20 Aralık 2017 Çarşamba 00:27

TEKNOLOJİ

ISO 27001 Danışmanlığı ve Ağ Güvenliği

ISO 27001 Danışmanlığı ve Ağ Güvenliği

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bilgi güvenliği kavramıyla aslında bilginin üretildiği, işlendiği, depolandığı her alanın güvenliğinin sağlanmasını kast ediyoruz. Bilgi güvenliği dendiğinde mevcut yazılımlar, donanımlar, saklama – depolama ortamları ve çalışanlarımızda bu güvenlik kavramının içindedir. ISO 27001 danışmanlığı yaparken çoğu zaman insan faktörüne odaklanılmadığı gördük bu doğru bir bakış açısı değildir.


İnsan Unsuruna Odaklanmayan Ağ Güvenliğini Sağlayamaz


Bilginin güvenliğinin en zayıf halkası maalesef insanlardır. Bilgisayarların ortaya çıkması teknoloji devriminin en önemli yapı taşlarından birini oluşturdu. Fakat hayatımızı kolaylaştıran bilgisayar ağları artık tehlikelere daha açık hale gelmeye başladı. Bilgisayar ağlarının izlenmesi, bilgisayar ağlarına yetkisiz erişim ve ağlardaki verilerin çalınması, satılması, bozulması gibi her türlü zararlı siber güvenlik faaliyeti günümüzün en önemli sorunu oldu.


Siber Dünyanın Trolleri Hackerlar Ağ Güvenliğine Saldırıyor


90’lı yıllarda ortaya çıkan bilgi ağlarının çok ileri seviyede mikro örnekleri sayabileceğimiz bilgisayar ağlarını korumak önemli bir iş alanının ortaya çıkmasını da sağladı. Bugün ağ güvenliğini, network güvenliği, sistem güvenliği adı ne olursa olsun siber güvenlik alanının en zayıf halkasını oluşturuyor. Siber dünyayı manüple eden bilgisayar korsanları, hackerlar ve onların marifetleriyle büyük bir sektörün oluşumu gerçekleşmiş oldu. Siber suçlular bilişim dünyasının trolleri dünya bilişim sektörünün gelişimine de öncülük ediyorlar.

 

ISO 27001 Standardı Sertifikası ve Sızma Testi Sorunsalı


Birçok kurum sızma testlerini sadece bir prosedürün parçası veya ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Standardının bir parçası olarak görüyor. Böyle gördüğü içinde sızma testleri gerektiği gibi yapılmıyor, çoğu zaman zafiyet taramalarıyla yetiniliyor. Oysa her kurumumuz ağ güvenliğini gerçek anlamda içten dışa dıştan içe test ettirmelidir. Siber güvenlik tehditlerinden korunmak için kullandığımız network, networkteki uygulamalar test edilmelidir. Sistem güvenliği en üst seviyede denetlenmeli, sistemin zafiyetleri izlenmeli, bulunan zafiyetler süratle giderilmelidir.

 

Kaynak: VMİ Danışmanlıkİlginizi Çekebilir

Adana Demirspor’Da 29 Ekim Coşkusu

Türkiye 1'İnci Lig takımlarından Adana Demirspor, pazar günü deplasmanda Ümraniyespor ile yapacağı antrenmandan önce teknik heyet ve futbolcular Türk Bayrağı açarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutladı.


Traktörden Düşüp Öldü

Denizli'nin Çal İlçesi'nde, eşiyle tarlaya giden 30 yaşındaki Ayşe İba, bindiği traktörün çukura girmesi üzerine dengesini kaybedip yola düştü. Bu sırada traktören arka tekerleği altında kalan Ayşe İba hayatını kaybetti.


Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu

Sakarya'daki Pamukova İlçesi'nde jandarmanın operasyonu ile dinlenme tesisinin marketinde bulunan bandrolsüz 229 şişe içkiye el konuldu.


Adana'da Fetö/Pdy Operasyonu: 12 Gözaltı

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 12 sağlık çalışanı gözaltına alındı.


Çaldıkları Kasa Boş Çıkınca Parçalayıp Dere Kenarına Attılar

Bolu'da, iş yerinden çaldıkları kasa boş çıkınca parçalayıp dere kenarına atan 2 kişi polis tarafından yakaladı.


Etiketler: güvenliği, 27001, güvenlik, bilgisayar, SiberYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img