraz daha farklı ve tehlikeli. Fidye virüsleri bilgisayarlarda bulunan dosyaları şifreliyor ama işletim sisteminin çalışmasına herhangi bir şekilde engel olmuyordu ancak Petya’da durum biraz daha farklı. Harddisk’in ilk bölüm sektörü MBR (Master Boot Record)’ye bulaşan virüs, dosyaları şifrelemenin dışında işletim sistemine olan erişimi de engelliyor.

Mail trafiğinin oldukça fazla olmasından dolayı şirketlerin insan kaynakları departmanını hedefleyenPetya, gelen mailin içerisinde bulut depolama servisi olan Dropbox linklerine sahip. CV ve fotoğrafın yer aldığı mail ekinin indirilmesi ile sisteme bulaşan Petya virüsü, bugüne kadar görülen en tehlikeli ransomware’lerden birisi.

Mart ayından beri var olan Petya virüsünün değiştirilmiş bir varyantının şuanda yayıldığı görülüyor ve önümüzdeki günlerde daha farklı şekilleri ile karşımıza çıkabileceğini göstermiş oldu.


Petya Virüsüne Karşı Alınacak Önlemler

  • Petya ve benzeri fidye virüslerine karşı korunmak için Windows işletim sistemlerinde MS17-010 yamasının uygulandığından kesinlikle emin olun.
  • SMBv1’i devre dışı bırakıp, UDP port 137 ve 138, TCP port 139 ve 445 numaralı bağlantı noktalarına dışarıdan erişimi engelleyin.
  • Ağ içerisinde aynı yönetici parolalarının kullanılmamasına dikkat edin.
  • Kaynağından emin olmadığınız ve sizinle alakası olmayan mail eklerini kesinlikle açmayın. 
  • Bilgisayarınızda yer alan antivirüs programlarının açık ve güncel olduğundan kesinlikle emin olun.
  • E-posta’larınızı virüs koruma ile taratmayı unutmayın.

Detaylı bilgi için: TINA Securityİlginizi Çekebilir

Bakan Kılıç: Olimpiyatlar İçin Çalışmaya Başladık

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  "Olimpiyatlara 4 sene var. Biz şimdiden çalışmaya başladık. Bazıları soruyor, 'Ne yapıyorsunuz?' diye. İnşallah yakında görecekler ne yaptığımızı" dedi.


Fatih'te Kadını Yerde Sürükleyen Kapkaçcı Suç Makinesi Çıktı

Fatih,  Mesihpaşa Caddesi'nde geçtiğimiz cuma günü Moldova uyruklu D.M. adlı kadının çantasını kapkaç yaparken yerde sürüklenen 2 saldırgandan birinin bir kaç gün sonra yaptığı kapkaç sonrası yakalanarak tutuklandığı öğrenildi.


Sivas'ta Kesk'ten Khk Tepkisi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Sivas Şubesi yeni açıklanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) sonrası kamu çalışanlarının ihraç edilmesine basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.


Tbmm'den Ulus'taki İlk Meclis'e Kortej Yürüyüşü Düzenlendi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden Ulus'taki İlk Meclis'e kadar kortej yürüyüşü düzenlendi.


Hdp'nin Basın Açıklamasında Aranan Bir Kişi Gözaltına Alındı

Çorum’Da HDP'li grup, tutuklamaları protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Bu sırada kapkaç suçundan aranan bir şüpheli alandan geçerken polis tarafından fark edilip yakalandı.


Etiketler: Petya, olan, daha, farklı, kesinlikleYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img