6 Haziran 2017 Salı 12:58

AİLE

Dans eden iskelet şaşırttı

Dans eden iskelet şaşırttı

Sibirya'da bulunan iskelet gizemli pozuyla şaşırttı. 1.300 yıllık iskelete 'Karanlık Çağ dansçı' adı verildi.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Sibirya'nın Primorsky bölgesinde arkeoloji kazıları yapılan Ust - Ivanovka mezar sitesinde 30 yaşlarında bir insan iskeleti ile karşıldı. İskeletin konumu bugüne dek karşılaşılan hiç bir pozisyonda değildi. İskelet adeta dans ediyor gibi tuhaf pozisyonda gömülmüştü. Dikdörtgen şekilli mezarında beyaz kumla kaplı olarak yatıyordu.

Sibirya Times sitesinin haberine göre; tuhaf ortaçağ iskeleti  'Karanlık Çağ Dansçısı' olarak adlandırıldı ve ona Mikail ismi verildi.

Mikail adı verilen İskeletin 7. ve 9. yüzyıllarda 30'lu yaşlarda ölmüş olduğu belirlendi. Mikail'in Tunguz etnik gruplarından Mohe kavimine ait olduğu düşünülüyor ama bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu da belirtiliyor.  Tunguzlar, Altay dil ailesine mensup, Türkler ve Moğollar`la ortak geçmişe sahip bir etnik grup. ...

Arkeolog Denis Volkov;  "Öldüğünde onu toprağa verenler, sıradışı bir mezar pozisyonu kullandılar. Bacakları ve elleri adeta onu dans ederken gömülmüş gibi gösteriyordu. Kolları yana açılmış ve elleri cinsel organlarının bulunduğu bölgede birleştirilmişti. Ayakları birleştirilmiş ve dizleri sonuna kadar açılmıştı. Ayakları bağlı değildi ama elleri bağlanmıştı. Antropologlarla konuştum. Bugüne ek bilinen gömü törenleri içinde hiçbir şekilde bu pozisyonda gömülmüş vücut yoktu. Şimdi o pozisyonlara bir yenisi eklendi" dedi.

Rusya'nın Uzak Doğusundaki Ust - Ivanovka mezarlığı "yaşlılar mezarlığı" olarak nitelendiriliyor. Burada bulunan diğer iskeletlerin yaşı 30 yaşındaki Karanlık Çağ Dansçısı Mikail'in aksine 50 ile 70 yaş civarında. 

Dans eden iskeletin okla vurulduğu düşünülüyor. Kalçasındaki izlerin ok yarası olduğu tahmin ediliyor. Fakat bu sadece tahminden ibaret, çünkü mezarda oka dair başka iz yok. Ölüm nedenine dair bir başka tahmin ise tüberküloz veya frengi bağlı deformasyonlar.

www.arkeolojikhaber.comİlginizi Çekebilir

Lüks Yatla Göçmen Kaçakçılığı 4 Şüphelileri Adliyede

Ege'de göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve içinde yakalandıkları lüks yata el konulan 4 şüpheli, bugün Bodrum Adliyesi'ne sevk edildi.


Takvimdeki Namaz Saatlerine Bir Saat Ekleyin

Türkiye'nin Avrupa ülkeleri gibi 30 Ekim'den itibaren kış saati uygulamasına geçeceği değerlendirilerek geçen yılın sonunda hazırlanan 2016 yılı takvimlerindeki namaz saatlerine yarından itibaren 1 saat eklenmesi istendi.


Özel-Göstericilere Müdahale Eden Zırhlı Araç Devrildi 3 Polis Yaralandı

Esenyurt'ta, göstericilere müdahale eden zırhlı polis aracı, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi soncu inşaat malzemelerine çarparak devrildi. Kazada yaralanan 3 polis hastaneye kaldırıldı.


Kahramanmaraş'ta 6 Öğretmen Fetö'den Tutuklandı

Kahramanmaraş'ta, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 6 öğretmen tutuklandı.


Dalaman'da Yağmur Duası Sırasında Sevindiren Yağış

Muğla'nın Dalaman İlçesi'ndeki Sarnıç Tepesi'ndeki yağmur duası sırasında başlayan yağış köylüleri sevindirdi.


Etiketler: iskelet, kazı, sibirya, dans, dans eden iskelet,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img