5 Haziran 2016 Pazar 02:43

BİLİM

İnsanlığın Sonu Ne Olacak? Yuval Noah Harari ve Sapiens

İnsanlığın Sonu Ne Olacak? Yuval Noah Harari ve Sapiens

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

Hürriyet Kelebek'ye yer alan kitapla ilgili bazı notlar

Sapiens Tesadüfen Yazıldı

* Yuval Noah Harari, Kudüs İbrani Üniversitesi’nde çalışan bir tarihçi. Uzmanlık alanı Ortaçağ askeri tarihi. Dünyayı sallayan, Türkiye’de de Kolektif Yayınevi’nden 13 baskı yapan ‘Sapiens’i biraz tesadüf eseri yazdı.

*Daha kıdemli akademisyenlerin vermekten kaçtığı ‘dünya tarihine giriş’ dersi Harari’nin üzerine kalmıştı. Genç tarihçi, dersi verirken bu alanda akıcı bir dille anlatılan bir kitap olmadığını fark etti; ders notlarına dayanarak ‘Sapiens’i kaleme aldı.

*Kitap, İsrail’de hemen her yayınevinden ret cevabı aldı; nihayet yayımlandığındaysa patladı. Derken 20 dile çevrildi. Batı dünyasında hızla bir bestseller haline geldi.

*Esas sükse, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘Sapiens’i kitap kulübüne seçerek 38 milyon takipçisine tavsiye etmesiyle geldi.

 

Fotoğraf Kaynak: nasa.govİlginizi Çekebilir

Agü'ye Fetö Operasyonu: 16 Gözaltı

Abdullah Gül Üniversitesi'nde (AGÜ) aralarında araştırma ve öğretim görevlisi ile memur olmak üzere 16 kişi, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'ByLock' programı kullandıkları iddiası ile gözaltına alındı.


Didimli Ulaş Altınla Döndü

Didimli Ulaş Maden, halterin farklı bir disiplini olan ancak ülkemizde henüz bir federasyon çatısı altında yapılmayan powerlifting branşında Avrupa şampiyonu oldu.


Klasik Otomobillerden Cumhuriyet Konvoyu

Türk bayraklarıyla donatılmış klasik otomobiller 'Cumhuriyet' konvoyu oluşturup 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçti.


Besi Çiftliğine Silahlı Baskın 2 Ölü, 1 Yaralı

Gaziantep'te besi çiftliğini basan kimliği belirsiz kişiler, Süleyman Aslan ve Ali Çelik'i tabancayla öldürdü, Mervan Aslan?ı ise yaralayıp kaçtı.


Ovacık'ta 2 Pkk'lı Etkisiz Hale Getirildi

Tunceli'nin Ovacık İlçesi kırsalında güvenlik güçlerinin düzenlediği hava destekli operasyonda, 2 PKK'lı etkisiz hale getirilirken, operasyon bölgesinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçerildi.


Etiketler: sapiens, kitap, Yuval Noah HarariYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img