20 Aralık 2017 Çarşamba 00:27

TEKNOLOJİ

ISO 27001 Danışmanlığı ve Ağ Güvenliği

ISO 27001 Danışmanlığı ve Ağ Güvenliği

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bilgi güvenliği kavramıyla aslında bilginin üretildiği, işlendiği, depolandığı her alanın güvenliğinin sağlanmasını kast ediyoruz. Bilgi güvenliği dendiğinde mevcut yazılımlar, donanımlar, saklama – depolama ortamları ve çalışanlarımızda bu güvenlik kavramının içindedir. ISO 27001 danışmanlığı yaparken çoğu zaman insan faktörüne odaklanılmadığı gördük bu doğru bir bakış açısı değildir.


İnsan Unsuruna Odaklanmayan Ağ Güvenliğini Sağlayamaz


Bilginin güvenliğinin en zayıf halkası maalesef insanlardır. Bilgisayarların ortaya çıkması teknoloji devriminin en önemli yapı taşlarından birini oluşturdu. Fakat hayatımızı kolaylaştıran bilgisayar ağları artık tehlikelere daha açık hale gelmeye başladı. Bilgisayar ağlarının izlenmesi, bilgisayar ağlarına yetkisiz erişim ve ağlardaki verilerin çalınması, satılması, bozulması gibi her türlü zararlı siber güvenlik faaliyeti günümüzün en önemli sorunu oldu.


Siber Dünyanın Trolleri Hackerlar Ağ Güvenliğine Saldırıyor


90’lı yıllarda ortaya çıkan bilgi ağlarının çok ileri seviyede mikro örnekleri sayabileceğimiz bilgisayar ağlarını korumak önemli bir iş alanının ortaya çıkmasını da sağladı. Bugün ağ güvenliğini, network güvenliği, sistem güvenliği adı ne olursa olsun siber güvenlik alanının en zayıf halkasını oluşturuyor. Siber dünyayı manüple eden bilgisayar korsanları, hackerlar ve onların marifetleriyle büyük bir sektörün oluşumu gerçekleşmiş oldu. Siber suçlular bilişim dünyasının trolleri dünya bilişim sektörünün gelişimine de öncülük ediyorlar.

 

ISO 27001 Standardı Sertifikası ve Sızma Testi Sorunsalı


Birçok kurum sızma testlerini sadece bir prosedürün parçası veya ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Standardının bir parçası olarak görüyor. Böyle gördüğü içinde sızma testleri gerektiği gibi yapılmıyor, çoğu zaman zafiyet taramalarıyla yetiniliyor. Oysa her kurumumuz ağ güvenliğini gerçek anlamda içten dışa dıştan içe test ettirmelidir. Siber güvenlik tehditlerinden korunmak için kullandığımız network, networkteki uygulamalar test edilmelidir. Sistem güvenliği en üst seviyede denetlenmeli, sistemin zafiyetleri izlenmeli, bulunan zafiyetler süratle giderilmelidir.

 

Kaynak: VMİ Danışmanlıkİlginizi Çekebilir

Edirne'de Ambulans Devrildi, Sürücüsü Yaralandı

Kırklareli Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 acil ambulansı, servis bakımları için Edirne'ye götürülürken kontrolden çıkıp devrildi. Kazada yaralanan ambulansın sürücüsü Utku Yılmaz, başka bir ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.


İran’Dan Türkiye Ve Irak’A Teklif: Arabuluculuğa Hazırız

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, son günlerde Bağdat-Ankara hattında yaşanan gerilimi düşürmek için İran’ın iki ülke arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu ifade etti.


Raisa&Vanessa İstanbul'un Kalbinde

Raisa&Vanessa hikayesini bu kez binlerce yıldır kültürlerin buluşma yeri olan İstanbul’un tam kalbinde Tarihi Yarım Ada’da anlatacak.


Bakan Eroğlu: Antalyalılar Cennete Gidince Yabancılık Çekmeyecek

– ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya’nın dünyanın en güvenli kenti olduğunu belirterek, “Antalyalılar cennete gidince yabancılık çekmeyecek, cennet gibi bir şehirde yaşıyorlar” dedi.


Denizli Büyükşehir Belediyespor'da Beykoz Dönemi

Spor Toto 3'üncü Ligi 3'üncü Grup takımlarından Denizli Büyükşehir Belediyespor'da Beyhan Çalışkan'ın istifasıyla boşalan teknik direktörlük görevine Ali Beykoz getirildi.


Etiketler: güvenliği, 27001, güvenlik, bilgisayar, SiberYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img