31 Temmuz 2017 Pazartesi 16:32

AİLE

Çocuk Dili Sözlüğü için sözcükler aranıyor?

Çocuk Dili Sözlüğü için sözcükler aranıyor?

Çocukların Dili Sözlüğü projesi 3 ayrı AVM'nin sosyal medya kanallarından derleniyor.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Türkiye’nin çocukça konuşturacak ilk eseri, Çocukların Dili Sözlüğü hazırlanıyor.
Çocuk Dili Sözlüğü sayesinde, çocukların keşfettiği birbirinden ilginç kelimeler ölümsüzleştirilecek. “Bu sözlükte bu sözcük de olmalı” diyenler de sözlüğe katkı sağlayabilecek.

Daha önce hiç yapılmamış, Nuit Reklam Ajansı imzalı “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM ve Carrefour İçerenköy AVM’nin sosyal medya kanallarından gerçeklestirilecek.

Bebeklikten çocukluk çağına kadar telaffuz edilen ve her çocuk için özel anlamı olan kelimeler, derleniyor. Kaynağı sadece çocuklara ait kelimelerin yer alacağı eğlenceli sözlük, hem çocukların keşfettiği kelimeleri ölümsüzleştirecek, hem de ebeveynler için kalıcı bir hatıra olacak.

Bazı çocuklar adeta kelime mucididir. Tıpkı Oğuz Aral’ın en meşhur karakterlerinden Avanak Avni’nin “dıgıl mıgıl” ve “muful”u gibi insanları gülümseten, daha önce başkalarından duyulmamış özel kelimler üretebilirler.

Öte yandan her çocuğun kendine has telaffuz biçimi vardır ve bilinen kelimeleri kendine has söyleyişle ilginç hale getirirler. Domatese totames, lütfene nüften, suya fu, portakala porkatal, sandaleyeye yandande, ıspanağa sıpılbak, telefon’a tipon, kitaba kipat, keçi’ye çeçi, muhallebi’ye gubabebi diyenler gibi siz de mutlaka kendine has sözcükler üreten birçok çocuk tanımışsınızdır.

İşte bu kelimelerden oluşan dilin adı, Çocuk Dili’dir. Çocuk Dili, sempatikliği ve masumluğu içinde barındıran, her çocuğun kendine özgü söylemlerinin bulunduğu eğlenceli bir dildir.

Şimdi bu dili ölümsüzleştirmek için bir proje gündemde. “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi ile Çocuk Dili’nin biribirinden ilginç, kimi zaman düşündüren, kimi zaman güldüren sözcükleri derlenecek.

Türkiye’nin en saygın Alış Veriş Merkezlerinden üçünün sosyal medya kanallarından es¸ zamanlı gerçekles¸tirecek, “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi ile “bu sözcük de mutlaka burada olmalı” diyenlerin desteği ile Çocukların Dili Sözlüğü derlenecek.

Bu anlamlı projede yer almak için takipçiler proje paylaşım fotoğrafının altına, çocuğunun, kendinin, yakınının, kuzeninin ve yeğeninin sözcüklerini yazacak.

Proje bitiminde tüm katılımcıların yazdığı sözcüklerin yer aldığı anı dolu eğlenceli sözlük, takipçilere hediye edilerek unutulmaz bir hatıra kitap ortaya çıkartacak.

Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM ve Carrefour İçerenköy AVM öncülüğünde gerçekleştirilecek “Çocukların Dili Sözlüğü” projesi birçok kis¸iye çocukluğununu hatırlatırken, herkesi çocukla çocuk yapabilecek samimi bir ortamı da beraberinde getirecek.İlginizi Çekebilir

Fethiye'de Karton Tekneler Yarıştı

Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Göcek D-Marin tarafından bu yıl 9'uncu kez düzenlenen karton tekneler yarışması kıyasıya bir mücadeleye ve renkli görütülere sahne oldu.


Türkiye'den Narenciye Sevkiyatı Yakında Başlıyor

Federal Gümrük Servisi (FTS) Başkanı Vladimir Bulavin, Türkiye'den narenciye sevkiyatının kısa zaman içerisinde başlayacağını bildirdi.


Sakarya'da Bir Kuyumcu Ve Bir İnşaat Firmasına Kayyum Atandı

Sakarya'da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na(FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, finansal destek sağladıkları tespit edilen bir kuyumcu ve bir inşaat firmasına kayyum atandı.


Coldwell Banker Türkiye Başkanı: Emlak Yasası Çıkarılmalı

Colldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Gaziantep'te 7- 9 milyar dolar olan Türkiye'deki 230 milyar dolar gayrimenkul piyasasının, fuhuş ve terör yuvalarından arındırılması için Emlak Yasası'nın çıkarılması gerektiğini söyledi.


Gece Asma Kilidi Kesen Hırsızlar Marketi Soydu

Mersin’İn Mut İlçesi’nde bir markete kilidini kırıp giren hırsızlar, güvenlik kamerasına yakalandı. Kamera görüntülerini inceleyen polis, hırsızların yakalanması için çalışma başlattı.


Etiketler: Çocukların Dili Sözlüğü, Çocukların Dili, Sözlük, Nuit Reklam Ajansı, Palm City Mersin AVM, Carrefour Bursa AVM, Carrefour İçerenköy AVM, sosyal medya,Yorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img