28 Eylül 2015 Pazartesi 16:41

BİLİM

Doç. Dr. Alper Çelik Türkiye Artık Bilimde Takip Eden Değil, Takip Edilen Ülke Konumunda


DHA

Uluslararası büyük önem taşıyan ?3. Dünya Tıp 2 Diyet Tedavisinde Girişimsel Yöntemler Kongresi İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Dünyaca ünlü cerrahların katılımıyla gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan şeker hastalığında en etkili tedavilerin paylaşıldığı kongrede, şeker hastalığının tedavisi için yapılan ameliyat yöntemleri mercek altına alındı. Türkiye'yi konuşmacı olarak dünyaca ünlü cerrah Doç. Dr. Alper Çelik temsil ediyor.


Uluslararası büyük öneme sahip kongrenin resmi paydaşlarından birisi olan Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik kongre ile ilgili düşüncelerini DHA muhabiri aracılığıyla aktardı.


Metabolik Cerrahi uygulamalarına ait en son gelişmelerin irdelendiği kongrede konuşan Çelik, Obezite cerrahisi yöntemlerinin son dönemlerde değerinin daha iyi anlaşılmaya başladığını ifade ederek, Toplantının konusu Şeker Hastalığının Ameliyatla Tedavisi diyebiliriz. Erişkinlerde görülen Tıp 2 diyabetin cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmesini konu alan bir etkinlik. Bu dünya üzerinde yapılmış en geniş katılımlı organizasyon. Bizim de bir sunumumuz olacak. Yaklaşık 2010 yılından itibaren hem ülkemizde hem de ülkemize yakın komşu ülkelerde diyabetin cerrahi tedavisi, erişkinlerdeki şeker hastalığının ameliyatla tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalarımız mevcuttu. Bunları buraya da taşıdık dedi.


AMELİYATLARIN ÖNEMİ ANLAŞILMAYA BAŞLADI

Kongrede, Türkiye'de 2008 yılından bu yana başarı ile tedavi etmekte olduğu hastalarına ait sonuçları da anlatan Çelik, emilim bozucu olmayan ameliyatların önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başladığını belirterek, emilim bozuklukları WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da tanımlanan bir hastalık ve günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan birisi de emilim bozucu ameliyatlara ait düzeltme işlemleridir dedi.


Kongrenin en önemli yanının düzelmesi mümkün olmayan bir tablo olarak kabul edilen nöropati, yani sinir hasarının, uygulanan ameliyatlar sonrasında düzeldiğinin ortaya koyan araştırmaları burada paylaşmak olduğunu ifade eden Çelik, çalışmanın Türkiye açısından da gurur verici bir değere sahip olduğunu, dünya üzerinde ilk defa böylesine değerli bir araştırmaya ait sonuçların konunun ileri gelenleri ile paylaşıldığını ifade etti.


UZUN DÖNEM SONUÇLARI ÇOK ETKİLİ

Ülkemizin özellikle Metabolik Cerrahi konusunda artık bilimi takip eden değil, ürettikleri ile takip edilen ülke konumunda, merkezi bir role sahip olduğunu da söyleyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;


Uzun dönem sonuçlarının son derece etkili olduğunu ve diğer tedavi yöntemlerinden çok daha üstün olduğunu bugün sonuçlarıyla beraber görme fırsatını bulduk. Şeker hastalığının ameliyatla tedavisi fikri bizim tarafımızdan 2010-2011 hatta daha önce 2007 yılında başlayıp 2010'lu yıllarda lanse edilmişti. Bu aykırı bir fikirdi. İnsanları şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığın ameliyatla düzelebileceği fikri. Her şeyden öce hekimlerin bilmediği bir konuydu. Ama aradan geçen sürede yaptığımız bilimsel çalışmalar, bilgilendirme çalışmaları meyvelerini verdi. İnsanlar artık tanıyor ve biliyorlar. Tedavinin varlığından ve bunun etkinliğinden haberdarlar. Bu son derece sancılı bir süreç oldu. Sürecin sancılı geçmesinin de bir takım nedenleri vardı, herkesin malumu. Bizim hedefimiz kronik ve definitif bir tedavisinin olmadığı düşünülen bir hastalıkta durumun aslında böyle olmadığı, son derece etkili , uzun vadede efektif bir tedavi yöntemi olduğunu insanlar bilmekte. Bunu başardık.
İlginizi Çekebilir

Doç. Dr. Süleyman Emre Meşeli: Diş sağlığında bitkisel kürlere dikkat

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Emre Meşeli, diş ve dişeti sağlığının bitkisel karışımlarla değil, ancak ve ancak bilimsel verilerle ortaya konan çalışmalar ışığında korunabileceğine dikkat çekiyor.


Tutuşan Koltukta Yanarak Öldü

Eskişehir’De 24 yaşındaki Kurtuluş Esen, yalnız oturduğu evde sobadan sıçrayan ateşin çıkardığı yangında yanarak yaşamını yitirdi.


Otomobil Ağaca Takıldı, Evdekiler Kurtuldu

* Ümraniye'de aracın direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü yol kenarındaki yamaçtan aşağıya uçtu.


Işid'in 2 Canlı Bombası Adana'da Yakalandı

Adana'da terör örgütü IŞİD'in canlı bombasının saklandığı iddia edilen eve operasyon düzenlendi. Aralarında 2 canlı bomba şüphelisinin  de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.


Bucaspor'da Çifte Sancı

Spor Toto 2'nci Ligi Beyaz Grup'ta Hacettepe'yi 2-0 yenerek rahat nefes alan Bucaspor'da sağ bek Murat Akyüz ve orta saha oyuncusu Onur Alkan'ın sakatlıkları, teknik heyetin canını sıktı.


Etiketler: Doç, Alper, Çelik, Türkiye, Artık, Bilimde, Takip, Eden, Değil, Takip, Edilen, Ülke, KonumundaYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img