31 Ekim 2016 Pazartesi 10:25

GÜNDEM

Boğalar, Datça Belediyespor İçin Güreşti


DHA

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, bu yıl 11'inci kez geleneksel boğa güreşleri yapıldı. Datça Belediyesi tarafından, Datça Belediyespor yararına düzenlenen güreşlere, il genelinden 150 boğa katıldı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Muğla'nın Datça İlçesi'nde, bu yıl 11'inci kez geleneksel boğa güreşleri yapıldı. Datça Belediyesi tarafından, Datça Belediyespor yararına düzenlenen güreşlere, il genelinden 150 boğa katıldı.

Datça Belediyespor yararına Reşadiye Arena'da gerçekleştirilen, Datça Kaymakamı Vehbi Bakır ile Datça Belediye Başkanı CHP'li Gürsel Uçar'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşler, zevkli ve çekişmeli mücadelelere sahne oldu. 'Tozkoparan', 'deste', 'küçük ayak', 'büyük ayak', 'orta', 'başaltı' ve 'baş' olmak üzere yedi ayrı kategoride yapılan güreşlerde, zaman zaman tehlikeli anlar da yaşandı. Rakibi karşısında tutunamayıp kaçan bazı boğalar izleyicilerin arasına dalınca, ezilme tehlikesi geçirenler oldu.

GÜREŞLERİN AĞASI DEĞİŞMEDİ

Geleneksel 11'inci Datça Boğa Güreşleri'nin ağası yine Mehmet Akbalık oldu. Ağa İnşaat Emlak adına ağalık yarışına katılan Mehmet Akbalık, 20 bin TL bağışla, bu yıl da ağalık unvanını korudu. Tekrar güreşlerin ağalığını kazanan Mehmet Akbalık, diğer adaylarla birlikte davul zurna eşliğinde harmandalı oynadı.

Boğa güreşlerinin en uzun süreli mücadelesi ise büyük ayak kategorisinde yarışan Ulalı Deprem ile Gökovalı Alyazmalım adlı boğalar arasında oldu. Yaklaşık yarım saat süren mücadelenin galibi, Ula'dan Noyan Kayacan'ın Deprem isimli boğası oldu. Mücadelesi ve inatçılığıyla izleyicilerden büyük alkış alan 'Deprem'i ilk kutlayan, 20 yaşındaki sahibi Noyan Kayacan, boğasının üzerine atlayıp meydanı turlayarak, sevincini izleyicilerle paylaştı.

Boğa güreşlerine Ula'dan katılan 38 yaşındaki Mustafa Tütüncü, Datça'da her yıl düzenlenen güreşlerin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Bu yılki güreşlere 150 boğa katıldı. Güreşlerin geliri Datça Belediyespor yararına kullanılacak" dedi.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise "İlçemizde yıllardır boğa yetiştiriciliği yapılıyor. Her yıl 30 Ağustos'ta yapılan boğa güreşleri bu yıl ekim ayına sarktı. Boğa güreşleri eskiden 30 Ağustos Zafer Bayramlarının kutlamasına dönüşürdü. Datça'da, Yörük kültüründen gelen bir ilçe olarak, umarım boğa güreşleri uzun yıllar devam eder" diye konuştu.İlginizi Çekebilir

Paten, Kaykay Ve Bisiklet Tutkunu Gençler

Samsun’Da sosyal medya üzerinden bir araya gelen gençler, şehrin farklı yerlerinde paten, kaykay ve bisikletiyle akrobatik hareketler yaparak eğleniyor.


Hdp Van Miletvekili Botan İnternet Sıkıntısını Sordu

Hdp Van Milletvekili Lezgin Botan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verererek internet erişiminde yaşanan sıkıntıyı sordu.


Valilik: Tunceli'deki Dbp Binasında Çok Sayıda Giyim Eşyası Ve Örgütsel Doküman Bulundu

Tunceli Valiliği, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığı'nda yapılan aramada, çok sayıda giyim eşyası, dijital malzeme, örgütsel yayın ve doküman bulunduğunu ve el konulduğunu açıkladı.


Zeytinyağı Yüklü Tır'dan 67 Kilo Eroin Çıktı

Sakarya'da, TEM otoyolunda takibe alınarak dinlenme tesisine yönlendirilen zeytinyağı yüklü TIR'da yapılan aramada 67 kilo eroin ele geçirildi.


Alacak Kavgasında Öldürüldü

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'nde, alacak konusunda çıkan kavgada bıçakla yaralanan 47 yaşındaki Burhan Dilmaç, kaldırıldığı hastanede öldü.


Etiketler: Datça, boğa, Belediyespor, güreşleri, olduYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img