28 Mart 2016 Pazartesi 10:50

BİLİM

Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi

Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi
Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi
Düşmanı Kalbinden Vuracak Türk Füzesi

34VOLT

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, geçtiğimiz günlerde kritik bir bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı. Müşterek Taarruz Uçağı F-35’te kullanılmak üzere Türkiye’de

geliştirilen Seyir Füzesi SOM-J, müttefik ülkelerin askeri temsilcilerine tanıtıldı. Yabancı askeri temsilcilere yönelik yurtdışında yapılan bilgilendirme toplantıları dışında SSM’de ilk kez gerçekleştirilen brifinge askeri ataşeler yoğun ilgi gösterdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Sanayi Hizmetlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, brifing öncesi yabancı temsilcilere yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayi alanında son yıllarda yaptığı atılımlara dikkat çekerek, “Savunma sanayimiz sadece Türk güvenlik güçlerinin değil, aynı zamanda müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir” dedi.SOM-J dikkat çekici yeteneklere sahipMüsteşar Yardımcısı Tüfekçi, Yüksek Hassasiyetli Seyir Füzesi Tasarım-Geliştirme ve Prototip Üretim Projesi olan SOM-J’nin Türk Hava Kuvvetleri’nin Müşterek Taarruz Uçağı F-35 için ihtiyaç duyacağı seyir füzesi gereksinimleri karşılayacağını söyledi. SOM-J Projesi ile, mevcut SOM füzelerinin, F-35’in uçağının gövdesi içinde kalacak şekilde uyarlanacağını belirten Tüfekçi, “SOM-J konusundaki geliştirme faaliyetlerine 2014’ün başında SSM ve ROKETSAN arasında imzalanan ve TÜBİTAK SAGE’nin altyüklenici olduğu bir kontrat ile başlandı. SOM-J’nin uçuş testlerinin 2017’nin ikinci çeyreğinde yapılması planlanıyor. ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE, Lockheed Martin firması ile birlikte bu füze projesinin arkasında önemli bir rol oynuyor. SOM-J, dikkat çekici yetenekleriyle F-35 Block 4 uçaklarını donatacak. Bu vesileyle başta SOM-J programı olmak üzere savunma sanayi alanındaki işbirliği dileklerimizin altını çizmek isterim” diye konuştu.SOM-J Seyir Füzesi hakkında:Havadan atılarak yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılacak olan SOM-J füzeleri aynı zamanda operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma da sahip olacak. SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık sayesinde hassas hedefleme sağlayarak aynı zamanda atışın ardından hedef değişikliği de yapabilecek. Aynı şekilde uçuş sırasında hedefe vuruş açısı ve yaklaşma irtifası gibi değişiklikler de yapılabilecek. Elektronik karıştırma tedbirlerine dayanıklı olarak geliştirilen SOM-J füzelerinin, Türkiye’nin de proje ortağı olduğu, bir çok müttefik ülke tarafından da kullanılacak olan F-35 savaş uçaklarında eksik olan ASUW kabiliyetini kazandıracak önemli bir mühimmat olması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir

Moskova’Da 80 Bin Kişi ''Biz Biriz'' Diye Yürüdü

Rusya İçişleri Bakanlığı Moskova Yönetimi, yaklaşık 80 bin kişinin Moskova'nın merkezinde "Biz biriz" yürüyüşüne katıldığını bildirdi.


Avcılar Belediye Başkanı'nın Makam Otomobiline Kurşun İsabet EttiAvcılar'da kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından açılan ateşle Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin makam otomobilinin ön camına kurşun isabet etti.


Çiçeği Burnunda Çift 'Aşk Mağarası'nı Keşfetti

Ankara'da yaşamlarını birleştirdikten sonra balayı için geldikleri Kazdağları'nda doğa yürüyüşüne çıkan Mustafa Aydın ve Meral Aydın çifti, tesadüfen görüp etkilendikleri mağaraya 'Aşk mağarası' adını verdi.


İki Gün Önce Cezaevinden Çıktı, Market Soydu

Tokat'ta bir süpermarket, denetimli serbestlikle cezaevinden çıkan 33 yaşındaki Serkan A. tarafından soyuldu. Hırsızlık, anı güvenlik kameraları ile saniye saniye görüntülendi.


Giresun’Da İki Gün Eylem Ve Etkinliklere Yasak

Giresun Valiliği, 3-4 Kasım’da Giresun’da açık alanlarda yapılacak her türlü eylem ve etkinliklere yasak geldi.


Etiketler: Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Seyir Füzesi SOM-J, Celal Sami Tüfekçi, RoketsanYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img