23 Mayıs 2016 Pazartesi 10:30

BİLİM

Beylikdüzü Belediyesi'nden Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi Projesi

Beylikdüzü Belediyesi'nden Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi Projesi

34VOLT

Aldığı ödülle hem dünyanın hem de Türkiye'nin dikkatini çeken Prof. Dr. Aziz Sancar İstanbul'daydı. 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir konuşma yaptı.

Haberin Adresi www.34Volt.com Haberin Adresi www.34Volt.com

Çalışmak Vatan Borcudur

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, İTÜ'de yaptığı konuşmada:  "Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Öğrenciyken günde 18 saat çalışırdım. Gecelerimi laboratuvarlarda geçirmişimdir. Çalışmaktan başka çare yoktur. Bu, vatan borcudur"

Ödül Heyecanını Espri İle Anlattı

Esprileriyle salondakileri kahkahaya boğan Sancar: "Ödül verecekleri zaman insan tükeniyor. Nobel ödülünün verileceği gece ne eşim uyudu ne ben uyudum. Nobel gecesi ne olduğunu göreceksiniz" diyerek tören öncesi bir köşede uyuduğu fotoğrafını gösterdi. Prof. Dr. Sancar sözlerine şöyle devam etti: "Gerçekten tükenmiştim, orada biraz kestirdim ama yetmedi. Sahneye çıktığımda takılıp düşeceğim, diye korkmuştum. Allah yardım etti, düşmeden ödülü aldık."

Beylikdüzü Belediyesi ile İşbirliği Protokolü

İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin ardından Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi'nin oluşturulması için İTÜ, Beylikdüzü Belediyesi ve Aziz Sancar arasında bir  protokol imzalandı.

Aziz Sancar Öncülüğünde Bilim Merkezi

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu HaberTürk Gazetesi'nden Esra Boğazlayan'a verdiği röportajda şunlar yazıyordu:

"2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi, Türk bilim adamı Aziz Sancar’la yaptığımız görüşmeler sonucunda önemli bir karara vardık. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi’ni açacağız. Uluslararası boyutta hizmet verecek olan merkez, gelecekte büyük bilimsel başarılara imza atacak gençlerimiz için çok değerli bir öğrenme ve araştırma ortama sunacak. Merkezin kuruluşu ve işleyiş süreci bütünüyle Aziz Sancar’ın rehberliğinde gerçekleştirilecek. İlk adım olarak, Sancar’ın belirlediği bir akademisyen grubuyla bu merkezin fiziki altyapısı ve teknolojik donanım açısından temel ihtiyaçlar belirleniyor. Bu çerçevede, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Beylikdüzü Belediyesi arasında da bir protokol imzalandı. Merkez, lise ve üniversite çağındaki gençlere bilimsel çalışmalara katılma ve özel araştırma projelerini yürütebilme olanakları sunacak. Yalnız Beylikdüzü değil, İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerinden yetenekli gençler merkezin donanımlı laboratuvarlarından ve yeni buluşlar için ilham veren ortamından yararlanabilecek. Merkezde ayrıca bir de bilim müzesinin bulunması planlanıyor..."İlginizi Çekebilir

İlk yerli şehiriçi ulaşım uygulaması

Yasal bir şekilde çalışan VIP araçları ile adresten adrese ulaşıma yeni bir soluk getiren mobil uygulama Olev, hizmetlerini şimdi de kurumsal boyuta taşıyor. Şu an sadece İstanbul’da aktif olan Olev Pro’yu kullanan şirketler, her kademeden çalışanlarının ve misafirlerinin şehiriçi ulaşım ihtiyaçlarını ekonomik ve konforlu bir şekilde karşılayabiliyor.


Şanlıurfa'da Hastane Randevu Sistemi Yöre Ağzıyla Tanıtıldı

Sağlık Bakanlığı'nın 'Alo 182' Hastane Randevu Sistemi'nin yaygınlaşması amacıyla Şanlıurfa'daki billboardlara yöre şivesiyle hazırlanan ilanlar asıldı.


Chp'li Biçer: İç Savaş Arifesindeyiz

Chp Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, ülkenin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, "İnşallah yanılırım ama iç savaş arifesindeyiz gibi görünüyor" dedi.


Manavgat'ta Kaza; Jandarma Komutanı Ve 2 Astsubay Ağır Yaralandı

Antalya'da, Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ufuk Aruk ve iki astsubayın içinde bulunduğu otomobil kontrolden çıkıp aydınlatma direğine çarptı. Kazada ağır yaralanan Binbaşı Aruk ve 2 astsubay tedavi altına alındı.


'Fetö Listesindesiniz' Diyerek Dolandıran Şüpheli Yakalandı

Yozgat’Ta, FETÖ/PDY soruşturmalarını kullanan telefon dolandırıcıları, kendilerini 'polis-savcı' olarak tanıtıp, 2 kişiden yaklaşık 136 bin lira aldı. Polisin sıkı takibi sonucu yakalanan 1 şüpheli tutuklandı.


Etiketler: beylikdüzü, ekrem imamoğlu, itü, aziz sancarYorum Yazın

420

Üye olmadan yazmak istiyorum

Yorumlar 0 adet

Yorumunuz Kaydedildi.

Editörlerimizin yoğunluğuna göre onaylanmasına çalışılacaktır.

Teşekkür ederiz.

img