6 Şubat 2017 Pazartesi 03:31

İNOVASYON

İhracatçıya akademik inovasyon desteği

İhracatçıya akademik inovasyon desteği

34VOLT

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Kasım ayında başladığı İnoSuit – İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizin ihracat gücünü yaratıcılıkla, yenilikçilikle, yüksek katma değerle ve sürdürülebilir şekilde arttırma hedefiyle yola çıkan projede bugün ilk değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
TİM adına toplantının açılışını gerçekleştiren ve projenin geçmişine değinen Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz “İnoSuit Projemizi 06 – 07 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz tanıtım toplantısı ile başlattık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından duyurulan, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Sıralaması'nda üst sıralarda yer alan üniversitelerden 60 akademisyen ile birlikte bir çalıştay düzenledik. Çalıştayın ardından 23 üniversiteden alanında uzman 33 akademisyen, yetkili kişi ve mentörü 43 ihracatçı firmamız ile eşleştirdik. Mentörlerimiz firmalarımıza haftalık bazda düzenli ziyaretler gerçekleştirdi. Bugün bu 3 aylık süreci değerlendirmek için buradayız. Hem akademisyenlerimiz, hem de firmalarımız bu 3 aylık sürede edindikleri bilgi, tecrübe ve deneyimlerini diğer katılımcılarla paylaşacaklar” dedi.

Akademik bilgi sanayiye aktarılacak
Projenin amacının inovasyon yönetimi konusunda deneyimli akademisyenler ile inovasyon kapasitesini sürdürülebilir şekilde artırmayı hedefleyen firmaları buluşturmak olduğunu belirten Akyüz “tam 11 ay boyunca firmalarımıza inovasyon yönetimlerini sürdürülebilir bir şekilde artırabilmeleri için destek vereceğiz. Uluslararası iş yapma tecrübesi kazanacaklar. Üniversite-özel sektör işbirliği gelişecek ve akademik bilgi, araştırma ve uygulamalar sanayiye aktarılacak” dedi.
Projenin kasım ayından bu yana geçen 3 aylık süreci konusunda da açıklama yapan Akyüz, “Kasım ayı boyunca akademisyenler firmaları ziyaret ederek önce durum tespiti yaptı. Firmalarımızın inovasyon kapasitelerini değerlendirdi. Aralık ayında mentörlerimiz kurum içi eğitim ve bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdi. Firmalarımızın hem yönetim kadrosunu, hem de beyaz ve mavi yakalı personelini inovasyon konusunda bilgilendirdi. Son olarak Ocak ayında ise daha derine inilerek ürün geliştirme, tasarım, üretim, pazarlama, satış ve insan kaynakları alanlarının inovasyon süreçlerindeki görevleri belirlendi. Bir firmanın inovasyon odaklı ürün üretebilmesi, sadece tasarım veya üretim departmanları değil, tüm organizasyonun bu yönde çalışması ve motive olması ile mümkün oluyor” dedi.

Değerlendirme toplantısında mentör ve firmaların tecrübelerini paylaştıklarını aktaran Akyüz “bu tecrübeler hem diğer mentörlere, hem de ihracatçılarımıza çok güzel örnekler sergiliyorlar. 2016'da gerçekleştirdiğimiz ihracatın sadece %3,3'ü yüksek teknoloji ürünlerinden oluşuyor. Bu oran AB ülkelerinde %20 seviyelerinde. Ülke olarak bu seviyelere çıkabilmemiz için bilimsel altyapımızı, üniversitelerimizi sanayinin içine çekmek zorundayız. Aksi halde üniversitelerimizde yapılan çalışmalar laboratuvarlardan dışarı çıkamıyor, üretime giremiyor, ihracata katkı sağlamıyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

Ev Sahibi, Parasını Çalan Hizmetçiyi Suçüstü Yakalattı

Adana’Da emlakçılık yapan Akan A., evindeki kasada ve sakladığı yerlerden yaklaşık 30 bin TL çalan hizmetçileri 46 yaşındaki Emine Kasar’a tuzak kurup, suçüstü yakalattı.


Basketbol Antrenöründen Maç Sonrası Sürpriz Evlilik Teklifi

Murat KÜÇÜK/BOLU, (DHA - BOLUSPOR basketbol takımının yardımcı antrenörü 30 yaşındaki Ahmet Özbay, takımının Adanaspor ile oynadığı karşılaşma ardından sahaya davet ettiği kız arkadaşı 28 yaşındaki Rana Koçak'a evlenme teklif etti.


Otomobille Otoyol Gişesi Önündeki Beton Korkuluğu Çarptı

Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde 36 yaşındaki Can Yiğit'in idaresini kaybettiği otomobil TEM Otoyolu'nda gişelerin arasındaki beton bariyere çarptı.


Blog Yazarlarının Tehlikeli Maceraları

Blog yazarları maceralarını paylaşmaya devam ediyorlar. Avustralya sahillerinde rüzgar sörfü yapan blog yazarı blogger Isabelle Fabre köpek balığı ile yüzyüze geldi. Fabre o anları sosyal medya hesaplarından da paylaştı.


Karşıyaka'da Cezalara Af

Spor Toto 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta son 2 maçını kazanarak 16 puana ulaşıp 8'inci hafta itibariyle son 17 sezonun en başarılı performansını yakalayan Karşıyaka'da cezalar silindi.


Etiketler: inovasyon, Akyüz, dedi, aylık, içinYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img