6 Haziran 2017 Salı 12:58

AİLE

Dans eden iskelet şaşırttı

Dans eden iskelet şaşırttı

Sibirya'da bulunan iskelet gizemli pozuyla şaşırttı. 1.300 yıllık iskelete 'Karanlık Çağ dansçı' adı verildi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sibirya'nın Primorsky bölgesinde arkeoloji kazıları yapılan Ust - Ivanovka mezar sitesinde 30 yaşlarında bir insan iskeleti ile karşıldı. İskeletin konumu bugüne dek karşılaşılan hiç bir pozisyonda değildi. İskelet adeta dans ediyor gibi tuhaf pozisyonda gömülmüştü. Dikdörtgen şekilli mezarında beyaz kumla kaplı olarak yatıyordu.

Sibirya Times sitesinin haberine göre; tuhaf ortaçağ iskeleti  'Karanlık Çağ Dansçısı' olarak adlandırıldı ve ona Mikail ismi verildi.

Mikail adı verilen İskeletin 7. ve 9. yüzyıllarda 30'lu yaşlarda ölmüş olduğu belirlendi. Mikail'in Tunguz etnik gruplarından Mohe kavimine ait olduğu düşünülüyor ama bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu da belirtiliyor.  Tunguzlar, Altay dil ailesine mensup, Türkler ve Moğollar`la ortak geçmişe sahip bir etnik grup. ...

Arkeolog Denis Volkov;  "Öldüğünde onu toprağa verenler, sıradışı bir mezar pozisyonu kullandılar. Bacakları ve elleri adeta onu dans ederken gömülmüş gibi gösteriyordu. Kolları yana açılmış ve elleri cinsel organlarının bulunduğu bölgede birleştirilmişti. Ayakları birleştirilmiş ve dizleri sonuna kadar açılmıştı. Ayakları bağlı değildi ama elleri bağlanmıştı. Antropologlarla konuştum. Bugüne ek bilinen gömü törenleri içinde hiçbir şekilde bu pozisyonda gömülmüş vücut yoktu. Şimdi o pozisyonlara bir yenisi eklendi" dedi.

Rusya'nın Uzak Doğusundaki Ust - Ivanovka mezarlığı "yaşlılar mezarlığı" olarak nitelendiriliyor. Burada bulunan diğer iskeletlerin yaşı 30 yaşındaki Karanlık Çağ Dansçısı Mikail'in aksine 50 ile 70 yaş civarında. 

Dans eden iskeletin okla vurulduğu düşünülüyor. Kalçasındaki izlerin ok yarası olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu sadece tahminden ibaret, çünkü mezarda oka dair başka iz yok. Ölüm nedenine dair bir başka tahmin ise tüberküloz veya frengi bağlı deformasyonlar.

www.arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Doğubayazıt'ta Kar Ve Buzlanma Hayatı Olumsuz Etkiliyor

Kar yaşının etkili olduğu Ağrı ve ilçelerinde yağan kardan sonra oluşan buzlanma hayatı olumsuz etkilerken İl Özel İdaresi ve belediye ekipleri kapanan yolları açmaya çalışıyor.


Antarktika Hakkındaki Tüm Gizemler, ,İTÜ PolReC ile Pendorya AVM'de Çözülüyor!

Türkiye'nin tek kutup araştırmaları merkezi İTÜ PolReC, bir miladın başlangıcı ve Dünya Antarktika Günü olarak kabul edilen 1 Aralık'ı eğlenceli etkinlikleri ile Pendorya AVM'de kutlayacak.


Beyazıt'ta "Khk" Ve "İhraç" Protestosu

İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki ana kapısı önünde yapılan eylemle rektörlük seçimini düzenleyen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve akademisyenlerin ihraç edilmesi protesto edildi.


(Arşiv Görüntü) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak İle Eş Başkanı Anlı Gözaltına Alındı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile Eş Başkanı Fırat Anlı, terör soruşturması kapsamında gözltına alındı. Polis, Belediye binasınının başkanlık katında da arama yapmaya başladı.


'Çanakkale 1915 Köprüsü', Boğazın Gerdanlığı Olacak

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Gelibolu ve Lapseki arasında yapılacak 'Çanakkale 1915 Köprüsü'nün boğazda bir gerdanlık olacağını söyledi. Yılmaz, projenin bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.


Etiketler: iskelet, kazı, sibirya, dans, dans eden iskelet,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img