15 Ağustos 2016 Pazartesi 00:16

HAYAT

Hayat, Denizle Buluştu

Hayat, Denizle Buluştu
Hayat, Denizle Buluştu
Hayat, Denizle Buluştu
Hayat, Denizle Buluştu

DHA » Doğuş Esat BERME

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde 5 yıldızlı bir otelin sahilinde 45 gün önce anneleri tarafından bırakılan caretta caretta yumurtalarından çıkan ilk yavru denize ulaştı. Yumurta nöbeti tutan gönüllüler, minik kaplumbağaya hayat adını verdi.


Yabancı turistlerin 'Golden Beach' yani 'Altın Sahil' olarak adlandırdıkları İçmeler sahile, 2 Temmuz sabahı gelen caretta caretta, buraya 61 yumurta bıraktı. Olayı gören vatandaşlar ve çevredeki turistler, yetkililere haber verdi. Sahile gelen yetkililer, yumurtaları zarar görmemesi için denizden uzağa taşıdı. Yaklaşık 45 günlük bekleyişin ardından bugün ilk yumurta kırıldı, dünyaya gözlerini açan yavru kaplumbağa denize ulaştı. Yumurta nöbeti tutan gönüllüler, minik kaplumbağaya hayat adını verdi.


Yeni doğan caretta caretta kaplumbağaların çıkışlarını gözlemlemek için Marmaris'e gelen Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) görevlisi Ahmet Yavuz Candan, yaklaşık 45 gündür yuvayı izlediklerini belirterek. "45 gün önce bize bir yuva olduğu ihbarı geldi. Biz de burada inceleme çalışmalarına başladık ve kafesleme çalışmasını yaptık. Bugün de hesaplarımıza göre kuluçka süresi doldu ve yuva başında nöbete başladık" dedi.


'FARKLI YERLERE DE YUVALIYORLAR'


Kaplumbağaların bazen ana yuvalama kumsalları dışında başka kumsallara da yuvalama yapabildiğini belirten Candan, "Geçen sene Örende ve Kuşadası'nda birer yuva bulmuştuk" diye konuştu.  


Deniz kaplumbağalarının çevre için çok önemli canlılar olduğunun altını çizen Candan, "Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra kesinlikle elle taşınmamalıdır. Yumurtadan çıkan yavrularda bir miktar da olsa plasenta sıvısı olur, bu sıvı denize ulaşana kadar kuma geçerek yavruların güvenli bir ortamda büyümelerini sağlar. Ayrıca yumurtadan çıkan yavrular, denize ulaşana kadar yüzmelerini sağlayan kaslarını geliştirirler bu nedenle denizde de hayatlarını idame ettirebilmeleri için böyle yuvalardan çıkan yavruların kendi başlarına denize ulaşmaları şarttır" dedi.


'5-6 GÜN SÜRECEK'


Deniz kaplumbağalarının ortalama 80 yumurta bıraktığını belirten Candan, "Bugün saat 21.00 sıralarında ilk yavru yumurtadan çıkarak yaklaşık yarım saat içinde denize ulaştı. Tüm yumurtaların açılması yaklaşık 5-6 gün sürecek. Bu süreden sonra kontrol açışı diye adlandırdığımız yuva açışını yaparak kaç yumurtanın açıldığını ve neler yaşandığını öğreneceğiz" dedi.


Candan ayrıca, "Belki de anne yaklaşık 25 yıl önce bu kumsalda doğdu, bu yavrular da yaklaşık 25 yıl sonra bu kumsala geri dönebilir. Bu deniz kaplumbağalarının doğasında var. Her zaman böyle şeylerle karşılaşılabilir" dedi.
İlginizi Çekebilir

Arkadaşını Öldüren Genç Kız Tutuklandı

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde partka tartıştığı arkadaşı 18 yaşındaki Adulcelil Dündar'ı bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan 19 yaşındaki Kübra K., tutuklandı.


Sakarya'da Fetö Şüphelisi 14 Kişi Adliyeye Sevk Edildi

Sakarya'da, Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 kişi adliyeye sevk edildi.


Ordu'daki Trafik Kazaları Mobese Kameralarında

Ordu'da meydana gelen hasarlı ve yaralamalı trafik kazaları ile yaya kazaları kentteki Mobese kameraları ile görüntülendi.


Profesör Varank'ın Adı Zonguldak'ta Hastane Salonuna Verildi

İstanbul'da, Darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesinde hayatını kaybeden Prof. Dr. İlhan Varank'ın adı, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde  konferans salonuna verildi.


Suudi Arabistan Mısır’A Petrol Sevkiyatını Durdurdu

– Nisan ayında Suudi Arabistan ile Mısır arasında petrol sevkiyatı konusunda varılan uzun vadeli anlaşmaya karşın, Suudi Arabistan Mısır’a petrol sevkiyatını durdurdu.


Etiketler: Caretta Caretta, Golden Beach, Altın SahilYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img