13 Temmuz 2014 Pazar 10:38

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar

Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar
Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar
Fikirtepe’de Kentsel Dönüşümü Tartıştılar

DHA » EZGİ ÇAPA

Fikirtepe'de 4’üncü yılına giren kentsel dönüşüm açmazı Fikirtepe’de düzenlenen basın toplantısında yeniden ele alındı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Fikirtepe'de 4’üncü yılına giren kentsel dönüşüm açmazı Fikirtepe’de düzenlenen basın toplantısında yeniden ele alındı. Fikirtepe’de 31 dönümlük arazinin ortasında tek başına kalan evin sahibi Alaaddin Demirel, “Teminatsız metinlere imza atmamız istendi. İmzalatılan sözleşmelerin garantisi yok. Büyük bir ihtimalle buradan ayrılan insanlar bir daha buraya dönemeyecek” diye konuştu.

Basın toplantısını Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Düzenledi

Merdivenköy Mahallesi'ndeki Halis Kurtça Kültür Merkezi'ndeki toplantıya bu süreçte evini yıktırmayarak tek başına kalan ve adı 'Fikirtepe inatçısı'na çıkan Alaaddin Demirel, Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Sabır Karakoçoğlu, avukat Hüseyin Karataş ve mimar Cemal Kurtoğlu katıldı.
  

İnsanlar bi·r daha Fi·ki·rtepe’ye dönemeyecek 

Alaaddin Demirel, “teminatsız metinlere imza atmamız istendi” dedi. Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarının altını çizen Demirel, “İmzalatılan sözleşmelerin garantisi yok. Büyük bir ihtimalle buradan ayrılan insanlar bir daha buraya dönemeyecek” diye konuştu. Fikirtepe’de alınan ‘acele kamulaştırma’ kararının herhangi bir kamu yararı sağlamadığını belirten Demirel, “Bu kamulaştırma değil, el koyma. Adaletsiz bir uygulama. Hem firmaların hem bizim haklarımızı koruyan bir anlaşma istiyoruz” dedi.

i·nsanlar yanlizlaştirıldı

Avukat Hüseyin Karataş ise kentsel dönüşüm sürecinde tüzel kişilerle karşı karşıya gelen vatandaşların ‘yalnızlaştırıldıklarını’ söyleyerek, “Arkalarında bir hukukçu ordusu, içinde 40 tane tilkinin dolaştığı metinler ile geliyorlar. Karşısında avukata danışacak gücü olmayan insanlar var. İnsanlar 30 sayfa sözleşmede ne yazdığını bilmeden imzalıyorlar” diye konuştu.

Proje maketi· üzeri·nde satiş yapiyorlar

Müteahitlerle anlaşma sürecinde komşular arasında anlaşmazlıklar ve düşmanlıklar meydana geldiğini belirten mimar Cemal Kurtoğlu, Fikirtepe’de inşaat yapmaya talip olan firmaları eleştirdi. Kurtoğlu, “Müteahhitler Fikirtepe’ye hücum etti ama bunlar aklı başında yeterli sermayesi olan müteahhitler değil. Maket üzerinden satış yapıp sermaye birikimi sağlayan, düşük sermayeli firmalar buraya geldi" dedi.

 Kurtoğlu, “Fikirtepe’nin rant değeri çok yüksek. 4 yıllık süre çok güzel değerlendirebilir, uluslararası yarışmalar açılabilir, yaşam altyapısı düşünülerek çok güzel projeler yapılabilirdi. Fırsat kaçtı. Bu saatten sonra mevcut yasalardan kendimizi korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 İlginizi Çekebilir

Ayvalık'taki Hasat Günleri 'Zeytine Minnet' Yürüyüşüyle Başladı

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde düzenlenen 12'inci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'nin ilk günü, 'zeytine minnet' yürüyüşü ve zeytinyağı pazarının açılışıyla başladı.


Aziz Yıldırım "Futbol Takımımızın Aldığı Kötü Sonuçlar Kalıcı Değildir Ve Takımımız En Kısa Süre İçinde Taraftarımızın Arzuladığı Seviyede Olacaktır" 

İstanbul-Dha

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Spor Toto Süper Lig'e iyi bir başlangıç yapamadıklarını ancak başta teknik direktör Dick Advocaat olmak üzere takımına güvendiğini belirtti.


Samsun'da Fetö Operasyonu: 29 Gözaltı

Samsun'da kapatılan Canik Başarı Üniversitesi'ne yönelik FETÖ/PDY soruştuması kapsamında 9 il ve bir ilçede gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 29 kişi gözaltına alındı.


Çanakkale'de Fırtına Yüzünden Adalara Bazı Seferler İptal Edildi

Kuzey Ege'de olumsuz hava koşulları nedeniyle Çanakkale'de, Gökçeada ve Bozcaada'ya yapılması planlanan bazı seferler iptal edildi.


İhracatçılara Kaynak Niteliği Taşıyacak Kitap : 'İhracatın Öncü Birliği'

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği, ihracatçılara önemli bir kaynak niteliği taşıyacak 'İhracatın Öncü Birliği' adında bir kitapta topladı.


Etiketler: merdivenköy, fikirtepe, kadıköy

Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Kentsel Dönüşüm Haberler
img